80% työaika 50 vuotiaana ?

Anonyymi-ap

Siis kannattaako edes hakea työtä joka on 80% normaalista työajasta ?
Mieli tekisi tehdä vähemmän tunteja, jos jaksaisi paremmin vapaa ajalla, mutta sitten sitä alkaa miettiä rahaa ja eläkettä ja mitä muut ajattelee…
Voi rähmä kun vaikeeta!

9

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sehän riippuu ihan siitä millaista tulotasoa itsellensä haluaa ja myös se millainen eläke itselle kelpaa. Sekin vielä että työssä on oltava itselle merkitystä ja työpaikan oltava suht tolkullisen matkan päässä. Ammatti ratkaisee paljon miltä työnteko maistuu.

      • Anonyymi

        Ainahan sitä haluais ison palkan… tiedän kyllä tulevani toimeen vähemmälläkin rahalla ja aina olen tehnyt koko päiväistä työtä.
        Mutta elämä on rajallista, pitäisi pystyä nauttimaan joka hetkestä.
        Koskaan ei tiedä koska se viimeinen päivä tulee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainahan sitä haluais ison palkan… tiedän kyllä tulevani toimeen vähemmälläkin rahalla ja aina olen tehnyt koko päiväistä työtä.
        Mutta elämä on rajallista, pitäisi pystyä nauttimaan joka hetkestä.
        Koskaan ei tiedä koska se viimeinen päivä tulee.

        Joka hetkestä ei voi nauttia eikä sellaista kannata tavoitella. Muuten niistä hetkistä tulee loputonta arkea eikä nautinnon hetkiä ole ollenkaan.

        Erityinen nautinto on vain hetkittäistä! Hyvä jos muu aika on sujuvaa arkea ilman suurempia huolia.


    • Anonyymi

      Tätä itsekin pähkäilen, enemmän vapaa aikaa kyllä houkuttelee tosi kovaa.
      Mies vaan ei ymmärrä miksi pitäisi olla enemmän vapaa aikaa!
      Hänelle on työ tärkeintä, vapaa aika kuluukin tietokoneen edessä ja kaljaa litkien…

      • Anonyymi

        aivan. Silloinhan hänelle jäisi vielä enemmän aikaa oluen litkimiseen ja ruudun tuijottamiseen. Työ pitää hänet vielä jotenkin kasassa. Lisää vapaa-aikaa ja maksa sanoo poks.


    • Anonyymi

      ei tietenkään kannata, sehän täällä moneen kertaa jo sanottu

      • Anonyymi

        Komppaan. Satu-sedän reformissahan tuli uutena vaatimuksena mm. kokoaikatyö (100 %), joten osa-aikatyöstä (mm. 80%) ei kerry ansiosidonnaista eikä työeläkettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Komppaan. Satu-sedän reformissahan tuli uutena vaatimuksena mm. kokoaikatyö (100 %), joten osa-aikatyöstä (mm. 80%) ei kerry ansiosidonnaista eikä työeläkettä.

        kertyy oikeus ansisidonnaiseen ns. soviteltuna päivärahana. Myös eläkettä karttuu. Toki vähemmän kuin kokoaikatyötä tehden,


    • Anonyymi

      Itse olen sitä mieltä, että ennemmin matkustelen maailmalla pitkiä matkoja ja näen elämää ja maailmaa keski-ikäisenä, kuin odotan eläkeikään, jolloin ei kyllä enää uskalleta mennä mihinkään muualle kuin Kanarialle kun on koko elämänsä kulkenut vain kodin ja työpaikan väliä. Riski siinä tietenkin, että eläkeiässä rahat loppuu, mutta tulipahan nähtyä ja elettyä. En usko, että eläkeikäisenä saa yhtä paljon vapaa-ajasta irti kuin nuorempana. Kokemusta on myöskin siitä, että kuollaan vuosi eläkkeellä jäännin jälkeen... joten sekin on erittäin hyvä muistaa. Sanoisin siis, että pidä vapaa-aikaa ennen kuin aika jättää... Jos ajattelet mitä muut ajattelevat, et elä omaa elämääsi. Aina löytyy arvostelijoita. He eivät vaan itse uskalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4398
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3221
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2512
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2465
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      102
      2154
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1642
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      35
      1261
    Aihe