Työnhakuvelvoite ja lääkärinlausunto

Hei vaan kiinnostaisi tietää, onko täällä muita samassa tilanteessa olevia. Eli minut on todettu lääkärissä osatyökykyiseksi ja silti minulla on velvollisuus hakea 2 työpaikkaa kuukaudessa, siis kokoaikatöitä. Viimeiset 2 vuotta olen ollut osa-aikatöissä, sopimus loppui vuodenvaihteessa. Nuo kaksi vuotta oli tuskaa terveyden kannalta mutta sinnittelin, hullu kun olin. MIten työvoimaviranomainen voi katsoa että pystyn hakemaan kokoaikatöitä, vaikka hän on nähnyt lääkärinlausunnon? Eli minun pitäisi hakea 2 paikkaa kokoaikatyötä jota en kuitenkaan pysty tekemään ja josta on mustaa valkoisella lääkärin lausunnon muodossa. Lausunnossa ilmenee myös mitä en saa tehdä esim. nostot. Osaako joku neuvoa? Mitä laki sanoo tähän?

17

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtaako vaikuttaa mihinkään? 4 paikkaa itse jouduin hakemaan vaikka oli tiedossa ettei raskasta työtä saa tehdä.

      • Anonyymi

        Hah hah jos on lääkärin lausunto sen yli ei kävellä.


    • Anonyymi

      Haet vain, se riittää. Ei niitä ole pakko ottaa vastaan etkä kerro kenellekään jos vaikka tarjotaan.

    • Anonyymi

      Vuoden alusta kiristyi jälleen säännökset, jos tienaat alle 480e/kk vai mikä se raja olikaan niin olet käytännössä kokonaan työtön ja joudut hakemaan sen mitä työkkäri määrää. Ei poikkeuksia

    • Anonyymi

      Jokaisen tilanne katsotaan tapauskohtaisesti ja työllistymissuunnitelmat tehdään yhdessä ohjaajan kanssa, ei täältä voi hakea mitään yhteistä valmista mallia miten jonkun muun kohdalla asiat on toteutettu

    • Anonyymi

      osatyökyinen voi olla johonkin hommaan mutta toiseen työhön on täysin työkykyinen.
      Taustaasi tietämättä. Pyörätuolissa oleva ei kykene raksahommiin mutta voi tehdä kenties toimistohommia hienosti ja voittaa parolympialaisissa kultamitalin ratakelauksessa.

      • Anonyymi

        Miten se pyörätuolityyppi pääsee sinne toimistoon töihin jos ei ole osaamista eikä kokemusta ?


    • Anonyymi

      Työttömän elämä on täynnä typeriä sääntöjä.

      On haettava kokoaikatyötä. Miksi Suomessa ei saa tehdä halutessa osa-aikatyön?

      Ei saa opiskella. Jos opiskelee liikaa, tai vaikka väärällä kansalaisopiston kurssilla, menettää koko työttömyysetuuden.

      Pitää hakea tietty määrä työpaikkoja, vaikka ei ole yhtään kiinnostunut edes niistä töistä. Koska on jokin älytön laki, joka määrää niin, vaikka kaikki tietää, ettei se johda työpaikan saamiseen työhön sopimattomalle hakijalle.

      Sitten on vielä palkattu joitakin ihmisiä valvomaan tätä typeryyttä ja työnhakuja. Jos teet jotain heidän mielestään lain mukaan väärin, saat siitä rangaistuksen.

      Oikeasti työttömän elämä on kuin jostain sairaasta dystopiasta. Jos tätä vähän miettisi, tajuaisi ettei tässä ole mitään järkeä. Työpaikat ei lisäänny, eikä työtä saa yhtään kukaan useampi vaikka ylläpidetään tätä turhanpäiväistä teatteria.

      • Anonyymi

        Se on totta vangit saa paremman elämän melkein...


      • Anonyymi

        hyvä että on teatteria, jos elämäntapatyöttömät saisi ilman velvoitteita päättää niin homma muuttuisi äkkiä sirkukseksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on totta vangit saa paremman elämän melkein...

        mikä estää hakemasta vangiksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hyvä että on teatteria, jos elämäntapatyöttömät saisi ilman velvoitteita päättää niin homma muuttuisi äkkiä sirkukseksi

        Sirkusta on moni muukin asia mitä huomaa.


    • Anonyymi

      Eli on haettava, koska lain mukaan työttömyysetuuteen on oikeutettu vain henkilö, joka hakee kokoaikatyötä.

    • Anonyymi

      Kysehän on siitä että halkee työtä mitä voisi tehdä , ei siis työtä mitä ei voi tehdä!
      Haet siis erittäin kevyttä kokopäivätyötä ja se tulee mainita työnhaussa.
      Osa-aikasenkin on haettava kokopäivätyötä ja vähintäänkin pyydettävä lisätunteja!

      Voit siis hakea osa-aikaista työtä ja sitten pyydellä niitä lisätunteja jotta työnhaku toteutuu...Kyse vain näennäisestä asiasta, mutta se hyväksytään.

    • Anonyymi

      Minusta tuota voisi kysyä valvovalta viranomaiselta eli AVI:lta. Aika hullulta kuullostaa. Ihan sama minulla. Yritetään pakottaa töihin joihin lääkärilausunto, että en pysty niihin. Hirveä paine kokoajan.

    • Anonyymi

      Kansis hakea kansanedustajaksi ,siellä saa istumalla ja ei mitään tekemällä hyvä liksaa.

      • Anonyymi

        200 suojatyöpaikka, jossa ahneet suojatyöllistetyt porsastelevat veronmaksajien rahoilla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1519
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1315
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      208
      1281
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      230
      1265
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1080
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1029
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      989
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      943
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      88
      913
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      828
    Aihe