Tänään on porkkanamuushi päivä

Eli vuorokausi on vaihtunu ja se tietää että alan tekeen tänään taas perunaporkkanamuushia. Ostin jo materiaalit. Mä oon sopinu itteni kanssa että kaikki sunnuntait on perunaporkkanamuushipäiviä. Jos vaikka sais painoo vähän nouseen.

Tosta oon vähän huolissani, kun ostin perjantaina shipsi pussin ja söin ne kahdessa päivässä, että onkohan tosta joku terveys ongelma? Miks ne tekee noin isoja shipsipusseja?

Mutta kiitos tosta perunamuushi ideasta, Kiitos teile kaikille.

25

363

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se sipsipussin syöminen kahdessa päivässä ole välttämättä ongelma, jos syöt sipsejä vain silloin tällöin, eli hyvin harvoin.

      • Joo harvoin syödään, ei viime vuonnakaan kertaakaan


      • JeroP kirjoitti:

        Joo harvoin syödään, ei viime vuonnakaan kertaakaan

        Sää oot sitten yhtä huono sipsien syöjä kuin minä.


    • Anonyymi

      Tuskin erityisen suuri ongelma.

      Ostin yhteen aikaan joka perjantai sipsipussin. Sitten ne eivät vaan enää maistuneet, mutta olin juuri löytänyt maailman parhaimman jalopenoetikkasipsin kun sen myynti samaan tien lopetettiin. Tilalle ei ole löytynyt uutta.

      • Hyvä, vähän tarkoituksellakin suolasta syön, kun verenpaine tuppaa laskeen liian alas. Mutta ei noita ollu tarkoitus kerralla syödä. Muutenkaan en oo suolaa saanu, kun kotisuola on loppunu jo parivuottta sitten.

        Mä ostin ihan perus taffelia, ois tokmannilla ollut priimaakin, mutta kun ei yhtään tiedä mitä ne niihin laittaa. Sullepa harmillinen juttu kävi, kun menivät lopettamaan just sen mieleisen.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Hyvä, vähän tarkoituksellakin suolasta syön, kun verenpaine tuppaa laskeen liian alas. Mutta ei noita ollu tarkoitus kerralla syödä. Muutenkaan en oo suolaa saanu, kun kotisuola on loppunu jo parivuottta sitten.

        Mä ostin ihan perus taffelia, ois tokmannilla ollut priimaakin, mutta kun ei yhtään tiedä mitä ne niihin laittaa. Sullepa harmillinen juttu kävi, kun menivät lopettamaan just sen mieleisen.

        No niin oli. Ostin pitkäännkuitenkin Taffelin Heartsia, joka toiseksi paras. Itsellänikin matala verenpainetta ja sillä saattaa olla tekemistä suolaisen tarpeelle.

        ps. Perunamuussista tekee vielä paremman yksi joukkoon keitetty sipuli ja astetta terveellisemmän joukkoon keitetty kukkakaali, tai kokonaan kukkakaalimuussi, joka yllättäen maistuu ihan samalta kuin perinamuussi.


    • Anonyymi

      jaewadee voedep pveeöau---- niimpä eli siis analogidedsgtwa digvitaaliseksikin

    • Anonyymi

      Perunamuusin kanssa sopivat kalapuikot tai silakkapihvit. Ja etikkapunajuurta höysteenä.

      • Anonyymi

        Ja makkara eli siivutetaan HK:n sinistä ja uuniin (200 astetta)


      • Juu, kalapuikot on hyviä. Mutta nekin kuulemma epäterveellisiä no ehkä silakkapihvit sitten mieluimmin. Edellyttäen että ne on hyvin tehty. Kai pitäs kalaan lähtee. Oiskohan niitä tossa sulapaikassa. Välis sais järjestää meille kalastuskurssin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja makkara eli siivutetaan HK:n sinistä ja uuniin (200 astetta)

        Onpas kuuma uuni. No ehkä silleen hyvää. Ai mutta sekin epäterveellistä. Eihän täällä saa syödä enää mitään. Muuten kyllä hk sinisestä pidän ja enemmän uunissa tehtynä kun grillaten.


