Perustuslain 9 pykälä on todella selvä ja
Diesel/käyttövoimaveron korotus niin, että se pakottaa ihmiset luopumaan matkailuautoistaan ym. Dieselautoista jotka ovat uudistuksen sisällä, rikkoo oikeutta Perustuslailliseen liikkumavapauteen.
Verouudistus on siksi peruttava. Se tulee johtamaan vakaviin ongelmiin.
Jos sitä ei peruta, pitää järjestää mielenosoitus ja vaadittava oikeutta.
Suomen Eduskunnasta on tullut ongelmallinen laitos siten, että huonoa Hallitusta ei Presidenttikään voi erottaa . On luotu Lainsäädäntö, mikä turvaa roistomaista politiikkaa harjottavien poliitikkojen vakanssit ja mielivaltaiset varainjaot, ilman, että heitä voi erottaa viroistaan tai esim. Poliisi tutkia heidän tekemisiä.
Jäljelle jää vain siis kansallisen voiman näyttäminen ja sillä painostaminen oikeaan suuntaan, tilanteessa missä oikeudenmukaisuuden periaate on järkkynyt.
Diesel/käyttövoimaveron korotus niin, että se pakottaa ihmiset luopumaan matkailuautoistaan ym. Dieselautoista jotka ovat uudistuksen sisällä, rikkoo oikeutta Perustuslailliseen liikkumavapauteen.
Verouudistus on siksi peruttava. Se tulee johtamaan vakaviin ongelmiin.
Jos sitä ei peruta, pitää järjestää mielenosoitus ja vaadittava oikeutta.
Suomen Eduskunnasta on tullut ongelmallinen laitos siten, että huonoa Hallitusta ei Presidenttikään voi erottaa . On luotu Lainsäädäntö, mikä turvaa roistomaista politiikkaa harjottavien poliitikkojen vakanssit ja mielivaltaiset varainjaot, ilman, että heitä voi erottaa viroistaan tai esim. Poliisi tutkia heidän tekemisiä.
Jäljelle jää vain siis kansallisen voiman näyttäminen ja sillä painostaminen oikeaan suuntaan, tilanteessa missä oikeudenmukaisuuden periaate on järkkynyt.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Päätöksiä tulee kännissä ja huumepäissään erikoisia.
AI-yhteenveto
+1
Suomen perustuslain 9 § (Liikkumisvapaus) takaa Suomen kansalaiselle ja maassa laillisesti oleskelevalle ulkomaalaiselle vapauden liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa. Se turvaa myös oikeuden lähteä maasta, suojan maastakarkottamista vastaan sekä suojan vastoin tahtoa toiseen maahan luovuttamisesta.
9 §:n pääkohdat:
Liikkumis- ja asuinpaikan valinnan vapaus: Kaikilla maassa laillisesti oleskelevilla on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa.
Oikeus lähteä maasta: Jokaisella on oikeus lähteä maasta, mutta tähän voidaan lailla säätää välttämättömiä rajoituksia (esim. oikeudenkäynti, rangaistus, maanpuolustusvelvollisuus).
Suoja karkotusta/luovuttamista vastaan: Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan, karkottaa eikä luovuttaa toiseen maahan.
Poikkeukset luovuttamiseen: Suomen kansalainen voidaan kuitenkin lailla säätää luovutettavaksi rikoksen tai oikeudenkäynnin vuoksi maahan, jossa ihmisoikeudet ja oikeusturva on taattu.
Tämä ei tue tuota aloitusta mitenkään. ex om duunari
Karavaanari vihaa kaikkia muita autoilijoita!!!! Sairasta vihaa tuntee karavaanarit.
Tanssilavalla karavaanarit tönii muita tanssijoita ja mulkoilee perään. :DD
Eiköhän se ole,ihan päinvastoin.Sairasta vihaa harrastavat autoilijat!!!!!!
ei se veron korotus estä sun liikkumisvapautta.saat edelleen liikkua ihan sillä mihin sulla on varaa.
