Vihaan työtä

Anonyymi-ap

En voi kuvitella työtä jota en vihaisi. Työ on jonkinlaista kidutusta välillä. Se on se rasitus mitä se aiheuttaa. Työ vie kaiken energian ettei asioille joita haluaisi tehdä vapaa ajalla riitä energiaa.

Voin elää tuilla ja vanhempani avustaa. On kuitenkin pieni syyllisyyden tunne tästä vapaamatkustamisesta. Sillä tavalla että no muut laittaa itsensä likoon mutta minä en. Ehkä ne muut ei vihaa työtä kuten minä. En ymmärrä miten joku voisi pitää työstä. Ei se motivoi että pitää jostain rahaa hankkia kun tuista saa rahaa ja vielä vanhempi joskus avustaa.

Minua on kiusattu töissä. Sekään ei motivoi menemään töihin. Samoin työn haku tänäpäivänä on painajaista. Monta hakemusta eikä työhaastatteluun pääse. Nuo jatkuvat pettymykset lannistaa ja masentaa.

En saa työstä merkityksellisyyden tunteita, en itsekunnioitusta tai ylpeyttä. Työ voisi antaa suuntaa elämään, en minä suuntaa ole siitä saanut. Parhaimmillaan olen saanut pienen yhteyden tunteen toiseen henkilöön työpaikalla. Jonkilaista toveruutta. Töissä käynti myös vaimentaa sitä syyllisyydentunnetta ainakin suomessa.

Olen muun muassa ollut teknisessä tuessa ulkomailla. En saanut mitään ylpeyden tunnetta. Se on työ mihin ei tarvita lahjakkuutta tai älyä. Kuka tahansa voi tehdä sitä. Ei työ jolla voisi rehennellä eikä työllä edes tarvitse rehennellä.

7

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskiraskasta työtä. Tietenkin se kuormittaa, ja syö jaksamista ja, aikaa. Mutta vapaat ja lomat onkin siinä että tee mitä tahdot. Kukaan ei perään hauku.
      Ja palkka nyt vain on itse hankittua elantorahaa, kun leipä ja leivänpäällys on hyvää.

      • Anonyymi

        Vapaalla jota on ollut vain viikonloppuisin ei jaksa, menee palautumiseen. Lomia on harvoin ollut ja viimeks loman jälkeen kun olin ulkomailla töissä tuotiin irtisanomispaperi eteen heti ja sain saman tien poistua.


      • Anonyymi

        Niillä tuillakin voi elää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niillä tuillakin voi elää.

        Menkööt ne töihin jotka sitä kestää ja maksakoot työttömien tuet. Nytkin on 300 000 työtöntä työnhakijaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Menkööt ne töihin jotka sitä kestää ja maksakoot työttömien tuet. Nytkin on 300 000 työtöntä työnhakijaa.

        Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!

        Miten niin esiinnynkö jonain toisena?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!

        Kummasti kaikki työpaikat joissa olen ollut ja koulut täynnä narsisteja ja psykopaatteja. Me kiusatut taidetaan olla jotain luonnonoikkuja jotka ei ole narsisteja ja psykopaatteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      75
      2643
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2078
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2027
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      56
      1763
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      153
      1576
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1256
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      66
      944
    8. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      72
      943
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      918
    Aihe