Liian vähän liksaa?

Nyt kun on käynyt selväksi että naiset ovatkin lähinnä lompakon perässä, niin kysympä, että onko 2400eur bruttokuukausitulot riittävä liksa naisen mielestä?
91978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos niinko oikeesti rahanperässsä, niin otetaan esim Räikkösen Kimi, olisko Jenni sen kanssa jos Kimillä olis tuo 2400 ekee/kk ???? Vastaapa ihan itse.

Äänestä
  • ..jotka tienaa esimerkiksi vain 1200-1400 euroo kuussa! Ole tyytyväinen tuohon summaan, äläkä tyhmiä kysele..

    Äänestä

  • Minä, eronnut nainen, elin 15 vuotta avioliitossa, jossa mies todella tienasi hyvin. Asuttiin 250 neliön omakotitalossa. Oli uima-allas, Kaksi kallista autoa, uusi moottoripyörä, vene, vuosittainen etelänloma, kalliita koruja lahjaksi, viiniä ruuan kanssa, konjakkia kahvin kera..... Ja tyhjyys.

    Nyt elämä maistuu kerrostaloasunnossa. Ajelen kymmenen vuotta vanhalla autolla, elän pienillä tuloilla. Seurustelen muuten maailman ihanimman miehen kanssa. Hän asuu vuokralla ja ajaa vanhalla autolla. Meillä on keskusteltavaa ja elämän onni lähtee pienistä hyvistä hetkistä. Ihanaa.

    Äänestä

  • sittenkin taas kirjoitti:

    Minä, eronnut nainen, elin 15 vuotta avioliitossa, jossa mies todella tienasi hyvin. Asuttiin 250 neliön omakotitalossa. Oli uima-allas, Kaksi kallista autoa, uusi moottoripyörä, vene, vuosittainen etelänloma, kalliita koruja lahjaksi, viiniä ruuan kanssa, konjakkia kahvin kera..... Ja tyhjyys.

    Nyt elämä maistuu kerrostaloasunnossa. Ajelen kymmenen vuotta vanhalla autolla, elän pienillä tuloilla. Seurustelen muuten maailman ihanimman miehen kanssa. Hän asuu vuokralla ja ajaa vanhalla autolla. Meillä on keskusteltavaa ja elämän onni lähtee pienistä hyvistä hetkistä. Ihanaa.

    Onko tämä nyt taas sitä yleistämistä, eli haetaan mielikuvaa siitä että kaikki rahakkaat ovat muilta osin epäkelpoja?

    Äänestä

  • Oldie kirjoitti:

    Onko tämä nyt taas sitä yleistämistä, eli haetaan mielikuvaa siitä että kaikki rahakkaat ovat muilta osin epäkelpoja?

    ..Mutta kaikilla ei ehkä kemiat pelaa yhteen. Joskus sitä saattaa ihminen jäädä suhteeseen vaikka vain turvallisuuden takia ja rahakin luo turvaa omalla tavallaan. Mutta ei onnea...

    Äänestä

  • Oldie kirjoitti:

    Onko tämä nyt taas sitä yleistämistä, eli haetaan mielikuvaa siitä että kaikki rahakkaat ovat muilta osin epäkelpoja?

    Kerroin vain, että näinkin voi olla. Raha ei siis tuo onnea.

    Äänestä

  • Kuulin naisten euron olevan vain 80 % miesten eurosta.

    Meidän alalla on samapalkkaisuus miesten ja naisten kesken. Aloin miettimään pitäisikö mun miehenä saada minulle kuuluva puuttumaan jäänyt 20 %.

    Tienaan bruttona n. 3100 e/kk ja olen tehnyt 12 v. töitä täällä. Äkkiä laskien saamisia on työnantajalta yli 89000 euroa. Mitä tehdä?

    Äänestä

Jos nyt nainen on ihan oikeasti fiksu, niin hänelle riittää, että mies pystyy elättämään itsensä. Ja kyllähän 2400 euron kuukausipalkalla mies pystyy jo itsensä elättämään.

Tietty aina on näitä naisia, joita kiinnostaa vain raha. Minä en heihin koskisi pitkällä tikullakaan.

Minä tienaan naiseni kanssa suurinpiirtein saman verran kuin sinäkin. Tiedän, että naiseni tulee tienaamaan muutaman vuoden päästä reilustikin enemmän kuin minä, mutta en usko sen vaikuttavan suhteeseemme. Siis jos siihen asti olemme yhdessä, elämästä ei koskaan tiedä.

Äänestä

eli siis minä opiskelen, saan kk:ssa rahaa n. 350e ja mieheni tienaa kuussa 1400-1800e.. joskus tekee todella tiukkaa ja yhtään ylimääräistä emme yleensä voi ostella. mies maksaa vuokran ja muut laskut, minä ostan suurimman osan ruoista. jokunen vuosi sitten olimme molemmat opiskelijoita ja kuussa saimme vain 700e yhteensä.. tiukkaa on ollut ja hermot välillä kireellä, mutta odotamme vain kun voimme olla rikkaampia.. meille raha ei tuo onnea. ja voi kuinka onnellinen olen kun tuommoisen miehen olen löytänyt..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epävarma kirjoitti:

Nyt kun on käynyt selväksi että naiset ovatkin lähinnä lompakon perässä, niin kysympä, että onko 2400eur bruttokuukausitulot riittävä liksa naisen mielestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu