Pitäisikö kuitenkin

Anonyymi-ap

Naimisissa oltu yli 30 vuotta, kerran jo muutettu erilleen mutta palattu takasi yhteen yli 10 vuotta sitten.
Alkanut tuntua, että oli virhe palata yhteen…
En pelkää yksin jäämistä , mutta jotain kuitenkin.
En uskalla sanoa ääneen, että minun ei ole hyvä liitossamme enää, ahdistaa ja en ole tyytyväinen elämäämme.
Tiedän olevani ihminen, joka ei halua satuttaa toista mutta en enää jaksaisi itse kärsiä tästä elämästä.
Haluaisin tehdä monia asioita toisin kuin tähän asti, mutta kun toinen haluaa kaiken pysyvän ennallaan, mitään ei saa muuttaa.
Alkanut vain tuntua, että oma pää sekoaa kohta.

13

621

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä on niin vaikeita juttuja, varsinkin kun ei ole kyse kolmannesta osapuolesta.
      Mutta jotenkin sitä alkanut ajatella, että ihmiselämä kuitenkin niin lyhyt että kannattaako sitä kuluttaa suhteessa joka on kuin kämppäkaverit ?
      Voihan olla, ettei löydä ketään uutta ihmistä elämäänsä koskaan enää, mutta loppujen lopuksi onko yksin eläminen niin kamalaa kuitenkaan ?
      Ja jos taloudellisesti yksin eläminen vaikeampaa, voihan sitä ajatella että pitää vain tottua elämään vähemmällä.

      • Anonyymi

        Mikä vika on kämppiksessä, jos se molemmille käy, ja juttuun tullaan.
        Eläähän nuo vanhat 75-90 vuotiaatkin niinkö kämppäkaverit, ja usein myös huoltosuhteessa, pidetään toisesta huolta.


    • Anonyymi

      Kuulostaa tutulta ajatukselta. Ei haluaisk toista loukata ja satuttaa erolla. Mutta näivetyn suhteeseen, en jaksa uskoa, että saan itseäni tuntemaan eroottisia tunteita puolisoa kohtaan ja fiilikset olleet jo monta vuotta vaan kaverilliset sillä erolla, että muiden ystävien kamssa tulee puhuttua enempi. Puoliso taasen kovin rakastaa minua ja on ehkä jopa vähän riippuvainenkin minusta.

    • Anonyymi

      Itsekin tässä totutellut ajatukseen, että muutamien kuukausien päästä olen eronnut nainen melkein 30-vuotisen parisuhteen jälkeen.Kaikki uusi toisaalta pelottaa, mutta toisaalta odotan innolla.
      Meillä myöskin suhde muuttui vuosien varrella kämppäkaveruudeksi ja monesti tuntui, että jotain puuttuu, mutta ei saanut lähdettyä.Nyt kun se päätös tuli toiselta osapuolelta, alkushokin jälkeen tulikin huojennus.
      Kumpikin sitä mieltä, että vain yksi elämä elettävänä...

      • Anonyymi

        Niin siinä se vaikeus, kuinka avaat suun loukkaamatta toista…
        Mutta kuka tietää, ehkä toinen samaa mieltä mutta ei myöskään uskalla avata suutaan…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin siinä se vaikeus, kuinka avaat suun loukkaamatta toista…
        Mutta kuka tietää, ehkä toinen samaa mieltä mutta ei myöskään uskalla avata suutaan…

        Näinhän se on.Itse kyllä yritin monet kerrat sanoa, että parisuhteeseen tarvitsisi panostaa enemmän, kun huomasin, että suhde on jäämässä taka-alalle.Mutta en kait minäkään sen enempää silti panostanut, vaikka puheeksi otinkin.Kyllä molemmissa oli vikaa, kun annoimme suhteen väljähtyä ja välimatkan välillämme kasvaa.Mutta silti ap:lle sanoisin, että jos olo on onneton nykytilanteessa, niin kannattaa miettiä eteenpäin menemistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän se on.Itse kyllä yritin monet kerrat sanoa, että parisuhteeseen tarvitsisi panostaa enemmän, kun huomasin, että suhde on jäämässä taka-alalle.Mutta en kait minäkään sen enempää silti panostanut, vaikka puheeksi otinkin.Kyllä molemmissa oli vikaa, kun annoimme suhteen väljähtyä ja välimatkan välillämme kasvaa.Mutta silti ap:lle sanoisin, että jos olo on onneton nykytilanteessa, niin kannattaa miettiä eteenpäin menemistä.

