En voi kuvitella työtä jota en vihaisi. Työ on jonkinlaista kidutusta välillä. Se on se rasitus mitä se aiheuttaa. Työ vie kaiken energian ettei asioille joita haluaisi tehdä vapaa ajalla riitä energiaa.
Voin elää tuilla ja vanhempani avustaa. On kuitenkin pieni syyllisyyden tunne tästä vapaamatkustamisesta. Sillä tavalla että no muut laittaa itsensä likoon mutta minä en. Ehkä ne muut ei vihaa työtä kuten minä. En ymmärrä miten joku voisi pitää työstä. Ei se motivoi että pitää jostain rahaa hankkia kun tuista saa rahaa ja vielä vanhempi joskus avustaa.
Minua on kiusattu töissä. Sekään ei motivoi menemään töihin. Samoin työn haku tänäpäivänä on painajaista. Monta hakemusta eikä työhaastatteluun pääse. Nuo jatkuvat pettymykset lannistaa ja masentaa.
En saa työstä merkityksellisyyden tunteita, en itsekunnioitusta tai ylpeyttä. Työ voisi antaa suuntaa elämään, en minä suuntaa ole siitä saanut. Parhaimmillaan olen saanut pienen yhteyden tunteen toiseen henkilöön työpaikalla. Jonkilaista toveruutta. Töissä käynti myös vaimentaa sitä syyllisyydentunnetta ainakin suomessa.
Olen muun muassa ollut teknisessä tuessa ulkomailla. En saanut mitään ylpeyden tunnetta. Se on työ mihin ei tarvita lahjakkuutta tai älyä. Kuka tahansa voi tehdä sitä. Ei työ jolla voisi rehennellä eikä työllä edes tarvitse rehennellä.
Vihaan työtä
7
261
Vastaukset
- Anonyymi
Keskiraskasta työtä. Tietenkin se kuormittaa, ja syö jaksamista ja, aikaa. Mutta vapaat ja lomat onkin siinä että tee mitä tahdot. Kukaan ei perään hauku.
Ja palkka nyt vain on itse hankittua elantorahaa, kun leipä ja leivänpäällys on hyvää.- Anonyymi
Vapaalla jota on ollut vain viikonloppuisin ei jaksa, menee palautumiseen. Lomia on harvoin ollut ja viimeks loman jälkeen kun olin ulkomailla töissä tuotiin irtisanomispaperi eteen heti ja sain saman tien poistua.
- Anonyymi
Niillä tuillakin voi elää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niillä tuillakin voi elää.
Menkööt ne töihin jotka sitä kestää ja maksakoot työttömien tuet. Nytkin on 300 000 työtöntä työnhakijaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menkööt ne töihin jotka sitä kestää ja maksakoot työttömien tuet. Nytkin on 300 000 työtöntä työnhakijaa.
Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!
Miten niin esiinnynkö jonain toisena?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esiinnytkö jonain toisena?Mua ei työ ole koskaan ottanut päähän,rakastin työntekoa vanhuspuolella,mut osa siellä kiusaa ja satutti,kuten vieläkin ,narsisti ja psykopaatit tuota tekee!
Kummasti kaikki työpaikat joissa olen ollut ja koulut täynnä narsisteja ja psykopaatteja. Me kiusatut taidetaan olla jotain luonnonoikkuja jotka ei ole narsisteja ja psykopaatteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453313Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131533- 1221476
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4751400