Sopisi kuin nenä päähän ,eli Eeva Maria Maijala Enontekiöä johtamaan,olisi pätevyyttä vaikka muille jakaa,OLKAAPAS HYVÄT!
Kunnanjohtajan virka
Anonyymi-ap
602281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Jaa senkö takia, että on kepuli? Hah hah, salli mun nauraa.. että kokemusta ainakin on yrittämisestä jos mihinkäkin virkaan ympäri Lappia, siinä meriitit hänellä.
Eikö, jaa vai senkö takia että puolustaa poromiehiä?!
Ei kelvannut enempää kansanedustajaksi mutta silloin kelpaa tähän kuntaan kunnanjohtajaksi... Jo on taas ojasta allikkoon ehdotus. Eikö parempaan pystytä.
Meillä on jo sopiva.Kiitos.
No nyt tullee hyvä kj . Onpa vain .
Pellosta tulee kunnon keskustalainen. Tulee enontekiöstäkin taas vahvasti oma ajatteleva kunta.
Eero Ylitalo,
eikö juuri vanhempa eläkeläistä löydy?
no Enontekiö on Enontekiö
Löytyy löytyy paljonkin bielä vanhempia. Tumppi vaikka.
Se että ihminen on nykyään 65-75 vuotias ei haittaa työntekoa yhtään mikäli on suhteellisen terve ja hyväkuntoinen. Itse olen työskennellyt 65 vuotiaasta 71 vuotiaaksi ja kivaa on ollut. Ei ole tullut sanomisia etten pysty työhön. Ainoat jotka urputtaneet ovat olleet ne jotka ovat 40 vuotiaasta alkaen odottaneet eläkkeelle pääsyä. Se on hyvä jos saa tehdä töitä jos hauaa ja ellei halua pysyy kotona ja nostaa eläkettä heti kun on mahdollista. Suomessa on kummallista ikä syrjintää mitä ei muissa pohjoismaissa näy. Päinvastoin eläkeläiset ovat hot väkeä.
Minä ainakin alan välittömästi parin vuoden kuluttua oloneuvokseksi, enkä kaipaa enää vakihommiin. Reilut 40 vuotta työelämässä pitää riittää. Jos ihmisellä palkkatyö on ainoa elämää ylläpitävä voima, niin heikosti ovat asiat. Kerran täällä pallolla vain ollaan, miksi ei nautita se elämän ehtoopuoli ihan rennosti ja omia harrastuksia tehden, oman aikataulun ja fiiliksen mukaan? Nuorilla on elämä edessään, he tarvitsevat työtä, me vanhat pärjäämme kyllä.
Jo kertomasi "kivaa on ollut" kertoo ettet edes tiedä mitä työ on.
https://www.facebook.com/share/1A5YDAWffr/
Eläkeläisiä otetaanpa kunnanjohtoon 😅😅😅 Kokemusta ollut kahdessa kunnassa, ensimmäisen kauden jälkeen potkittu pois molemmista .
Taas ollaan menossa ojasta allikkoon.
Hienoa valtuusto 😅😅😅
Kunnanjohtajalla ei ole kausia. Valtuustolla on
Kummastakaan kunnasta ei Eeroa ole potkittu pois. Baas potkittiin Pellosta ja Eero tuli tilalle. Jäi eläkkeelle Pellosta kunnallisneuvoksena. Virkavuosia kertyi vähän toistakymmentä vuotta. Hyvä valinta.
Eero oli kunnanjohtajana Kyyjärvellä.Haki sinne uudelleen,eläkkeelle jäätyään.Ei enää kelpuutettu sinne.
Paikallinen trolli taas asialla. Ylitalon valinnat löytyvät sekä Kyyjärven että Pellon pöytäkirjoista. Kaikki muu on panettelua ja paskapuhetta.
Karmea valinta, onneksi olkoon Enontekiö! Olisi kannattanut kysyä mielipiteitä "johtajasta" Pellon ja Kyyjärven kunnan työntekijöiltä
Olen Pellon kunnan työntekijöitä ja voin vastata yllä olevaan juttuun.Hyvin hoiti kunnan asiat,miksi kirjoittelet tollaista kyynistä juttua.
Hyvä valinta Eerossa on kunnanjohtaja ainesta ja tyyliä, ei valtuusto voi muuta kun hyväksyä hallituksen esitys.
Kunnanhallitus esittää valtuustolle,ei ole vielä valtuusto päättänyt.pysykää asiassa aikataulussa älkää kiirehtikö valtuuston eteen.hahhah
https://yle.fi/a/3-10717830
Eiku paranee kunnan luottamushenkilöiden valinnassa.. jätti surkeaa touhua koko kunta virkahenkilöiden valinnat
Tiedoksenne ;)
Paljonkohan kaveri kerkeää kuntaan perehtyä? Todella järkevää maksaa kaverille siitä, että perehtyy kuntaan ja lähtee pois. Äly hoi älä jätä…
Kenen kaveri son ?
Ei tartte perehtyä kuntaan, kyllä varmasti on seurannut tätä enontekiön valtuutettujen pelleilyä, sehän on koko valtakunnan ja vielä naapuri maidenkin tiedossa ja hoitaa vain hänelle kuuluvat tehtävät, kyllä se varmasti 6 kk. onnistuu.
EI KOSKAAN KEPULAISTA, KEPU PETTÄÄ AINA!
Kyllä äitis on väärässä! Kannattaa kysyä naapurin sedältä, se seuraa politiikkaa eikä tyhjää höpötä.
Tuo oli hyvä valinta kriiteri ollut pellon kunnanvaltuutettu, esim. Enontekiön valtuutetut eivät kelpais pelloon ees sontatunkioit lapioimaan, väheksyntämättä maanviljeliöitä.
Onhan hänellä myös enikselle sopivaa koulutusta eli hänhän on myös lakimies nainen
ja koska enis tarvitsee nimemenomaan täntyyppistä henkilöä....
Häätyy olla hyvä mies, ko samantien sai palkankorotuksen.
Harvakseltaan katson striimauksia kokouksista, eilen katsoin. Ja nyt alan ymmärtää mikä mättää!!
Ensinnäkin oliko puheenjohtaja huonosti valmistautunut, monen asian kohdalla hän oli vähän kuin ”pihalla asiasta” , nuijan kopautus oli ainoa napakka toimi mitä hän teki.
Toiseksi, eihän siitä porukasta puhunut kuin pari kolme valtuutettua muuta asiaa
kuin ” paikalla”.
Kyllä nyt täytyisi kuntalaisten aktivoitua ja saada ehdokkaiksi nuoria, osaavia, puhekykyisiä ihmisiä, jotka pystyvät keskustelemaan asioista , muutenkin kuin
v…lemalla toisilleen.Ihan varmasti näitä löytyy , mutta ehkä moni pelkää joutumista sakkiin, jossa ei saa sanoa muuta kuin ” paikalla”.
Nuoret kehiin ja äänestämään muitakin kuin niitä sukulaisia tai niitä jotka juuri ennen vaaleja sanovat päivää ja sen jälkeen eivät ole tuntevinaankaan kun ovat päässeet valtuustoon tai hallitukseen.
Ja eilisestäkin huomasi, ne kaksi nuorta valtuutettua, melkeinpä ne ainoat jotka keskustelivat ja esittivät asioita…sellaisia lisää .
Mielenkiinnolla jään seuraamaan saadaanko nuorennus aikaan.
Ei kai niitä mummoja kukaan enää valtuustoon äänestää. Valtuusto ri ole mikään vanhainkoti!!
Näyttäähän teillä olevan tämä uusi kunnanjohtajakin aivan oikeasti vanhainkoti-ikäinen!
Ei hätää meillä on uusi Luppokoti.
Tärkeintä että on mies, kepulainen ja muualta tullut.
Enontekiön äänen listalla olisi erinomaista ainesta kunnanjohtajaksi
Eikhän ne vaalien jälkeen "järjestä" pirkitan kunnanjohtajaksi .