        Juu kyllähän avioerossa on kaksi ihmistä joista molemmat syitä eroon, en yhtään epäile tätä.
        Mutta joskus vaan kaksi ihmistä kasvaa niin erilleen, että siitä on suuntana vain ero.


    • Anonyymi

      Olette siis vähintään 5-kymmppisiä, ehkä jopa kuusikymppisiä.

      Ei muuta kuin kaikki uusiksi ja kohti uusia seikkailuja , etenkin jos tuntuu, että nykyelämä on kärsimystä.

      Sanoisin, että varaudu henkisesti, että joudut elämään loppuelämäsi itseksesi. Jos vanhuus yksin ei ole ongelma, niin eropaperit vetämään.

      Voit myös löytää sielunkumppanin jonka kanssa loppuelämä on pelkkää onnea.

      Jos löydät jonkun (jos edes haluat löytää), niin kannattaa varautua siihen, että aluksi erotessa on helvetin pahaolo sitten saatat olla onnesi kukkuloilla kuukausia tai jopa jonkun vuoden ja sitten alkaa arki vaikeuksineen ja hyvine hetkineen.

    • Anonyymi

      Mqhtuu useita naisia kun tilaa on
      Kaikille palvelut ylläpito.

    • Anonyymi

      Saa tulla ja mennä kuin kotonaan autoja on.

    • Anonyymi

      Toi olikin hyvä, että koskaanhan ei tiedä, jos toinen painii saman ajatuksen, muttei saa sanotuksi mitään. Se olisi tietysti helpotus pitkän suhteen jälkeen. Pelkona kuitenkin on, että toinen ei ole edes ajatellut niin radikaalia ratkaisua kuin ero. Pitäisi aina myös antaa mahdollisuus vielä,mutta tunnistan, eträ oöen itse aika väsynyt jo. Eroottisten tunteiden katomainen toista kohtaan on aika vahvaa enkä oikein pysty kuvitella, mikä sen muuttaisi. Lisäksi on ristiriitoja lasten kasvatukseen liittyen. En kuitenkaan tiedä, onko vielä pahempaa, että lapset joutuisivat olemaan vain isänsä kanssa esim. joka toinen vk. Nyt sentäs minä olen aina läsnä jos ja kun haastavia tilanteita tulee. En luota, että mieheni osaisi selviytyä niistä oikein yksin.
      Huomaan kuitenkin sen, että nautin yksinolosta ja oikeastaan haluaisinkin elää yksin ja lasten kanssa. Se on oikeastaan unelmani. En kaipaa ketään miestä vierelleni. En haaveile toisenlaisista suhteista. Enkä pelkää erossa yksinoloa, mutta pelkään sitä, että mieheni suuttuu ja tekee kaiken hankalaksi. Sen hän kyllä osaisi ja luulen, että asennoituisi juuri niin. Se tulee varmaan olemaan sietämätöntä paskaa, mutta toisaalta, siinähän sitten viimeistään paljastaa todellisen luonteensa.

    • Anonyymi

      Ongelmana minulla ettei meillä ole riitoja, elämä vain soljuu päivästä toiseen samanlaisena.
      Siksi niin helkutin vaikeeta sanoa sanaa ero…

      • Anonyymi

        Tee itsellesi muutoksia ja omaan elämääsi, toista ei voi muuttaa, mutta itseään saa muuttaa ja toimia oman mieltymyksen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe