Vuosina 2020–2024 eniten seksuaalirikoksista epäiltyjä ulkomaalaisia on ollut Irakin, Syyrian, Afganistanin ja Viron kansalaisten joukossa. Kun rikosten määrää tarkastellaan suhteessa eri kansalaisuuksien edustajien määrään Suomessa, korostuvat niissä erityisesti Syyria, Kongon demokraattinen tasavalta, Afganistan, Irak ja Somalia.
– Näistä maista on Suomeen tullut paljon nuoria miehiä. Yhdistävä tekijä monissa ryhmissä on islam. Tiedotusvälineissä turvapaikanhakijoiden rikollisuutta analysoineen keskusrikospoliisin erikoistutkijan mukaan irakilaisten yliedustus tilastoissa voi osittain selittyä vanhoilliseen islamiin pohjautuvalla kunniakulttuurilla, Antikainen huomauttaa.
Vakava tilanne Suomelle
ote suomen uutiset
Näistä maista on Suomeen tullut paljon nuoria miehiä
18
172
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi24-palveluissa ei saa
Esittää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista- Anonyymi
Eikä tuoda saastaa esiin?
Vance sano
- Anonyymi
Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki
huumeet rallattaa helsingissä
Anonyymi-ap
2025-02-15 11:06:48
https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/39509e8d-ce58-4aa0-abbb-7be613aa35d3
onneksi maahanmuutto ei liity asiaan mitenkään? - Anonyymi
miksi suomen miehet antaa vieraiden mellastaa?
- Anonyymi
Sanoppa muuta. Vuosikaudet maassa oli vain yksi puolue, joka halusi asiaan muutoksen, mutta kuinka kävikään. Heitä alettiin vihata yli kaiken. Nyt kun on paskat housussa, on tukea alkanut vähän löytyä muualtakin.
- Anonyymi
voiko sanoa huoria?
oma etu ja valehtelu - Anonyymi
Yksikään muslimimies ei saa oleskelulupaa Suomeen ilman suomalaisnaisen myötävaikutusta.
- Anonyymi
selvennä asiaa
- Anonyymi
Yhteiskunta
Maahanmuutto
Pilkillä suomessa
Anonyymi-ap
2025-02-15 18:32:03
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d4c76c6b-34aa-4fe5-ad76-ae7abf620cb7
tulta kantapäihin - Anonyymi
Hys hys, lakaistaan maton alle T: vasemmisto
- Anonyymi
Syyria, Kongon demokraattinen tasavalta, Afganistan, Irak ja Somalia.
– Näistä maista on Suomeen tullut paljon nuoria miehiä. Yhdistävä tekijä monissa ryhmissä on islam- Anonyymi
Yhdistävä tekijä on myös varsinkin suomalaisnaisten hyväuskoisuus, eikä pelkästään vain vasurinaisten vaan suominaisten yleensä.
- Anonyymi
kongomarket
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20144207?origin=rss
turvallisia muutajia? - Anonyymi
pahamaa
- Anonyymi
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ainoahelmi/267335-sipila-jeesustelee-raiskaukset-jatkuvat/
tikulla silmään joka van.... - Anonyymi
134ps
- Anonyymi
pittaa kouluttaa kotihoitoon?
vasemmistoliitto?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084787Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744031476- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101088Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14963tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11948Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64911
- 64876