Paperiyhtiöitten tuotannon arvosta menee veroihin noin puolet. Firmojen verot tuplattiin vuodenvaihteessa, puun verot tuplataan ensi vuoden vaihteessa.
Työntekijöitten käteenjääviin palkkoihin menee kymmenesosa.
Firmoille jää kolmaskymmenesosa.
Ilman sossujen ahneutta ja veronkorotuksia metsäteollisuudessa riittäisi jaettavaa sekä duunareille että omistajille.
Työntekijöitten käteenjääviin palkkoihin menee kymmenesosa.
Firmoille jää kolmaskymmenesosa.
Ilman sossujen ahneutta ja veronkorotuksia metsäteollisuudessa riittäisi jaettavaa sekä duunareille että omistajille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
duunarille maksa muuta kuin palkan,ei ole mitään
voitto/tulospalkkioita näkynyt vuosiin vaikka voittoa on tehtykkin.
Nykyinen kuntien ahdinko johtuu yhteisövero tulojen laskusta ja joka tarkoittaa esim. metsäfirmojen huomattavia vero helpotuksia
Verojen osuus Suomen bruttokansantuotteesta on 47 prosenttia.
Miksi se olisi metsäteollisuuden tuotannon arvosta vähemmän?
Ja se kerätään monena pienenä eränä, etteivät duunarit ymmärtäisi. On ALV, firmojen verot, osinkoverotus, duunareitten palkkaverotus, puun myyntivoittojen verotus jne.
Yhteensä tämä tekee sen, että valtio saa viisi kertaa enemmän kuin duunarit, vaikka duunarit tekevät työn.
Tuolla tavalla kaikilla olisi sinun mielestäsi veroprosentti 47. Olen kyllä erimieltä ,olet sotkenut nyt kokonaisvero potin ja veroprosentit
Noin puolet BKT:stä menee veroihin.
Verot kerätään monella eri nimikkeellä, etteivät duunarit nousisi kapinaan.
Jos sinun työstäsi maksetaan vähemmän veroja kuin tuo 47 prosenttia niin kuka sen lopun sinun osuudestasi maksaa?