      • Punajuuri on yks ehdoton höyste perunamuusille.


    • Anonyymi

      wesgen divigalillz on kaikkea kai tallennusjugguj<a...


      r. Mdi Mundon

    • Oi. En ole syönyt porkkanamuusia vuosiin. Lapsena se oli herkkuani. Pitääpä tässä joku päivä tehdä sitä. Kaveritsi sitten punajuuri mureketta, niin aijai että on hyvää.

      • Mä en tosiaan oo koskaan aiemmin syöny ja kun viikko sitten tein, niin herkullista oli. Täytyy vaan varata aikaa, kun porkkana keittyminen kestää pidempään, kun perunan.

        Ja hyvältä kuulostaa punajuurimurekekin. Hyviä vinkkejä oon kyllä saanu teiltä.


      • JeroP kirjoitti:

        Mä en tosiaan oo koskaan aiemmin syöny ja kun viikko sitten tein, niin herkullista oli. Täytyy vaan varata aikaa, kun porkkana keittyminen kestää pidempään, kun perunan.

        Ja hyvältä kuulostaa punajuurimurekekin. Hyviä vinkkejä oon kyllä saanu teiltä.

        Siihen vielä päälle pala aruajuustoa. jotenkin se vaan sointuu hyvin yhteen punajuuren kanssa.


    • Anonyymi

      kpp kpli åröo yuyyåkrm lsmds liom åsc,sm-- pöodolom Ysnöry;srd duä åoöörtroy'

    • Anonyymi

      minuq on kyllä vsweroitrttyu emerrikkslseidyrn yoimrfyde yuodrye fondelfin yyyyät5rdytä ibsenkdfyde ryyä..

    • Ite oon tehny monta kertaa perunaporkkanamuusia. Oon tehny myös perunabataattimuusia, perunakurpitsamuussia, perunakukkakaalimuusia ja kerran tein myös sellaista, jonka joukkoon pistin keitettyä lehtikaalta. Perunamuusi on yks mun lempiruuista.

      • No onpas siinä montaa lajiketta perunamuusia. Tosta saa kyllä vaihtelua. Ainakin itellä jää jauhomuusit tästä edes tekemättä. On siinä niin paljon eroa maussa.


      • JeroP kirjoitti:

        No onpas siinä montaa lajiketta perunamuusia. Tosta saa kyllä vaihtelua. Ainakin itellä jää jauhomuusit tästä edes tekemättä. On siinä niin paljon eroa maussa.

        Parasta perunamuusia tulee, kun tekee ite ja kermaan tai punaiseen maitoon ja margariinia tai voita sekaan.

        Perunamuusiin saa vaihtelua lisäämällä joukkoon jotain muuta vihannesta. Parhaiten jotain toista juuresta kuten vaikka porkkanaa tai bataattia, miksei lanttuakin (lanttu unohtui mainita, oon sitäkin joskus laittanu perunamuusin joukkoon).


    • Anonyymi

      Tuliko vatsa täytee muushista. Mitä söit muushin lisäksi?

      • Tuli, sohvalla nyt makoilen. Tosi miellyttävä tunnelma. Jos sais painoo vähän ylemmäks.

        No se muusin lisänä oli sitä samaa vanhassa, eli soijarouhe plus jauheliha. Koitan siihenkin keksiä jotain parempaa. Mutta pala kerralla kehittelen. Toi muusi riittää jo nyt luksusateriaksi.


    • Anonyymi

      Porkkanaperunamuusi on oikein hyvää ja maukasta, kun siihen lisää palasen voita, niin tulee hyvän makuista.

      Sipsit on ihan kyllä hyviä, sellaisia mukavan suolaisia ja niitä helposti napostelee pussillisen.
      Pienempiä pusseja olen yleensä ostanut.
      Juustosnacksit ei aluksi maistu hyvälle, mutta kun syö muutaman, niin
      nekin alkaa maistumaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe