Katsotaan paljonko on valinnanvaraa ....... kohta nähdään.
Työpaikan hakua
Anonyymi-ap
6298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lääkäriä hitsaajaa kesätyöläistä hoivatyöntekijää........Eipä juuri valikoimaa ole..........
Miten tällaisia uutisia kohdataan tehtailla? Idea? Syyllistää työttömät työttömydyestään koska kuka tahansa pääsisi töihin jos vain menisi kun on olevinaan työvoimapula?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011042051.html
Kaikki tietävät jo ettei mitään työvoimapulaa ole olemassa. Työllisiä irtisanotaan jatkuvasti myös näiltä "työvoimapula- aloilta".
Vähän väliä media paskoo eetteriin valheita siltä ja tältä alalta jolle kannattaa kouluttautua kun työllistyminen on helppoa ja liksakin viisi tonnia kuussa.
Media ei ota vastuuta….
Todellisuus on kuitenkin edelleen monella alalla se, että avoimiin työpaikkoihin on vaikea saada osaavaa henkilökuntaa. Enää ei tarvitse tyytyä aivan alkeista koulutettaviin, mutta työttömänä ei edelleenkään ole joukoittain ammattilaisia niille aloille, jotka pari vuotta sitten eivät saaneet kelvollisia hakijoita lainkaan.
Tietysti jos joku firma menee konkourssiin niin sen henkilöstö vapautuu kokonaan niin hyvät kuin huonot, mutta jos firma vain supistaa henkilökuntaansa, niin silloin harvoin lähtee parhaita kiertoon. Oma firmammekin oli onnekas kun kilpailija kaatui, samalla väheni ylitarjonta alalta ja saatiin joukkoomme muutama ammattilainen. Mutta varmasti tässäkin tapauksessa konkurssin seurauksena työnhakijaksi päätyi myös jokunen aika vaikeasti työllistyvä.
Median valheiden spämmäystuuttaus jatkuu. Mihin tällä valehtelulla pyritään?
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/af6233d4-d6aa-422e-b8ea-01d250166bd1
Provisiopalkkainen puhelinmyynti tottakai