Hallituksen tavoitteena on varmistaa, etteivät työttömät pysty jättäytymään suosiolla elämään pitkäaikaisesti viimesijaisen toimeentulotuen varassa.
Työryhmän esitys muuttaisi tilanteen: leikkuri voisi heilua nykyistä useammin silloinkin, jos henkilö on ilmoittautunut työnhakijaksi mutta on esimerkiksi laiminlyönyt työnhakuvelvoitteensa tai työllisyyspalveluun osallistumisen. Tämän mahdollistaisi se, että tuen leikkaamista edeltävä tuenhakijan kuuleminen voitaisiin suorittaa jo nykyistä aikaisemmassa vaiheessa.
Vastaisuudessa laiminlyönnin tehnyt työtön menettäisi työttömyysetuuden nykyiseen tapaan, mutta lisäksi menetystä paikkaavaa viimesijaista toimeentulotukea leikattaisiin. Leikkaus olisi ensimmäiseltä kuukaudelta 20 prosenttia ja siitä eteenpäin 40 prosenttia, jos tuensaaja ei alkaisi noudattaa sääntöjä.
Teemu Muhonen HS
8.1. 17:35 | Päivitetty 8.1. 17:58. Helsingin Sanomien sivulta voi lukea koko jutun.
Kohta alkaa kurssit täyttymään ja työharjoittelu alkaa olla mukavaa... :D
Työttömyys herkku alkaa tulla kalliimmaksi...
3
185
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tuo ole mikään uudistus, olen jo nyt -40% toimeentuella. Elämä hymyilee
- Anonyymi
Maahanmuuttajien tukiraha 1600 ja siihen päälle asuminen, terveydenhoito, tulkit, maksusitoumuksilla, vaatteet, kengät, huusholli tarvikkeet, ei ihme ettei tartte ajatella että pitäisi oppia kieltä, omaksua kulttuuriamme, ei kukaan lähde pois täältä lintukodista
Suomalainen siivooja saa korkeintaan saman summan mistä maksaa kaiken elämisensä.
Sen lisäksi kaikenlaisia muutoksia pitää tehdä mamujen mieleisesti. Ovat vallan somalitkin unohtaneetkolmen sukupolven jälkeen että täällä heitä elätetty suomalaisten selkänahasta otetuista veroista eikä mitään kiitollisuutta ole vaan pitävät itsestään selvyytenä hyvinvointinsa ja tavikset joutuvat kärsimään heidän takiaan. Kaikki on mennyt surkeemmaksi, terveyskeskukset, vanhustenhoito todella surkeeta. Perusterveydenhoito lopetettu ja suurin osa joutuu kitumaan yksin kotonaan kun ei pääse laitoshoitoon leikkauksiin melkein vuoden jonot, kaihi, polvet, lonkat ym. Ei ole muuta kuin kalliisti rakennettuja seiniä mihin ei ole hoitajia, lääkäreitä, ei toiminpiteitä, koskee yksityisiä pihlajan linna ja attendo kun ei saa maksusitoumuksia eli kalliit seinät ja huoneet tyhjillään. Paska politiikka on johtanut tähän.- Anonyymi
Onneksi persut ja kokoomus rakastavat maahanmuuttajia yhtä paljon kuin vasemmistopuolueisenkin jäsenet. Kaikki puolueet haluavat leikata suomalaisilta mahdollisimman paljon että saadaan rahoitettua maahanmuuttoa ja sitä ajavaa EU globalismia. Tämä ei tule muuttumaan oli hallituksessa kuka hyvänsä. Meidän poliitikot eivät ole muuta kuin nukkeja heitä ohjailevien EU globalistien käsissä. Kohtalomme on ollut sinetöity siitä lähtien kun meidät myytiin länteen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5282000Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3831633Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H191452Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378- 1181047
- 561032
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191006Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66803Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15801Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11784