Kuulin, että aikoinaan Sallan miehet yrittivät viedä Kemijärveltä naisia 70-luvulla, joita Kemijärven ukot puolustivat pahoinpitelemällä heidät ja he lähtivät verissään kotiin. Onko tämä vain joku urbaani legendaa vai ihanko totta?
Tietääkö kukaan kemijärveläisten ja sallalaisten välisistä tappeluista 1970-luvulla
9
574
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä Kemijärveltä vaimon hain. Muutaman kerran tuli tapeltua, ja Villeltä pullo ostettua. Hyvin on mennyt ja hyvän vaimon sain.
- Anonyymi
Kyllä se vähän meni jotta Kempan naiset paneskeli Sallalaisten kans ja taas toisinpäin.
Sallasta se miekin - 86 naiskaverin hommasin.
terv. Kemijärven Kartsa- Anonyymi
Ja se Kemijärven emäntäkoulu siinä Kallaan ja Isokylän välillä.
Myöhemmin syntyneet voivat vain kuvitella kuinka juhlavat teinivuodet saatiin elää siinä Kallaan asumalähiössä.
Montakohan saattoretkeä siinä Kallaan baarin ja emäntäkoulun väliä tuli hipsittyä.
Oli Sallan, Posion ym. kuntien tytteleitä toinen toistaan sorjempia.
Muutamaan otteeseen siinä vuosien mittaan vähän lyhytkestoisia rakastumisihastuksia.
Yksi muuri hurjemmille reissuille oli nimeltään Anja Mäkikokkila koulun tiukkaotteinen boss.
t. Kempan Kartsa
- Anonyymi
Pakkohan se oli Sallalaisten yrittää hakea naista muualta jos ei sukulaiset kiinnostunut...
- Anonyymi
Monesti ne tappelut vielä 80-90 lukujen vaihteessa olivat ihan kotikutoisia kähinöitä. Kapakat meni kiinni puoli yhdeltä eikä ketään vielä siihen aikaan nukuttanut. Leinosen grillin kulmalla monet tappelut tuli bongattua. Samoja aikoja kun riku sai puukosta ja alko toista jalkaa piirrättämään perässään, mutta uho senku koveni. "hänkö lyö nii alakaa lehet kirjottamaa-aa-aan!
- Anonyymi
Sen muistan, että sallalaiset saivat aina turpaan.
- Anonyymi
Haaveile sinä vain
- Anonyymi
Sallalaiset pyöri peerallia, kunnes hermostuttiin. Sallalaiset karkuun koslallansa me perään. Lujempaa menivät, näköyhteys katkesi. Me höökittiin perässä. Yhen kurvan jäläkehen olivat jostain kerinneet panna pöllin tielle.
Komiasti lennettiin vittikkoon, akseli jäi tielle.
Naurattaa vieläkin.- Anonyymi
Halosenrannan "pojilla" on tietoa enemmän. Onko lie ketään elossa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15520124Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546118SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm754160"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593