Runebergin päivänä 1970-luvulla

Anonyymi-ap

Kirjoitin äidinkieleen esseen Runebergin päivänä 1970-luvulla. Vallu sanoi, että mitä kuitenkin menin tekemään. Pystyt parempaankin, harmitteli hän.
Toinen yritys oli jo parempi, mutta vieläkin harmittaa: en yltänyt ällään.

Elämäni olisi saanut toisen käänteen, jos... Vaan tänne päädyin anonyymina skribenttinä. Anonyymina mutten alkoholistina.

Poissa on Vallu. Poissa olemme kohta muutkin 70-luvun viisastelijat. Se taistolainenkin menehtyi. RIP.

Aamulla nostan haikeana lipun salkoon ja kertaan muutaman runebergilaisen runokatkelman.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kemijärvellä toimi Pop up kirppis vähän aikaa entisessä kenkäkaupassa, miksi nimet on ulkomailta englanniksi? Runebergin päivänä kansalliskieliä kohottakaa, suomi ja ruotsi.

      • Anonyymi
        UUSI

        Englannin kieli ja jotkut muutkin kielet ovat vallanneet Suomen laidasta toiseen. Kehitys on universaalia ja tuskin paikallisin toimin pysäytettävissä.

        Voimme yehdä vain osamme. Nykyään suuri osa graduistakin on englanninkielisiä. Olemme pieni kielialue. Piakkoin on tilanne, ettei suomenkielistä opetusmatteriaalia kannata julkaista. Yliopistotasolla tilanne on jo todellisuutta. Realismia.

        Tehkää lapsia o samma på svenska! Nyt on jo kiire - heti tämän luettuanne. Te, jotka vielä kykenette.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      221
      4420
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3359
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      262
      1935
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      6
      1593
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1227
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1179
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      96
      895
    8. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      755
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      747
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      740
    Aihe