Onko valtuutettu Niva ottanut selville kunnalliskaista kiinteistöjen liittymissopimukset kunnalliseen vesijohto ja viemäriverkostoon?
Yleisin käytäntö on kunnossapitorajalle, tonttiraja.
Tämä laki on laadittu siksi että kiinteistöt olisivat tasapuolisessa asemassa.
Useinhan vesi, ja viemärilinjat menevät toisella puolen tietä. Olisi epäoikeuden mukaista jos toinen kiinteistö voisi uusia johdon muutaman metrin matkalta kun taas toinen joutuisi katkaisemaan tien. Siksi yleinen käytäntö on kunnassapidolle tonttiraja.
Viemäri putki.
Anonyymi-ap
2
510
Vastaukset
- Anonyymi
Taitaa kyseinen henkilö olla ihan muiden äänitorvena. Vassarina lähtökohtaisesti vastustaa kaikkea ja änkyröi minkä kerkeää. Tätä käytetään mielellään hyväksi, kun ei itse haluta parrasvaloihin ja saada hankalan leimaa. Näyttää vaan siltä, että hän ei itse huomaa, että sivusta syötetään ja takana nauretaan.
- Anonyymi
Kyllä näistä asioista löytyy ihan viralliset asetukset kuinka toimitaan. Kunnallislaki on sitä varten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512294- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471349Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647