Kuntouttava työ kierrätysmyymälässä

Anonyymi-ap

Olen nyt 5 vuotta seurannut meidän kierrätysmyymälän työntekijöiden touhua. Porukka on siellä kuntouttavassa työtoiminnassa. Porukkaa on hirveästi ja näyttävät kovasti kiireisiltä mutta suosituin paikka näyttää olevan tupakointipaikka. Vanhat kuluneet vaatteet päällä tehdään töitä myymälän puolella ja ulkoasu kaikilla epäsiisti. Joka kerta kun myymälässä käy on tavarat vaihtaneet paikkaa. Ilmeisesti mitään muuta työtä ei ole tarjota kuin tavaroiden siirtely.
Ostin sieltä eilen pari huonekalua ja sovin tänään kuljetuksesta niille kun sen jo maksoin etukäteen. 8-13 välillä pitäisi olla työntekijän vastaamassa puhelimeen. Kukaan ei klo 8 kuitenkaan vastannut. Laitoin perään viestin ja klo 8.40 mulle soitti hyvin elämäänsä kyllästynyt mies. Osoite piti kertoa hänelle NELJÄ kertaa vaikka se oli jo kirjoitettu selvällä käsialalla tilauslappuun ja viestissä mainitsin tilausnumeron.
Kovasti ei tunnu olevan kiireitä ja sain kuljetuksen huomiselle. Tänäänhän tavaroita ei voi tuoda kun aika menee tupakointiin.
Tuo tyyppi joka soitti ei ikinä tule saamaan palkkatyötä. Kuuntelutaito tasan 0 tai sit ongelma on keskittymisessä. Myöskin puhelimesta välittyvä luovuttanut asenne paistoi läpi

11

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi voi osta jostakin muualta

    • Anonyymi

      Eivät nykyään ole mitään työntekijöitä. Ovat siellä palkattomassa työharjoittelussa. Parhaimmat saa palkkatuen.

      • Anonyymi

        Aivan niin. Siksi vanhat kuluneet vaatteet ovat niin yleinen näky kierrätysmyymälöiden henkilökunnilla.


    • Anonyymi

      Ei kait ketään ilmaiseksi töihin pakotettuna saa kiinnostumaan yhtään mistään.

    • Anonyymi

      5 vuotta kytännyt toisten tekemisiä ja elämää, et taida olla ihan terve???

    • Anonyymi

      Kyllä meidän kylän KK:ssa on hyvä palvelu, ystävällisiä ja avuliaita ovat. Jos on ollut jotain kotiinkujetusta vaativaa niin ihan ajallaan ja sovitusti on tuotu ja ihan asuntoon sisälle asti.
      Jospa sinä oletkin oman käytöksesi takia joutunut "mustalle listalle" ja siksi ei asiat toimi?
      Eikä sinun kannattaisi noissa myymälöissä käydä ollenkaan jos noin kovasti ahdistaa.

    • Anonyymi

      Rikkovat Suomen perustuslakia ja kansainvälisiä sopimuksia, jotka kieltävät työn ilman palkkaa

    • Anonyymi

      Missä olet kuntouttavassa?

    • Anonyymi

      Tuttuja ihmisiä mielläkin kuntouttavssa nuo tupakilla ravaajat joka häritsee kun itse en polta!

      Heti 8.00 kun tulee niin yks ja sitten joudaan kahvit ja sitten vielä tupakille ja joskus 8.20 alkaa jonkinlainen työnteko kunnes sitten onkin pian jo kahvitauko ja taas tupakalille.

    • Anonyymi

      Talkoilla ja ilmaiseksi ei nappaa hommia tehdä.

    • Anonyymi

      Näissä kohteissa on monesti "töissä" kehitysvammaisia ja sellaisia jotka eivät pärjää normaalitöissä.
      Meidän paikkakunnan kierrätyskeskuksessakin on yksi kaveri josta huomaa että jonkinlainen kehityshäiriö on mutta kuitenkin sen verran osaa että saanut ajokortin ja käy töissä omalla autolla.
      Aika paljon porukkaa jotka eivät pärjää kuin valvotussa ympäristössä.

      Sitten kun miettii näitä ns. normaaleja kuntoutustöissä, niin minkä tasoisia he ovat toiminnan kannalata, pärjäävät varmaan omillaan mutta kuinka hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4198
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      115
      2752
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2252
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1913
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1566
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1420
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      73
      1360
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      146
      1307
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe