Painon hallintaan riittää pelkkä arkiaktivisuus

Anonyymi-ap

En ole yhtään lihonut vaikka vaikka kalorit on olleet keskimäärin 2800 kaloria päivässä ja liikuntaa en ole ehtinyt lähes yhtään harrastamaan.
Koko ajan olen aikonut aloittaa mutta siihen ei ole ollut aikaa.

Pelkkä arkiaktivisuus on riittänyt pitämään painoni samassa kolmella eri tavalla mitattuna.
Paino,vyötärön ympärysmitta,pihtmittaustulos.
En lihonut siltikään vaikka söin JOKA PÄIVÄ karkkia keskimäärin 150 grammaa päivässä joka tekee kaloreissa 600 kal.
Tulos on aivan luotettava 😧 koska kaikki ateriat ja herkut olen punninnut ja merkannut ruokapäiväkirjaan
Siinä pitää olla tarkkana,jos syö vähänkään liikaa lihoo varmasti.Jos kalorit olisivat olleet keskimäärin 3100 lihomista olisi tullut 1 kg kuukaudessa.Esim pieni juustososämpylä yms.
Arkiaktivisuuteni on tullut monesta eri asiasta.Kauppareissut pyörällä,remontit,korjaukset ,siivous,ruokien valmistus yms
Kun ne kaikki laskee yhteen,kulutus lisääntyy niin että jo se vastaa yhtä liikunta suoritusta.
Jos noissakin asioissa fuskaa,mitään kulutusta ei tule.
Syöt valmisruokaa,menet autolla kauppaan,et siivoa yms

16

351

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No just näin! Kaiken ei tarvii aina olla sitä perinteistä hikiliikuntaa, vaan arkiaktiivisuus voi ihan hyvin hoitaa homman, jos sitä tulee tarpeeks. Sä oot selkeesti löytäny ittelles toimivan tavan, ja se on tärkeintä.

      Moni ajattelee, että laihdutus tai painonhallinta vaatii aina treeniohjelman ja tiukan ruokavalion, mut tosiasiassa se on just noista arjen pienistä jutuista kiinni. Kauppareissut pyörällä, siivoominen, ruuan laitto – kaikki se kuluttaa yllättävän paljon, kun sen laskee yhteen.

      Tärkeintä on se, että syömiset on hanskassa ja pysyy suurin piirtein kärryillä omasta kulutuksesta. Mut hyvä myös muistaa, ettei pelkkä paino tai mittanauhan lukemat kerro ihan kaikkea, vaan se mitä syö, vaikuttaa kans terveyteen ja jaksamiseen.

      Mut joo, hyvä muistutus siitä, että ei se painonhallinta oo mitään rakettitiedettä – kunhan ei mee ihan sohvalle homehtumaan ja syö määräänsä enempää! 😄

    • Anonyymi

      "En ole yhtään lihonut"

      Niin? Olet laihdutus-palstalla.

      • Anonyymi

        Laihdutusta se on painonhallintaan.Eihän laihtumista ole mitään hyötyä JOS kohta lihot takaisin 😳


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laihdutusta se on painonhallintaan.Eihän laihtumista ole mitään hyötyä JOS kohta lihot takaisin 😳

        Olet varmaan 10 vuotta vatkannut täällä painosi kanssa. En lähtisi ihan heti väittämään että sinulla on homma hanskassa.

        Jos paino pysyy kurissa vain sillä että liikkuu koko ajan, olet kusessa samantien kun saat flunssan, silloin se liikunta voi pahimmillaan olla jopa hengelle hupaa.

        Pakonomainen karkin syöminen ei viittaa painonhallintaongelmaan vaan enemmän serotoniini ja endorfiiniongelmaan. Jos saat tuon asian kuntoon niin voit saada painonkin hallintaan.


    • Anonyymi

      Tosi typerrä avaus.

      • Anonyymi

        𝐴𝑣𝑎𝑎 sinä ℎ𝑎𝑎𝑟𝑎𝑠𝑖 tukihenkilöllesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        𝐴𝑣𝑎𝑎 sinä ℎ𝑎𝑎𝑟𝑎𝑠𝑖 tukihenkilöllesi.

        Kas, lihavuudestaan koulukiusattu muunsukupuolinen taas paikalla päivystämässä. Sinulla on todella lihavan ihmisen sielu.


      • Anonyymi

        Mitä typerää tuossa muka on 🤔Minä en nyt liho ollenkaan VAIKKA söisin joka päivä 3300 kaloria KOSKA olen aloittanut uudestaan pyöräilyn.
        Tuossa aloituksessa ON totuus,JOS vain makaat sohvalla tai istut tuolissa et myöskään kuluta energiaa ja
        SIKSI lihot 😳


    • Anonyymi

      JOS on täysin passiivinen ihminen ja syö 2800 kaloria LIHOO kuukaudessa 3 kiloa KOSKA täysin passiivisen ihmisen energiantarve on päivässä vain 1900 kaloria.

      Minulla on käytössä huavein aktiivisuusranneke.
      Se ei pysty kuitenkaan mittaamaan tätä arkiaktiivisuudesta tulevaa energiankulutusta.
      Sen mukaan minun olisi pitänyt lihoa koska kalorivaje meni yleensä punaisen puolelle 300-600 kal
      Mittaan sillä vain oikeat liikuntasuoritukset koska se mittaa muuten kulutuksen liian suureksi jos mittaus on päällä kaikissa aivan pienissä arkiaskareissa.
      Se mittaa hyvin kyllä liikunta suoritusten kulutuksen.

      Lihomista ei tarvitse sen jälkeen yhtään pelätä kun saa selville oman kaloritarpeensa milläkin aktiivisuudella.
      Sitten kun on saanut nämä täysin selville ei kaloreita tarvitse laskea ollenkaan KOSKA ne pystyy hyvin arvioimaankin kokemuksen perusteella.

      Itselläni kulutus on siis korkealla aktiivisuudella 2800
      Ja suurella liikuntamäärällä 3200-3500
      Vuodepotilaana 1900

      • Anonyymi

        Tuo teksti olki pilailijan tekemä,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo teksti olki pilailijan tekemä,

        Ei ole pilaa,kyllä joka sana on aivan totta 😧😱


      • Anonyymi

        Minulla toimii painonhallinta, kun syön joka päivä ison salaattiannoksen. Sitten en syö sokeria, ei pullaa. Nyt olen alkanut ottaa jälkiruoaksi pari palaa suklaata.
        Ei paljon rasvaisia, ei suuria lihamääriä.Tänäänkin söin papuja ja kastiketta, jossa oli 50 gr. jauhelihaa, mukana turvotettua tummaa soijarouhetta.
        Välipalalla, jos on nälkä, syön pari näkkäriä päällä rypsiöljyä ja hiukan suolaa.Kaakaota, rahkaa.


    • Anonyymi

      Oletko nyt raskaana?

      • Anonyymi

        Tiedän miten suusi saisi tukittua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän miten suusi saisi tukittua.

        Onko sinulla jo poikaystävä?


    • Anonyymi

      Keskikalorit oli 2630 ja en ole harrastanut paljon yhtään liikuntaa.
      Pelkkä arkiaktivisuus riitti pitämään painoni samassa 😳
      Ja karkkiakin söin joka päivä 150 g

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe