Lakkoo pukkaa

Anonyymi-ap

5

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopimukset on edelleen voimassa, joten laiton lakko.
      Sakot ammattiliitolle.
      Ay- verolle pantava.
      Palstavasemmistolainen kanavaan pantava.
      Hyvästi huithapeli.
      sdp

    • Anonyymi

      TES-neuvotteluissa on kaikki tekstikohdat sovittu. Vain palkankorotusprosentti auki. Hullua väittää, että näkemykset kaukana toisistaan sopimuskohdissa ja "kaikki" olisi kesken.

      Lakkouhkassa ja mahdollisissa lakoissa ei todellakaan ole kysymys sopimuksen sisällöstä, vaan lakkokenraali Riku Aallon halusta päästä elvistelemään, Jo on Yle heti haastatellut. Jo on lehdissä lausuntoja. Jos televisio ei uutisoisi, niin ei olisi lakkoja ollenkaan?

      Miten aikoo jäsenkunta käyttäytyä? Lähteä hullujen ajatusten matkaan vai töihin?

      Kevään poliittiset (sd) lakot olivat lakkokenraalien Aalto ja Kokko mestaroimia. Ajatelkaa, että Suomen satamat suljettiin neljäksi viikoksi. Lakoista ei ollut mitään hyötyä jäsenkunnalle. Tuli lisää lomautuksia ja irtisanomisia.

      Jos Riku Aallon vaatimus 10% palkankorotukseksi hyväksyttäisiin, niin se tarkoittaisi, että joka 10. saisi kenkää. Palkankorotus voi perustua vain tuottavuuden kasvuun. Sitä ei ole yrityksissä tapahtunut. Korotus ei voi olla vain foodoramainen "koska minä haluan" -tyylinen, vaan perustua molemminpuoliseen kohtuuteen.

    • Anonyymi

      Lakkoo pukkaa ja kusiruuttapartiot valmiina porteille sijoittumaan asemiin rikkureiden pääsyn estämiseksi.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Tukeeko PS:en puolue nyt liittojen vaatimuksia?.
      Mitä sanoo asiaan Purra?

    • Anonyymi

      Purra ehkä vaikenee, mutta sankoruiskut ja kusiruutat alkavat pian laulamaan lakkoporteilla ja syytämään siankusta ja lietettä rikkurien päälle !!!

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4750
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      211
      4745
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2354
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2138
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1524
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1245
    Aihe