Suomessa ei tarvitse koko käyttövoimaveroa enää, koska dieselin hinta on saavuttanut bensiinin hinnan. Käytyövoimavero kuusinkertaistettuna ajaa ihmiset eriarvoiseen asemaan ja suosii varakkaampia Kun me ostettiin matkailuauto 2011 niin ajoneuvon käuttömaksu oli 127 euroa / vuosi. Sitten se nostettiin liki yhdeksään sataan euroon!! Kyllä minä kansalaisena katson niin, että jo tämä korotus tuolloin oli kohtuuton. Nyt matkailuautoihin isketään uudelleen liki kuusinkertaistamalla käyttövoimavero. Minkään muun ajoneuvon käyttäjää ja omistajaa ei valtio rokota ja leikkaa liokkuvuudesta, kuin matkailuauton! Ihan turha vedota että 'varojen mukaan", kun kyse on selkeästi yhden ajoneuvolajin omistajien maalittamisesta.
Olen samaa mieltä muta itse en voi tehdä muuta kuin sen että nostan tämän hallitukselle mutkan kautta ja en takuulla enää tulevanakaan kesänä käytä leirintäalueita. Minun rahoja ei hallitus saa matkailualan yrittäjien veroina se on varma. Menen vaikka Norjaan puskaparkkeihin ja on niitä Suomessakin.
Meillä ainoa auto vanha Fiat Ducato. Kaupassa käymme suurimmaksi osaksi kävellen mutta kaikkea muuta asiaa hoidetaan asuntoautolla joten vaikka ajamme viikoittain ja kuukausittain hyvin vähän on pidettävä auto liikennekäytössä koska viikko pois liiikennekäytöstä ei hyödytä mitään. Kilometrejä tulee vuodessa noin 8000-9000km joten kyllä on suoranaista riistoa tuo vero joka käsittääkseni perustuu päästöihin, se on ainakin yksi kriteeri. Ihmettelen kuinka tällaiset isot pakit, jenkkipakut joissa 6.5l diesel maksavat vain pakettiauton dieselveron. Entäs suuret dieselveneet??
Nuoret elämää dieselautoilla viikonloppuisin pe-la-su ainakin 10-12 tuntia tai jopa pidempään ja suurin osa mennään talla pohjassa, maaseutupitäjissä ajetaan kylän rinkiä traktoreilla!!
Aivan käsittämätön kiskuri vero. Taitaa syynä olla vaan jonkun kateus kun jotkut kansalaisetkin puhuvat luksus hyödykkeestä. Kyllä ei tuollainen 7000 euron vanha asuntoauto ole luksustuote enää.
Olemme kiertäneet eläkepäivinä keväästä syksyyn lähiseudun leirintäalueita ja joskus kauempanakin. Sen olemme huomanneet että leirintäalueella on touko,-elo ja syyskuussa melkeinpä ainoastaan eläkeläisiä. Kesäkuun juhannuksesta heinäkuun toiseksi viimeiselle viikolle ajoittuu työssäkäyvien asuntoautoreissut joten eläkeläiset on niitä jotka pitää varsinaisesti Suomessa leirintäalueet pystyssä.
Nyt kun moni pienituloinen eläkeläinen luopuu asuntoautostaan tai alkaa säästääkseen käyttämään puskaparkkeja niin hyvin moni leirintäalue tekee konkurssin ja syntyy lisää työttömiä ja valtiolta katoaa verotuloja sekä Suomen matkailu näivettyy. Hyvä Suomi, maailman onnellisin maa!!
...lisään vielä että HAISTAKAA #ASKA KOKO VALTIOVALTA!!
...toivottavasti tulee Venäjä tänne!!!
Ei tule, kun ei päästetä. Sinun on itse mentävä sinne Venäjälle.
900 ×6 = 5400 Tuon verran maksat matkailuautostasi käyttövoimaveroa , niinkö ? Empä usko .
Jos ei miellytä Suomen lait ja verot niin voi muuttaa pois täältä.
Ei kai täällä ole pakko asua? Turhaa täällä vinkua noista asioista.
Palaute päättäjille niillä on julkiset sähköpostiosoitteet.
Päinvastoin, sillä uusi laki korjaa sen jo vanhan vääryyden, sillä asuntoautosta ei ole tarvinnut maksaa kaikkia veroja, joita maksetaan henkilöautosta. Se laki ei pakota luopumaan asuntoautosta, mutta laki tasoittaa autoilusta kerättäviä veroja, mikä on oikein.
