Ensimmäinen 200km lenkki haaveissa

Anonyymi-ap

Satanen tuli jo ajettua mutta mitä tulisi huomioida kun matkan tuplaa? Lähinnä energian tankkaus mietityttää. Satanen meni isotoonisella juomalla ja mehulla sekä muutamalla välipalapatukalla. Lisäksi puolessa välissä söin yhden hampurilaisen ja kolat päälle. Keskari oli meikäläisellä n. 19km/h.

Laskurini.fi palvelun mukaan 200km lenkillä energian kulutus olisi n.5000kcal. Se on yli tuplat siitä mitä normaalisti syön tai kulutan. Pk alueella kun poljen niin rasvaa luonnollisesti palaa mutta paljonko hiilareita pitäisi tankata ettei tulisi stoppia hommaan? Riittääkö että varaan ja huomioin satasen lenkin eväät tuplana? Satasella tankkaus tuskin oli yli 1000kcal.

11

377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu tietysti siitä minkälaisella polkupyörällä matkan ajaa. Sähköavusteisella tarvita kuin vettä. Omavoimaisella hyvällä ja kevyellä maantiepolkupyörällä ihmettelen jos tarvitsee mitään muuta kuin vettä satasen lenkillä. Kaksisatanen menee vedellä muutamalla energiapatukalla sekä energiajuomatölkillisellä. Missään tapauksessa ihminen ei kuluta 5000 kilokaloria kahdellasadalla. Ehdottomasti yliarvioitu. Nämä arviot kesäkelille. Talvella asija vähän toinen.

      • Anonyymi

        Useassa eri lähteessä mainitaan että pyöräilijä kuluttaa mainitsemallani nopeudella keskimäärin 450-500kcal tunnissa. Tällä päästään siihen 5000kcal kokonaiskulutukseen jos ajoaika on n. 10h. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä että pitäisi tankata yhtä paljon. Pk alueella palaa myös rasvaa ja lihaksistossa ja maksassa on varastoituneena hiilihydraatteja. Energian lisäksi tarvitaan myös elektrolyyttien täydennystä. Joku kovakuntoinen voi ehkä vetää satasen lenkin pelkällä vedellä jos ei ole kovin lämmin ja vauhti on leppoisa suhteutettuna kuntoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Useassa eri lähteessä mainitaan että pyöräilijä kuluttaa mainitsemallani nopeudella keskimäärin 450-500kcal tunnissa. Tällä päästään siihen 5000kcal kokonaiskulutukseen jos ajoaika on n. 10h. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä että pitäisi tankata yhtä paljon. Pk alueella palaa myös rasvaa ja lihaksistossa ja maksassa on varastoituneena hiilihydraatteja. Energian lisäksi tarvitaan myös elektrolyyttien täydennystä. Joku kovakuntoinen voi ehkä vetää satasen lenkin pelkällä vedellä jos ei ole kovin lämmin ja vauhti on leppoisa suhteutettuna kuntoon.

        Itsekin olen polkenut satasen lenkkejä silkalla vedellä vaikka olen lihava satakiloinen. Aina täysillä hikipäisenä käypäisenä noin 25 keskituntinopeudella. Kuntoillessa mitään evästäkaipaa. Tietenkin yli satasen lenkit vaativat jo sapuskaakin kun omin voimin polkee vailla avustavia härpäkkeitä.


    • Anonyymi

      Aja 2 km lenkkiä asuinpaikkasi lähellä niin voit käydä tankkaamassa välillä kotonasi. Joka toinen kierros vastakkaiseen suuntaan niin ei kyllästy.

    • Anonyymi

      No, ihan ensimmäiseksi kannattaa tarkistaa, että pyörivillä pinnoilla on tarpeeksi vaseliinia. Jos ei ole, niin sitä kannattaa lisätä aimo annos, ettei sitten tarvitse olla pahoillaan vääränlaisesta säästämisestä.

    • Anonyymi

      Kolmet pullakahvit ja kunnon lounas kesken ajon. Nestettä 45 min välein pysähtyneenä juomaan.

      • Anonyymi

        Näin on jos on Halttusen Jaska


    • Anonyymi

      Mielenkiintoista että pyöräilypalstalla ei löydy enempää asiantuntemusta, kokemuksia tai ylipäätään mielenkiintoa aiheeseen. Täytynee hankkia tietoa aiheesta jostakin muualta. t. aloittaja

    • Anonyymi

      Eihän tuo ole matka eikä mikään. Toiset mänevät tuon hölkäten.

      • Anonyymi

        Toiset saa pillua ja toiset ei. Taidat kuulua puskarunkkareihin.


      • Anonyymi

        Näin on. Toiset tarvitsevat munamankelin apua ja useimmat heistä vielä sähköavustusta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      516
      8808
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      155
      6086
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      355
      5122
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4321
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4033
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3902
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe