Kävin keskiviikkona hammaslääkärillä poskihampaan säryn vuoksi, nyt paikkauksen jälkeen hammas on ollut todella arka, en voi mitään kovaa syödä vasemmalla puolella ja kylmä vesi tuntuu todella ikävältä. Onko normaalia että hammas on näin arka vielä seuraavanakin päivänä syömiselle / juomiselle ja kauanko tätä pitäisi sietää ennenkuin kehtaisi soittaa asiasta hammaslääkäriin vai loppuuko muutaman päivän päästä? Viime paikkauksesta on niin kauan etten yhtään muista särkikö silloinkin näin paikkauksen jälkeen.
Hammasta vihloo paikkauksen jälkeen.
7
593
Vastaukset
- Anonyymi
Hei. Vihloo täälläkin. Kävin huhtikuussa hammastarkastuksessa ja paikattiin hammas vaikka ei ollut mitään vaivaa mutta nyt vihloo ja on arka kylmälle varsinkin. Lääkäri kysyi minulta paikataanko hammas. Siis minun piti tietää jos tarvitsee paikata. No nyt on selvittelyn paikka miksi on huonompi paikkauksen jälkeen. Kun kysyin asiasta vastaus oli että on ihan tavallista että on arka . No en kyllä ymmärrä ollenkaan . Tuli mieleen rahastuksen mahdollisuus. Pitäiskö mennä näyttämään toiselle lääkärille niin saisi eri vastauksen . Vai uskaltaako mennä samalle joka sen huononsi.
- Anonyymi
Minulla on arkana jotkut hampaat.Se selvisi hammaslääkärillä että kyse on ikenistä,jotka ovat vetäytyneet.
- Anonyymi
Mulla "uusiopaikattiin" viime syksynä Turun Hammashohteessa pari hammasta, jotka olivat paikanneet viime keväänä ekan kerran.
Syytä en tiedä tälle, koska eka paikkaus onnistui ainakin niiltä osin hyvin, ettei mulla ollut mitään oireita ko hampaissa viime syksyyn asti.
Mutta tämän lokakuisen uusintapaikkauksen jälkeen särkyä on riittänyt ja pahentunutkin jopa.
Ajattelin aluksi myöskin, että on vain operoinnin jälkeistä arkuutta ja jos ei hellitä, niin tilaan uuden ajan heille.
No ei hellittänyt ja tammikuussa soitin tarkoituksena varata korjausaika ja oli tarkoituksena vaatia vielä, että hyvittävät hinnassa korjausta.
Mulle vastannut toimistovirkailija totesi yhtäkkiä kesken soittoni, että "Hei, jos soitan sulle viiden minuutin päästä takaisin, sopiiko?" no suostuin siihen, eikä hän soittanutkaan. Muutaman päivän päästä soitin heille uudestaan ja sama juttu. En saanut asiaa etenemään, eli en saanut heille uutta aikaa.
Alkoi vituttamaan koko homma sen verran, että ajattelin vähän pitäkää tunkkinne-henkisesti koko klinikkaa kohtaan ja syystäkin.
Pilasivat tuon hammasjuttuni eivätkä antaneet varata uutta korjausaikaa, vaikka sanoivat vielä lokakuussa, että jos särkyjä tulee, niin soita heti meille, niin varataan uusi aika.
Muttenkin tuntui rahastukselta tai ainakin oudolta tempaukselta muuten. Eka paikkauskin maksoi kuitenkin jonkun satasen, en muista enää tarkkaan, mutta oli hyvinkin 300€ tai ylikin.
