Työttömyys herkku alkaa tulla kalliimmaksi...

Anonyymi-ap

Hallituksen tavoitteena on varmistaa, etteivät työttömät pysty jättäytymään suosiolla elämään pitkäaikaisesti viimesijaisen toimeentulotuen varassa.

Työryhmän esitys muuttaisi tilanteen: leikkuri voisi heilua nykyistä useammin silloinkin, jos henkilö on ilmoittautunut työnhakijaksi mutta on esimerkiksi laiminlyönyt työnhakuvelvoitteensa tai työllisyyspalveluun osallistumisen. Tämän mahdollistaisi se, että tuen leikkaamista edeltävä tuenhakijan kuuleminen voitaisiin suorittaa jo nykyistä aikaisemmassa vaiheessa.

Vastaisuudessa laiminlyönnin tehnyt työtön menettäisi työttömyysetuuden nykyiseen tapaan, mutta lisäksi menetystä paikkaavaa viimesijaista toimeentulotukea leikattaisiin. Leikkaus olisi ensimmäiseltä kuukaudelta 20 prosenttia ja siitä eteenpäin 40 prosenttia, jos tuensaaja ei alkaisi noudattaa sääntöjä.

Teemu Muhonen HS
8.1. 17:35 | Päivitetty 8.1. 17:58. Helsingin Sanomien sivulta voi lukea koko jutun.

Kohta alkaa kurssit täyttymään ja työharjoittelu alkaa olla mukavaa... :D

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuo ole mikään uudistus, olen jo nyt -40% toimeentuella. Elämä hymyilee

    • Anonyymi

      Maahanmuuttajien tukiraha 1600 ja siihen päälle asuminen, terveydenhoito, tulkit, maksusitoumuksilla, vaatteet, kengät, huusholli tarvikkeet, ei ihme ettei tartte ajatella että pitäisi oppia kieltä, omaksua kulttuuriamme, ei kukaan lähde pois täältä lintukodista
      Suomalainen siivooja saa korkeintaan saman summan mistä maksaa kaiken elämisensä.
      Sen lisäksi kaikenlaisia muutoksia pitää tehdä mamujen mieleisesti. Ovat vallan somalitkin unohtaneetkolmen sukupolven jälkeen että täällä heitä elätetty suomalaisten selkänahasta otetuista veroista eikä mitään kiitollisuutta ole vaan pitävät itsestään selvyytenä hyvinvointinsa ja tavikset joutuvat kärsimään heidän takiaan. Kaikki on mennyt surkeemmaksi, terveyskeskukset, vanhustenhoito todella surkeeta. Perusterveydenhoito lopetettu ja suurin osa joutuu kitumaan yksin kotonaan kun ei pääse laitoshoitoon leikkauksiin melkein vuoden jonot, kaihi, polvet, lonkat ym. Ei ole muuta kuin kalliisti rakennettuja seiniä mihin ei ole hoitajia, lääkäreitä, ei toiminpiteitä, koskee yksityisiä pihlajan linna ja attendo kun ei saa maksusitoumuksia eli kalliit seinät ja huoneet tyhjillään. Paska politiikka on johtanut tähän.

      • Anonyymi

        Onneksi persut ja kokoomus rakastavat maahanmuuttajia yhtä paljon kuin vasemmistopuolueisenkin jäsenet. Kaikki puolueet haluavat leikata suomalaisilta mahdollisimman paljon että saadaan rahoitettua maahanmuuttoa ja sitä ajavaa EU globalismia. Tämä ei tule muuttumaan oli hallituksessa kuka hyvänsä. Meidän poliitikot eivät ole muuta kuin nukkeja heitä ohjailevien EU globalistien käsissä. Kohtalomme on ollut sinetöity siitä lähtien kun meidät myytiin länteen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4302
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      225
      3759
    3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      13
      3233
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2839
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      49
      2741
    6. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2708
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2536
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2387
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      2336
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1811
    Aihe