Laki ei tosiaan pakota luopumaan asuntoautoista, vaan maksamaan samoja veroja, jotka muistakin henkilöautoista maksetaan. Se on sitä tasa-arvoista finanssipolitiikkaa.
Tosin kyseenalaista on yleensäkin kerätä ääliömäisesti veroja maassa, jossa on suuret etäisyydet, tiestö harvaa ja huonokuntoista. Kootut verorahat käytetään paljolti muuhun kuin tiestöön ja infraan. Viisi asunto- ja retkiautoa ollut aikanaan ja nyt Poksiin tyytyväinen karavaanari. Pääsee silläkin liikkumaan ja yöpymään retkillämme.
Eiköhän tuo verovapaus ole ollut aikanaan siksi että kotimaan matkailua edistettäisiin.
Nyt kotimaan matkailua ajetaan alas.
Esim meillä ei ole varaa vaihtaa vaunuun ja vetoautoon.
Täytyyhän sulla olla vetoaito, onko se diesel?
On toki vetoauto , VW Passat 1,4 bens ja ihan turbolla. Kyllä Poksi (750 kg) kulkee koukussa riittävän hyvin. Mutta paras oli aikoinaan VW Transporter Westfalia Joker 2 retkeilyauto, se korkeakattoinen. Oli se vaan mukava peli. Kaukaisin retkikohde oli Asteriksin kivet Bretagnessa. Joskus olen kuviakin julkaissut Facessa.
Odotas mitä lisäveroja tulee polttomoottoriautoille kun taas seuraava hallitus on vasemmisto vihreää ja silloin otetaan takaisin kaikki ilmastotoimet tuplana mitä tämä hallitus viisaana ei tehnyt. Vihreiden ajama lisä 1000€ käyttömaksu kaikille yli 5 vuotta vanhoille tulossa silloin+ muut mitä nyt maksamme päälle.
Sekä on vihreiden mielestä oikeaa ilmastopolitiikkaa että muutaman vuoden välein vaihdetaan uusi auto🤣
Ajatellaanpa vaikka jotain vanhaa pappaa joka ajaa autolla jonka 30 vuotta sitten ostanut, ajaa muutaman sata kilometriä vuodessa.
Ei ole tullut hänen kohdallaan päästöjä uuden auton valmistuksessa.
Kyllä kaikkein paras peruste olisi kilometripohjainen verotus.
Olis muuten mutta sitten vasta tuliskin eriarvoisuutta. Toiset ajaa halvemmalla autolla ja joutuu maksamaan kalliin auton veroja. Ei kuule onnistu.
Se pitää ostaa avolava, 6.5l turbodiesel. Lavalle istuttaa asuntovaunu jonka saa helposti pois. Pakettiauton veroilla silloin mennään.
Voisiko pakettiauton tavaratilaan työntää sellaisen moduulin jossa kaikki tarvittavat asuntoauton varusteet.
Sitä ei tarvitsisi kiinnittää muutoin kuin ettei se takaovesta putoa tielle.
Eli runko johon kiinnitetään kaikki tarvittava mutta se joko systeemi on irti auton rungosta.
https://www.plugvan.com/en/camping-kopie.html
Onhan näitä.
Jos tekee diy moduulin niin ongelmana on takapyörien kotelot.
Tuo moduuli vois olla kuitenkin niin leveä että se on lähes seinästä seinään mutta ilman kattoa.
Moduulissa olisi pyörä koteloiden paikalla jokin koroke jonka sisään pyörä kotelot jää.
Kun ei olisi kattoa niin moduulin voisi ujuttaa pakun sisään sen verran korkeammalla että se liukuu pyörä koteloiden päällä ja putoaa sitten alas paikoilleen.
Katto eristeineen kiinnitettäisiin erikseen moduliin viimeiseksi vaikka kahdesta tai neljästä osasta.
Jokin ratkaisu tuohon löytyy millä moduulin saa aitoon ja millä saa sen pois ilman esim trukkia.
https://m-eur.vevor.com/diesel-heater-c_10321/vevor-diesel-air-heater-parking-heater-5kwtruck-heater-w-lcd-remote-control-p_010832407353?lang=fi¤cy=eur&adp=gmc&country=FI&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_id=20411069189&ad_group=152697887998&ad_id=667465234974&utm_term=&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAy8K8BhCZARIsAKJ8sfTC9PvK-1p-QTiRhsWWg4a5_Dkrx8XXk5bgUJyA7Axtx4MmiiYpKmcaAohWEALw_wcB
Pakettiautoon lämmitin. Tällaisen kun sijoittaa ulos vaikka takaoveen roikkumaan niin ei tarvitse muuta kun porata seinään läpivienti putkelle joka siirtää lämmön auton sisälle.
Ei tarvita pakokaasun poistoa ja melu kuuluu ulkoa vähemmän.
En jaksa enää murehtia, ikää jo 68. Ihan sama mitä tekevät, minun rahat riittää loppuelämäksi.
Pitää ajatella muitakin eikä vaan itseään.
Jos on Elnakissani rumatikki, niin joudunko maksamaan veroa, vaikka olen invalidi
Palstavahti Kuopiosta kysyy.
Ei sinulta Jokiselta kuulu periä yhtään mitään veroja, sillä onhan tuo pikku pämmysi niin pahasti pipi, että jo sen perusteella sinulle kuuluu täysi verovapaus. Käy verotoimistossa Kirkkokadulla vaatimassa oikaisua, jos olet joskus jotakin veroa joutunut maksamaan.
Joksu voi yöpyä Niuvan P-paikalla, se on ilmainen varsinkin jos ottaa hoitopaikan.
Tiettävästi tuolla Joksu-Jokisella on Niuvassa jo vakinainen hoitopaikka.
Kyllä nämä 🇫🇮virkaperkeleet eivät välitä siitä rikkooko joku perustuslakia vai ei ne asiat ponnistetaan sitten valitustsunamin kanssa. Perkele kun vituttaa näiden aivottomien päättäjien lyhytnäköisyys vai onko missiona tehdä Suomesta EU:n pysyvä Cuuba autokannan suhteen??
Maa on ollut jo konkassa jo 10 vuotta ja vielä halutaan kurjistaa lisää. Eo nuo apinat tajua sitäkään että polttoaineiden verotus siirtyy logistiikan kautta suoraan kuluttajahintoihin..
Tua kaheli pilaa tämänki tärkeän keskustelu
Ei tuo hurja veronkorotus ainakaan päästöjen takia ole tehty. On tainnut vaan joku saada päähänsä että kiristetäänpä matkailuautojen käyttövoima veroa, tämän keksijä vihaa varmaan karavaanareita.
Ei riko perustuslakia . On hyvä että tuo verotuki matkailuautoille loppui .
Ei olis käynyt näin, jos me rahvaat olis pidetty näpit erossa matkaautoista!Itse saamme itseämme syyttää ,kun ei pelkkä sauvakävely riittänyt!!!kele.
Matkailuauto. Mitä hittoo niillä tientukoilla oikein tekee? Kuskitkin on niin tyhmiä, kuten sähkärikuskit, et pitäis saada ajella muiden maksajien piikkiin.
Oletko koskaan edes ajanut matkailuautoa? Pienillä muutoksilla ja kuoppaisilla teillä ei matkailuautolla voi ajaa kuten henkilöautolla, painopiste korkealla ja kuopat eivät tee hyvää matkailuauton rakenteille ja tavara mukana paljon.
Lisäksi kiihtyvyys huonompi kuin henkilöautoissa koska painoa on aina lähes se 3500kg.
Mutta niin kuin kymmeniä kertoja täälläkin sanottu että vaikka matkailuautolla ajaa hieman yli sallitun nopeusrajoituksen tai jopa 7-8/h yli niin ohi menee silti poikkeuksetta lähes kaikki.
ei olla tientukkona. Auto ollut seisomassa veronkorotuksesta lähtien, ei saa valtio laattaakaan , vaan sinäkin osallistut nyt yhteisiin kustannuksiin.
Miten tässä nyt näin kävi.?
Sama täällä, viime viikolla käytin torstaina autoa, silloin otin sen käyttöön. Kotiin kun tulin niin laitoin pois liikenteestä, nyt ensi perjantaina taas käyttöön päiväksi ja taas seisontaan.
Entäs jos ajan johonkin puskaparkkiin jossa olen kaksi vuorokautta, voinko auton ottaa pois liikenteestä parin päivän ajaksi.
Ota pois vaan
Noin ei saa tehdä. Auton täytyy olla omistajan kotipihassa.
Mistä tiedetään missä auto seisoo
En tiedä mutta niin se vaan on, jos ne satelliiteilla tutkii asian.
ei kaikilla ole omaa pihaa . Minun Elnakki seisoo Niuvan parkkipaikalla.
Hurmuri Savosta
Oletko itse nyt Niuvassa, vai asumuksellasi Kotkan Lukkarinkadulla?
Hyvä Palstavahti , olet taas hereillä kun kaipaat poikaystävääsi tulisesti.
Etkö pääse Niuvasta Kotkaan poikkeamaan??
Sallit kai muidenkin tulla poikkeamaan luonasi, olihan se asuintalosi numero viisitoista?
Koska saamme vaihdettua nämä palstan päivystäjät ja valiot vaihdettua maahanmuuttajiin? Silloin olisimme voittajia kaikki.
Palstavahti on puoliksi maahanmuuttaja Savolainen.
Savolainen on Suomessa esiintyvä sukunimi. Se on suomalaisilla erittäin yleinen. Noin joka 500:s suomalainen on nimeltään Savolainen.
Saavat olla ylpeitä sukunimestään ja syntymäpaikastaan , Kuopio.
Koktassa Jokisen nimi kirjoitetaan Йокинен.
Lenkit ovat venäjäksi
Резиновые петли выхлопной системы
Olen sielläkin joutunut päivän vaihtamaan kumilenkkejä Elnakkiini
Palstavahti Kuopiosta
Jos auton laittaa seisontaan niin saako maata sen alla ja saako muutakin olla seisomassa?
Niuva huone 12.
Nyt on mediassa alkanut höpötys buumi että vanhat dieselautot saastuttaa eniten.
Eikös tuo saastuttaminen ole aika paljon kiinni siitä kuinka paljon kilometrejä ajaa.
Jos on uusi dieselauto ja ajaa vuodessa 100 000 km ja toisella yli 15 vuotta vanha dieselauto ja ajaa vuodessa 10 000 km niin tuosta voi helposti päätellä kumpiko saastuttaa enemmän.
Onneksi olen niin köyhä ettei ole varaa liikkua kuin satunnaisesti kauppareissulla. Taksilla ilman yhteiskunnan avustuksia. Valveutuneet kansalaiset toki kettuilevat ja räkivät päin näköä. Niitä ei saa lyödä!
Jos ei ole muita ajoja kuin kauppareissut niin taksi on halvin kun laskee auton hinnan, vakuutukset, polttoaineet, huollot, rengas kustannukset.
Missä ja kuka on kieltänyt matkailuautolla liikkumisen. Ihan sillä kun siihen vetoat.
Voimavero olisi riittänyt kun ihmisen ei kuulu tietää joka alkulähtöön sopivia viidenneksiä. Tai vihanneksia.
Tänään tuli ajettua kuutisen sataa kilometriä, yksi ainoa matkailuauto tuli vastaan, dieselin hinta oli viimeisellä huoltsikalla 2,26e.
Sitten ei tule kuin tuttuja vastaa
Tänään tuli Vaasa-Kyyjärvi välillä kaksi matkailuautoa vastaan.
915km tällä reissulla. Eipä näkynyt juurikaan karavaanareita. Ai niin seatkailiauto kun ei pysy muutoin kunnossa niin pitää seisottas tallissa ja sitten voi kehua että 2012 vm auto eikä mitään remppaa ole tehty.
Montako kertaa vaihdoit jakopään hihnan, entäs pakoputken kumilenkit ja vauhtipyörän?
Suomessa on kiellettävä matkailuautojen käyttö niin maailma pelastuu , täysin turhake jollainen on verolle pantava .