Juuri perustettu Afrikka-yhdistys sai eduskunnalta 250 000 euron joululahjarahan.

Anonyymi-ap

Lahjan antamisesta oli päättämässä Namibia-kytköksistään tunnettu kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen, MTV kertoo.

>MTV: Namibia-kytköksistään tunnettu kansanedustaja oli antamassa satoja tuhansia euroja Afrikka-yhdistykselle

>Yhdistys perustettiin juuri joululahjarahojen jakamisen alla, MTV kertoo. Myös muut kansanedustajia lähellä olevat kohteet saivat rahaa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/67d951f8-cca3-4121-8a40-32723bf3119d

Pro Suomen eteläisen Afrikan kulttuuri- ja tiedeinstituutti ry perustettiin lokakuun lopulla, vain vähän ennen joululahjarahojen saajien julkistamista.

Joululahjarahojen jakamisesta päättävässä eduskunnan valtiovarainvaliokunnassa istuva Valkonen kertoo MTV:lle, ettei kokenut tarvetta jäävätä itseään asiasta päätettäessä.

– No, en kyllä millään tavalla. Päinvastoin minä aktiivisesti edistän kaikkia meidän maiden väliseen liittyviä suhteita ja projekteja. Tuen tätä hanketta vahvasti, Valkonen sanoo MTV:lle.

Valkonen on eduskunnan Namibia-ystävyysryhmän puheenjohtaja. Verkkosivuillaan hän kertoo asuneensa lapsuudessaan yli viisi vuotta Namibiassa. Myös Valkosen vaimo on kotoisin maasta.

Viime kädessä joululahjarahojen jakamisesta päättävät hallitusryhmien valiokuntavastaavat.

>Kymmeniä miljoonia

Afrikka-yhdistys ei ole ainoa kansanedustajaa lähellä oleva taho, joka sai joululahjarahaa.

Yhteensä 50 miljoonan euron potista suurin osa jaetaan eri tiehankkeille. 900 000 euroa menee Lappiin Arpelan ja Sattajärven kylien välisen tien päällystämiseen. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps) on kotoisin tien varrelta.

Ruotsinkielisten puutarhurien Svenska Trädsgårdsförbundet ˗järjestölle taas myönnettiin 60 000 euroa. RKP:n kansanedustaja Anders Norrback istuu yhdistyksen hallituksessa.

Rahaa jaettiin myös esimerkiksi ampumaradoille noin 1,3 miljoonaa euroa.


Lahjan antamisesta oli päättämässä Namibia-kytköksistään tunnettu kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen, MTV kertoo.

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No miettippä sitä ukro natseille lähetettyä suomen veron maksajien raha määrää ja Nato kuluja,huh heijjaa

    • Anonyymi

      Arpelan ja Sattajärven välinen tie on aika vähällä käytöllä varsinkin jos paikalliset lasketaan pois. Hyvä panostaa sinne, turha olis enemmän käytettyjä teitä kunnostaa kun tiet kuluisivat vain turistien ja tavaraliikenteen käytössä.

      • Anonyymi

        Perskokkareilla rahaa on!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      148
      4872
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3943
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      120
      3619
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      44
      2926
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1886
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1687
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      60
      1360
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1223
    Aihe