Oula Matti ainoa siltä listalta.
Ei ikinä
Ainoa ihminen joka toi kuntaan 2,4milj omalla työpanoksellaan, mutta sehän ei merkitse mitään kenellekkään, kun nimi on väärä. Kateus pitää huolen, ettei valita ja tuskinpa edes haluaa sellaiseen kuntaan, jossa vain potkitaan päähän vain hauskan ja periaatteen vuoksi. Sitä moititaan, mutta ilomielin maksetaan lentojätkille palkat vaikka eivät saa mitään aikaiseksi. Uunoa porukkaa
Aika näyttää
Jaa kuka toi
Tarkoittaako tapettimestaria.
Ja teki hyvät tonttikaupat.
Birgitta on Paras valinta. Tuntee kunnan ja kuntalaiset. Kateus ei saa olla este.
Koulutustakin on niin paljon että osaa järkeä käyttää.
Kunnassa on käynyt viimevuosina jos minkälaista kivenpotkija heppua kunnanjohtajana. Olleet joidenkin mielestä hyvän koulutuksen saaneita ja mitä ovat aikaan saaneet. Itselleen korkean palkan, tällaisiako me tänne tarvitsemme sieltä dun yäältä ympäri Suomea kun eivät enää muualle pääse. Onko Enontekiö kaatopaikka että kuka vain muualta tulee niin otetaan. Järki hävinnyt päättäjiltä !
Hyviä johtajia ollu , juuriki tämä eä puolue hiillostanu pois .
Jarru
Voi hyvä Jumala,unoha jo se Birkitta,taitaa jääny sama levy päähäs pyörimään.Alota jo taas alusta.Joo joo,kaikenlaista veruketta ja hevonpaskaa keksitään.Tänne ei sukurutsausta enää haluta onko selvä..mietippä tarkkaan ja huolella myös menneitä vuosia....Birre oli sukulaisten ja naapurien valinta siihen rakoon.Täällä sattuu asumaan muitakin ihmisiä ei vain Peltovuomalaisia ja Vuontisjärveläisiä.Miksi et itteäs tyrkytä jos sulla on niin paljon koulutusta
että osaat arvioija kuka on paras mihinkin hommaan.
Paarimikon hommat sillä kyllä hoituu,jos hoituu
Paarimikon koulutuksella kunnanjohtajaksi….?
Kilpiksen kade kepulainen suoltaa roskaa suoli suorana
Tainnut alkaa johtajilla maa polttaa jalkojen alla että paras oli vain häipyä...
Kyllä !
Vaikea on nykyisen kunnanhallituksen pj :n kanssa yhteistyötä tehhä .
Taitaa ne vanhukset valtuustossa olla suurin syy että kunta junnaa paikoillaan. Ihminen kun ei ole uusiutuva luonnonvara vaikka kuinka nämä vanhukset niin luulevat
Eivät ole joka keväisin uusituvia tulppaaneja mutta ikä vie tarmoa ja muistia.
Riitely taito säilyy loppuun asti
Nappimielipide, osuit naulankantaan,Hyvää Vppua kaikille..sitä saa jo reilusti juhlia
tässä kunnassa ja sukujuhlat samalla
Tulee määrääjä nimeltä Putin
Tai Trump
Kyllä net enonäänen åuolueen rääkkyjät ja talkkarit polkevat putlerin ja rumpin suohon , on net niin mahtavia henkilöitä ,,ri ole tänne tulemista kyllä jämpti on näin .
Yleensä johtajina on vanhempia ihmisiä eikä mithän somesa öyhöttäviä räkänokkia...iän karttuessa elämän kokemus karttuu ja päätöksenteossa se on tärkeä ominaisuus.
Nykyisin yleensä eniten vanhemmat ihmiset ovat niitä aktiivisimpia someöyhöttäjiä. Nuoret pysyvät poissa moisesta. Kyllä pitäis antaa töitä nuorille eikä ahneille eläkeläisille, jotka jo tehneet pitkän työuran ja hyvällä eläkkeellä ovat.