Minulla on tehin työttömiin nähden hyvät oltavat

Hei,

Minulla on tehin työttömiin nähden hyvät oltavat eli Petteri Orpo ei leikkaa minulta mitään vaan päin vastoin joka vuosi tulee kortus eläketuloihin. Ja saan nostaa 980.30 € / kk liksaa kun taas teillä vaan tukia leikataan ja on työnhakuvelvoite, jne. kakkaa niskassa ja vielä se sovitettupäiväraha eikä enää sitä 300 € / kk suojaosuutta.

Kodaan tällaset laskurit ja perustelut alle tunnissa ottamalla vain screenshotteja ja uppaan ChatGPT:lle josta se tekee koodit ja jos tekee väärin niin pyydän korjaamaan.

https://koodarit.i4ware.fi/

AI:n avulla osaan myös kirjoitaa virheettömästi.
8352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Samoin minulla on koulujen kanssa erikoissopparit. Eli opettajat lähettää mulla joka vuosi useita opiskelijoita työssäoppimaan ilmaisesksi. Eli toinen syy miksi teitä ei tarvita.

Äänestä
  • Tyypillinen Kokoomuslainen yrittäjä, joka käyttää hyväkseen työttömiä ja hakee kaikki mahdolliset yritystuet, nämä kustantavat veronmaksajat.

    3Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tyypillinen Kokoomuslainen yrittäjä, joka käyttää hyväkseen työttömiä ja hakee kaikki mahdolliset yritystuet, nämä kustantavat veronmaksajat.

    Niin no ei kaikki halua minua ottaa kun 980.30 / kk + ALV 25.5 % on niiden mielestä moraalitonta ja haluasi maksaa vähintään 50 € + ALVt tunnilta jolloin minulta katkeaa tuet.

    Sitäpaisti minun pitäs vetää 15-vuotta 95 € / tunti + ALV jos oikeestki meinaan ostaan Lamborgiini Uruksen ja siihen päälle asunnon Tampereelta. Tuskin OP ees harkitsee ARAVA-lainan antamista vaikka saa mun kämpän vakuudeksi tuolla 980 € / kk + eläkeet ja palkan takia leikatun asumistuen kanssa.

    Niin työssäoppijoden työtä en myy eteen päin vaan ne tekee Open Source -projekteja MIT-lisensillä, eli saavat oikeuden myydä minun teettämän työn kelle huvittaa vaikka 20000 € / kk hinnalla ja muuttaa vielä lähdekoodin suljetuksi. Olen katsellut harjoittelijoden Linkedin-profiileja niin ne usein menee CGI, Accenture, TietoEvery-tason firmoihin kun valmistuvat.

    Äänestä

A1 ohjelmoi varmaan sun rullatuoliaskin

Äänestä

No minä nostan 1883 euroa kuukaudessa sairauspäivärahaa. Kuluja ei juuri ole koska asunto oma ja velaton. En aio viedä kenenkään työpaikkaa.

Äänestä
  • Jos minulla olisi asunto niin eläkkeensaajan asumistuki leikaittaisiin 0 € ja kyllä 980.30 € / kk bruttopalkka vaikuttaa asumistukeen patsi ei silloin jos palkka menee vaikka 100 € yli tulorajasta koska silloin taas kansaneläke ja takuueläke loppuu kokonaan. En ole ollut eläessäni palkkatöissä vakituisella sopimuksella kuin 3 vuotaa ja 6 kuukautta ja siitä kertyi alle 50 € / kk työeläkettä joka tarkoittaa sitä että sitä kun oli joku 18 € / kk ehtinyt kertyyn niin sain loppuelämän eläkeen kertamaksulla kun eläke muuttui pysyväksi.

    Eli minun ei kannata omistaa mitään, koska kaikilla aloilla eikä pelkästään IT-allalla työpaikat eikä freelancer-pestit omalla y-tunnuksella ole pysyviä kuten oli silloin kuin isovanhempani vielä elivät ja olivat työelämässä.

    Korkeintaan minun kanattaa ostaa joku halpa 200-400 € käytetty 90-luvun Modeo tai Golf niin pystyn maksaan asunnon vuokran.

    Äänestä

Minä saan työkyvyttömyyseläkettä ja tukia päälle 1000e/kk ja se riittää. Ei tarvitse tehdä mitään niiden eteen. Minulla menee hyvin. Toisinaan ajattelen että joku joutuu tekemään jotain rahojensa eteen ja se tuntuu hassulta

1Äänestä

Minulla on huonot oltavat monia vuosia joudun vieläkin odottamaan leikkausjonoissa, vaikka kirurgian tarve on välttämätön, näissä jonoissa.... hoitotakuu on noin 10-realistinen hoitotakuu.

Teoria hoitotakuun pituudesta voi olla mitä tahansa, mutta pitää aina muistaa että teorialla ei ole mitään tekemistä todellisuuden tai käytännön kanssa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei,

Minulla on tehin työttömiin nähden hyvät oltavat eli Petteri Orpo ei leikkaa minulta mitään vaan päin vastoin joka vuosi tulee kortus eläketuloihin. Ja saan nostaa 980.30 € / kk liksaa kun taas teillä vaan tukia leikataan ja on työnhakuvelvoite, jne. kakkaa niskassa ja vielä se sovitettupäiväraha eikä enää sitä 300 € / kk suojaosuutta.

Kodaan tällaset laskurit ja perustelut alle tunnissa ottamalla vain screenshotteja ja uppaan ChatGPT:lle josta se tekee koodit ja jos tekee väärin niin pyydän korjaamaan.

https://koodarit.i4ware.fi/

AI:n avulla osaan myös kirjoitaa virheettömästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu