Olen tiedeaineiden opettaja ja pidän työstäni. Tulen toimeen oppilaiden kanssa ja saan heiltä arvostusta työstäni. Olen aikoinaan palkattu työhön epäpätevänä, mikä voi kuulostaa harhaanjohtavalta ilmaisulta, koska minulla on korkeakoulututkinto ja pedagogiset opinnot suoritettuna. Suomessa lainsäädäntö on niin tiukka, että vain tietyt aineopinnot takaavat muodollisuuden.
Ottaen huomioon, että olen epäpätevä, niin koulun vaihtamisen sijaan jopa alan vaihtaminen kokonaan on käynyt mielessäni. En jaksa meidän aikuisia koulussa erityisesti esimiehiä. Yhdessä tekeminen on kaunis ajatus, joka tunnolliselle ihmiselle näyttäytyy lähinnä kaaokselta, jossa virheet kasataan lopulta vanhempien niskaan.
Ehkä jos kiteytän, niin epäpätevät kollegat yhdistettynä psykologisesti negatiiviseen työympäristöön ahdistaa. En kuule kollegoilta seuraavia ilmaisuja kuin anteeksi, olin väärässä, kiitos, ei se mitään jne. Sen sijaan kyräily yhdistettynä minä olen oikeassa -asenne näyttäytyy viimeistään kokouksissa, joissa olisi tarkoitus määrittää yhteisiä linjoja ja esimerkiksi parantaa koulun toimintaa.
Ilmeisesti hyvin monessa työpaikassa on nykyään ahdistava tunnelma, niin mietin, että milloin on kannattavaa edes harkita työpaikan vaihtoa?
Töihin meno ahdistaa -milloin vaihtaa työpaikkaa?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675800Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344274Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.971916- 631445
- 2611137
- 471132
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126989Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim49826Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31753Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39725