Pelkosenniemen historian suurimmat hävyttömyydet jatkuvat. Vt Hyvinvointijohtaja Sirpuli Koskenlaine on nyt VT kunnanjohtaja. Miten se on mahdollista ja salliiko kuntalaki sen tai hallintosääntö. Kunnanjohtaja virkaa voi hoitaa vain henkilö jolla on virka kunnassa. Sirpa Koskenlaineella ei ole Eikä tule olemaan mitään virkaa. Näinkö syvälle laittomuuksiin Kankaanrannan johdolla meillä Pelkosenniemen kunnassa mennään. Kunnanjohtajalla on lakisääteisiä valmiuslakeihin perustuvia tehtäviä. Kriisissä Koskenlaineella ei ole mitään valtuuksia. Helevetin tollot. Pankaa vaikka majuri evp Viitamäki hommiin.
Koskenlaine on nyt kunnanjohtaja
22
1177
Vastaukset
- Anonyymi
Koskenlaineen valinta kaatuu jälleen. Pikkupilipalipoliitikot on ryssiny taas koko valmistelun. Esteellisyys taas ja kukapa muu kuin Tero. Annala tullaan valitsemaan. Koskenlaineen pesti loppuu huhtikuussa. Eikä valita enää kun uusi valtuusto sen päättää. Me äänestetään nyt suunnan muutos. Jämpti on näin.
- Anonyymi
Kunnanjohtaja Koskenlaine. Voi herra Jumala. Kankiranta haloo.
- Anonyymi
Nyt leikitään jo kuntalaisen turvallisuudella.
- Anonyymi
Miten Pelkosenniemen ihmiset boi enää tätä laittomuutta sietää. Sen ymmärrän että Juntta on vaaleissa ehdolla. Et voi sit piilottaa pahat työnsä. Nyt joku kieroilu menossa Pyhälle. Noitatunturi dokumentti Kankaanrannan totuus paljastuu.
- Anonyymi
Tuo porukka pitää saaha pois ennen kuin ne tuhoaa koko kunnan!!
- Anonyymi
Onkohan jo liian monta lusikkaa sopassa? Tarkastuslautakunnassa hyvinvointijohtajan valobambi ostokset ja muut tekemiset tarkastaa naapuri. Kunnan hallituksessa päätä silittää kaverit joiden kanssa oman edun ajamisesta on sovittu vpk ssa. Kankirannan ei tarvitse osallistua vpk toimintaan kun vt-kujo kirjoittaa omat ja hulkon asiat sanelusta ilman silmän räpäytystä. Se siitä virkavastuusta. Seuraavassa kokouksessa päätetään pystyttää patsas kankirannalle, koska torilta on vielä löytynyt paikka jossa ei ole yhtään patsasta.
- Anonyymi
Ja tarkastuslautakunnan puheenjohtajan arvioinnin vastuulautakunta tilintarkastuksen arviointikertomuksen laadinnassa on yllätys yllätys kunnanhallitus, jonka kokouksiin hän osallistuu valtuuston varapuheenjohtajan ominaisuudessa. Kyllä on puurot ja vellit menneet sekaisin ja laitettu pukki kaalimaan vartijaksi! (sopiva tehtävä herralle olis kolhoosipellon variksenpelättimen virka)
- Anonyymi
Hallituksen Kankiranta esitti, että päälliköillä on itsenäinen oikeus hyväksyä omat laskunsa. Ja hallituksen iloinen väki nyökytteli ja hyväksyi yksimielisesti. Huraa! Tilataan viidenkymmenen tonnin valonorsu pihaan, kukaan ei katso laskun perään. Samalla voi tilata itelle parturiajan ajan uuden punaisen pakun pihaan. Sitäkään ei kukaan muu hyväksy ja sehän tiedetään että tarkastuslautakunta ei sitä tarkasta.
- Anonyymi
Ja aivan rajaton valta, eli ei edes hankintarajoja tarvitse noudattaa! Tämä kuulemma sujuvoittaa päätöksentekoa, eli mafia ehtii vielä suhmuroida ennen uutta valtuustoa itselle ja kavereille kaikkea kivaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja aivan rajaton valta, eli ei edes hankintarajoja tarvitse noudattaa! Tämä kuulemma sujuvoittaa päätöksentekoa, eli mafia ehtii vielä suhmuroida ennen uutta valtuustoa itselle ja kavereille kaikkea kivaa.
Seuraava valtuusto teetättää erityistilintarkastuksen. Hallitus ja johtavat viranhaltijat toimii virkavastuulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seuraava valtuusto teetättää erityistilintarkastuksen. Hallitus ja johtavat viranhaltijat toimii virkavastuulla.
Älytöntä! Nyt ehokkaita vaaleihin ja äkkiä ettei nuo pääse peittelemään tekosiaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seuraava valtuusto teetättää erityistilintarkastuksen. Hallitus ja johtavat viranhaltijat toimii virkavastuulla.
Nyt joku osaaja seuraavaan Tarkastuslautakunnan johtoon. Nyt koko lautakunta on lähinnä vitsi. Kaffia kaffit ja jutellaan mukavia. Muistellaan Parolan vuosia ja kasarmien iloista eloa. T55 oli kova luu.
- Anonyymi
Kenen kaikkien sijainen yksi henkilö voi olla? Tarvitaanko kaikkia, jos yksi voi hoitaa kaikkien työt? :D
- Anonyymi
Ja jokaisesta sijaistamisesta tulee sijaistamispalkkio. Ompa ihanaa
- Anonyymi
Pelkään että tarvitaan aika monta työntekijää korjaamaan tämän sijaisen tekemiset. Kohta on valopatsas kaikissa pihoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelkään että tarvitaan aika monta työntekijää korjaamaan tämän sijaisen tekemiset. Kohta on valopatsas kaikissa pihoissa.
Hyvä ,mieki köyhä saan sitte valoa pihalle!
- Anonyymi
Mikäpä siinä,hyvä hyvä!
- Anonyymi
Ei se ole vt. kunnanjohtaja, se on vs.kunnanjohtaja, Late on edelleenkin vt.kunnanjohtaja. Turhaan täällä märisette kun asiat tehdään pykälien mukaan oikein.
- Anonyymi
Luulo ei ole tiedon väärti - unohtumaton kanki-valtuuston lause
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulo ei ole tiedon väärti - unohtumaton kanki-valtuuston lause
Eihän se olekkaan! Kannattaa ottaa selkoa asioista ,eikä luulla mieleisiään!
- Anonyymi
Heh heh. Lakien mukaan. Kohta selviää minkä lakien. Ahneelle tuli paskanen loppu. Valinta kaatuu paistinpannu metsästysseuran majalla kaveria ottaa. Odotellessa
- Anonyymi
Mielummin laulahiehon kuin silpalehmän ahteliin..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902