Ja tosiaan syksyllä kävin tarkastuksessa, jossa mua hoitanut vakihammaslääkärini totesi, että voitaisiin paikata uudestaan nuo hampaat kun niiden paikat näyttää hänestä huonoilta. Sitten uusi aika, uudet paikat ja 400€ lasku ja kipua on ollut tuosta käynnistä lähtien. Vituttaa vaan, mennyt kuitenkin jo ainakin 700€ noihin 2 hampaaseen(+se tarkastus hintoineen tuossa välissä) ja nyt tarvitsisi kolmas korjauskerta tehdä. Vaikka se eka 300€ hintainen paikkaus olisi alun perinkin ollut riittävä. No, heille en enää mene, se on ihan vissi. Eivät varmaan myöntäisi töppiänsä/kusetustaan kuitenkaan ja sitä kautta rosvoaisivat taas muutaman satasen näistä samoista samperin 2 hampaasta. Ja työn jälki olisi varmaan taas ihan mallia haista v****-tasoa...
Mulle tuli heiltä aika suuhygienistille, mutta peruin sen samantien, kun sain siitä ilmoituksen.
TurunHammashode oli vielä aika hyvä klinikka silloin Kasinokulman Hammaslääkärit-nimellä kulkiessaan, mutta meni näköjään ihan tuollaiseksi venkulaklinikaksi, kun liittyivät tuollaieen klinikkaketjuun.
Nyt on hakusessa Turusta joku toinen klinikka, missä voisi käydä korjauttamassa hampaita. Saa olla samaa hintatasoa, kunhan olisi vain rehellinen pulju, missä tehtäisiin kerrasta kunnollista jälkeä, eikä rikottaisi juuri korjattuja hampaita uudestaan vaan saadakseen lisää työtä ja tuloja itselle. - Anonyymi
Minä kävin viikko sitten paikkaamassa pahasti lohjenneen hampaan ja hammas ei ennen paikkausta ollut kipeä ainoastaan kylmä vihloi jonkin verran ja tietenki tuntui inhottavalta suussa kun iso osa hammasta oli poissa. Olin ihan kuset housussa kun pelkösin että hammas poistettaisiin mutta yllätyksekseni hammas vain paikattiin. Lääkäri käytti poraa ehkä kaks kertaa kymmenen sekunttia hampaassa ja se siitä mitä ihmettelin vähän..Hammas on kuitenkin tuntunut oudolta paikkauksen jälkeen, joskus kylmä vihlasee joskus kahvi tuntuu hampaassa ei kuitenkaan aina. Iltasin alkaa tuntua hampaassa leuassa ja poskessa lievää kivun tunnetta. Myös haamukipua hampaan yläpuolella mistä puuttuu hammas. Ja aamulla tuntee ensimmäisenä hampaan mikä sitten unohtuu kun nousee, hammas on pois purennasta mikä myös ihmetyttää että välillä tuntuu kuin se rasittuisi syömisestä.Meneeköhän tämä ohi vielä vainsoittaa hammaslääkäriin? Kipu on kuitenkin lievää, iltasin ehkä köynyt mielessä ottaa buranaa mitä ei kuitenkaan ole tarvikut tehdä.
- Anonyymi
Jos kipu jatkuu useita päiviä, pahenee tai jos hammas tuntuu korkealta purennassa, varaa aika hammaslääkärille. On tärkeää selvittää, onko kyseessä esimerkiksi paikan korkeusvirhe, tiivistymisongelma tai syvempi hammasongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kipu jatkuu useita päiviä, pahenee tai jos hammas tuntuu korkealta purennassa, varaa aika hammaslääkärille. On tärkeää selvittää, onko kyseessä esimerkiksi paikan korkeusvirhe, tiivistymisongelma tai syvempi hammasongelma.
Liian korkea paikka se ei ole koska hammas madallettiin purennasta. Hammas on ihan erinäköinen kuin ennen mutta ompahan hammas paikallaan.. tänään onkin lievää kipua onkin aiheuttanu haalea vesi.. ei kylmä ei kuuma vaan siltä väliltä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liian korkea paikka se ei ole koska hammas madallettiin purennasta. Hammas on ihan erinäköinen kuin ennen mutta ompahan hammas paikallaan.. tänään onkin lievää kipua onkin aiheuttanu haalea vesi.. ei kylmä ei kuuma vaan siltä väliltä!
varo ettei tuu esim hammasytimen tulehdus jos tollanen ärsytys jatkuu pitkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899747Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m635785Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,565280Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515184HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529