Ei kannata mennä töihin

Anonyymi-ap

Nyt kun tuli nämä porrastukset, niin ei kannata mennä edes osa-aikatöihin. Ikävä työnantajalle, joka kyselee takas työpaikalle.

Jos menee töihin edes muutamaksi päiväksi ja tulot ylittää 465e/kk, joutuu ansiosidonnaisen leikkuriin. Parin tonnin ansiosidonnaisella se tekee monta tonnia pidemmällä ajalla.

Ensin lähtisi 40 työttömyyspäivän jälkeen noin 400e/kk eli vuodessa lähes viisi tonnia. Sitten vielä uusi vähennys, 170 maksetun päivän jälkeen, satanen lisää per kk. Eli yli tonni vielä lisää vuodessa.

Kannattaa olla kokonaan työtön. Olisi tyhmää mennä edes osa-aikaisesti töihin ja menettää täysi ansiosidonnainen. Itsellä siis ansiosidonnainen alkanut ennen porrastuksia.

Mitä tämänkin lain tekijät oikein ajattelivat?

Pidetään ihmiset kokonaan työttöminä, sen sijaan että olisi töissä edes silloin tällöin. No, ollaan sitten kokonaan työttömänä. Helppoa, kun laittaa kunnon palkkatoiveen työhakemukseen ja hakee tarpeeksi vaativiin töihin, joihin ei kuitenkaan pääse edes haastatteluun. Siinä työnhakuvelvollisuus tulee täytettyä, mikä on ihan turhaa toimintaa.

On tyhmää ottaa vähemmän rahaa.

19

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      400 päivää aikaa lomailla. Kun näitä päätöksiä tehtiin valtion rahan säästämiseksi, niin pitää työttömänkin ajatella omia rahojaan.

      • Anonyymi

        nopisaan se 400 päivää kuluu, älä ole yhtään huolissasi


    • Anonyymi

      Vituks meni tämäkin hallitukselta.

      • Anonyymi

        Mitäpä muuta voi odottaa Kokoomuksesta


    • Anonyymi

      "Helppoa, kun laittaa kunnon palkkatoiveen työhakemukseen ja hakee tarpeeksi vaativiin töihin, joihin ei kuitenkaan pääse edes haastatteluun. Siinä työnhakuvelvollisuus tulee täytettyä, mikä on ihan turhaa toimintaa."

      Olet varmaan tietoinen siitä jos työnhakija toimii vilpillisesti tulee seuraamuksia, kyllä ne huomaa kusetusyritykset. Et ole ensimmäinen tai viimeinen joka tällaista yrittää

    • Anonyymi

      Perin kumma se työnantaja sinulla. Tarjoaa vain pätkähommia. Hänhän voisi ottaa sinut kokopäiväiseksi työn sankariksi 40 tuntia viikossa.Saisitte silloin oikeastikin työt tehdyiksi. Viivasuoraa ojaa tuleekin lapiolla 100 metriä päivässä eikä vain 3 metriä jos sitäkään. Kumman kuningasidea se oikeasti on. Tämä pätkähommailu. Sinun vain työnantajasi että tehdään pätkää ja kassa maksaa lystin. Onko vaarana että työnantajasi menettää sinut kokonansa työkkärille ja on pakotettu anomaan polvillansa että lopetetaan Pena nämä hölynpöly pätkätyöt ja ruvetaan oikein kunnolla paiskimaan miehekkäästi hommia ihan kokopäiväisesti tehden. Se on sohvallekin iso helpotus kun saa kerrankin painon pois päältänsä.

      • Anonyymi

        Sepä. Ensin luvattiin kokoaikatyötä, mutta sitten päättikin ottaa neljä tekemään samaa työtä osa-aikaisesti. Mitä siihen työntekijä voi mennä sanomaan.


    • Anonyymi

      Eiks sitten kun alkaa olla tuo 400 päivää täynnä ja aloittaa sitä ennen ne osarit niin työssäoloehto ei katkea...ja joskus kun on saanut osareilla vuoden työssäoloehdon taas täyteen niin anssia ei lasketa uusiksi vaan on edelleen se pari tonnia, vaikkakin sitten porrrastettuna..jos vaikka aloittajalla oli moinen luku..

      • Anonyymi

        Työssäoloehto on nykyään 12 kk. Osa-aikatyöstä olisikin helpompi päästä taas kokoaikatyöhön. Kokonaan työttömänä se on vaikeampaa.

        Ei voi ymmärtää, miksi osa-aikatyöstä on tehty näin kannattamatonta. Monella alalla on vain osa-aikatyötä tarjolla. Mistä ne saa työntekijät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työssäoloehto on nykyään 12 kk. Osa-aikatyöstä olisikin helpompi päästä taas kokoaikatyöhön. Kokonaan työttömänä se on vaikeampaa.

        Ei voi ymmärtää, miksi osa-aikatyöstä on tehty näin kannattamatonta. Monella alalla on vain osa-aikatyötä tarjolla. Mistä ne saa työntekijät?

        Orpon hallitus näkee päätöstensä seuraukset työ- ja ostovoimatilastoissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Orpon hallitus näkee päätöstensä seuraukset työ- ja ostovoimatilastoissa.

        Tämän takia pitää kaikki mahdollinen tilata ulkomailta, suosia ulkomaisia palveluja ihan vain protestina nykyiselle hallitukselle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän takia pitää kaikki mahdollinen tilata ulkomailta, suosia ulkomaisia palveluja ihan vain protestina nykyiselle hallitukselle.

        Työntekijötkin ulkomailta. Tarkoittaa sitä kun kulutushyödykkeet, työntekijät ja maksukykyiset kuluttajat ovat kaikki ulkomailta, niin bkt ei kehity. Hinnat ja palkat laskee, suomalaisten työttömyys ja kurjuus lisääntyy. Mutut kestää ja lisääntyy. Kohta ei Suomea ole.


    • Anonyymi

      Siis eikö se mene niin, että jos ansiosidonnainen on vaikka 2000 euroa brutto, ja käyt töissä ja tienaat 700 euroa kuukaudessa brutto , niin sitten saat ansiosidonnaista vain 1650 euroa brutto? Siitä verot pois.

      • Anonyymi

        Periaatteessa, mutta ihme laskukaavalla, jolla lasketaan uusi päiväraha työtulojen perusteella ja se kerrotaan hakupäivillä. Palkka alentaa siis yhden päivän ansiosidonnaista laskennallisesti.


    • Anonyymi

      Kun romutetaan 100% ansiosidonnainen niin työ alkaa maistumaan!...
      Ei ne ex kansanedustajatkaan elelisi leveästi jollain sopeutumisrahalla vuosia joilla oikeutusta tienata 1690€/kk ilman että sopeutumisraha poistuu....hmmmm....

      • Anonyymi

        ...miksi työtön on eriasemessa kun on työtön sen korvauksissa?
        Työtön on työtön ja se on siinä samassa tilanteessa ja rivissä/jonossa!
        No ne kassat jonne kolikot keräillään hyvinä aikoinan eivät kestä vuosia eli kyse vain hetken avusta ei lopun elämän kestävä esim. vuosia.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ...miksi työtön on eriasemessa kun on työtön sen korvauksissa?
        Työtön on työtön ja se on siinä samassa tilanteessa ja rivissä/jonossa!
        No ne kassat jonne kolikot keräillään hyvinä aikoinan eivät kestä vuosia eli kyse vain hetken avusta ei lopun elämän kestävä esim. vuosia.....

        Miten niin eriarvoiseessa asemassa? Kassaan voi liittyä kuka vaan , maksu ei ole järin suuri ja sen jälkeen on oikeutettu ansiosidonnaiseen päivärahaan. Edellyttäen tietysti että on myös työvoimapalvelujen asiakas ja työnhaku voimassa.


    • Anonyymi

      Juu ei siitä paljon kostu

      • Anonyymi

        Minulle jäi se käsitys Satu-sedän reformista, että osa-aikatyö ei kerryttäisi (1.1.2025 alk.) lainkaan ansiosidonnaista eikä työeläkettä - vain kokoaikatyö, jota löytyy vain korruptioilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe