Oikein johdetussa kokouksessa puheenjohtaja ilmoittaa asian esittelyn jälkeen milloin keskustelu asiasta alkaa ja erikseen milloin keskustelu asiasta päättyy.
Toimiko valtuuston puheenjohtaja näin, kun valtuutettu Nyman ilmoitti että keskusteluhan vielä jatkuu, vaikka puheenjohtaja oli jo nuijimassa päätöstä pöytään?
Kokouskäytännöt.
23
732
Vastaukset
- Anonyymi
Pelkosenniemen valtuuston kokouksissa ei niitä aina hoksata aloittaa tai päättää. Youtubessahan näitä kokouksia on seurattavissa. Haparointia on ollut havaittavissa sekä paikallaolevien välihuutelua, hoputtaa puheenjohtajaa, aivan kuin sivusta johdettaisiin puheenjohtajaa.
- Anonyymi
Oikein johdetuista kokouksista tulee myös pöytäkirjat yleisön luettavaksi, näinhän ei nyt ole tuolla Pelsavun kokouskäytännössä ollenkaan toimittu. Herää kysymys mitä ne siellä salailee kun pöytäkirjoja ei ole nähtävillä.
Ja Miten Kankaanranta voi tuossakin porukassa olla mukana sekoilemassa? Nyt se on jo Pelsavunkin puheenjohtaja! - Anonyymi
Nämähän voisi kirjoittaa jopa kunnan FB sivuille.Sais keskustella.
- Anonyymi
Minä haluaisin olla lakimies.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä haluaisin olla lakimies.
Minä haluan olla kuivalihavellin keittäjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä haluan olla kuivalihavellin keittäjä.
Voit olla! Kuka estää keittämästä hevosen kuivalihavelliä!! Ei kukaan !
- Anonyymi
Mitä helevataa joku Pyhällä asuva kaarnaatti tietää Kemijoen tulva-asioista. Hieno valinta asiantuntijaksi taas. Olisi siellä ollut kai joku joen varrella asuvakin.
- Anonyymi
Ei yhtään mitään!! Taas vtuilleessan tekivät ja nauravat päälle. Ehkä hän kerran vuodessa ajaa kirkolle katsomaan onko joki paikallaan.
- Anonyymi
Kukas sitten aikaisemmin oli asiantuntijana?
- Anonyymi
Jumalauta!
Pelsavun viimeisin puheenjohtajavalinta on Savukoskelle.
Miten se Kankaanranta voi nyt muka olla puheenjohtaja?
Joku ei täsmää!
Esityslistan numero on 2/25, MISSÄ ON PÖYTÄKIRJA 1/25?
Ja siihen salattuun käräjähaasteeseen pitää saada selvyys, mitä näillä nyt on taas käynnissä. Onneksi oikeudessa saadaan oikeaa tietoa, sinne mennään isolla porukalla.
Tämä PPYL porukka KIEROILEE jotain.
NYT RIITTÄÄ! ! !- Anonyymi
Riittääkö kaikille hevosen kuivalihavelliä,jos sitä olisi vaikka 60 litran annos??
- Anonyymi
Eikös sen haasteen saa käräjäoikeuden kansliasta kauniisti pyytämällä? Kaikkihan kyllä tietää, että asia koskee sitä laitonta irtisanomista jonka Koskenlaine toteutti Kankaanrannan ystävällisellä avustuksella ihan täysin törkeässä kiusaamismielessä. Mitään perusteita ei irtisanomiseen ollut ja muutenkin siinä hommassa on perseilty ihan huolella.
Jos vaan saan käräjäpäivän tietooni, menen kyllä paikan päälle hurraamaan kun Kankaanranta kumppaneineen saa nenillee. - Anonyymi
Yrittävät uusia omaa kokoustaan joka olikuiten 1/25 lol??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riittääkö kaikille hevosen kuivalihavelliä,jos sitä olisi vaikka 60 litran annos??
Mistä sen tietää? Voi olla niin suosittu velli,että loppuu alkuunsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yrittävät uusia omaa kokoustaan joka olikuiten 1/25 lol??
On siellä pelsavussa ollut kokouksia mutta Sari-Anne Kiemunki on jotain törttöillyt ja sen takia kokouspöytäkirjaa ei voi julkistaa. Ihme sekoilua monessakin mielessä. Ne kovasti yrittää kuntalaisilta salailla jotain.
- Anonyymi
En tiedä mitään.Kuinka voisinkaan tietää.
- Anonyymi
Mieti jalkapuuta niin alat tietää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieti jalkapuuta niin alat tietää.
Sunnuntaisin laitetaan kaikki kavaltajat ja muut paskanpuhujat jalkapuuhun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sunnuntaisin laitetaan kaikki kavaltajat ja muut paskanpuhujat jalkapuuhun.
Ja kaikki tyhjän vetelehtijät .Pitäiskö laittaa töminäksi ja pitää jalkapuu talkoot? Kuka tuo meetvursti tankoa tai hevosen kuivalihavelliä sinne? Nam nam.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kaikki tyhjän vetelehtijät .Pitäiskö laittaa töminäksi ja pitää jalkapuu talkoot? Kuka tuo meetvursti tankoa tai hevosen kuivalihavelliä sinne? Nam nam.
Minä tulen nauttimaan tankoa.Ja velliä.
- Anonyymi
Öljynsuodatin yhdellä peruutuksenestoventtiilillä ja zoo Karlsruhe romanttiset on se kyllä semmoinen että jos joskus jopa käännös on täydellinen.
- Anonyymi
Voiko valtuuston puhjohtaja hakata nuijalla etänä ja kurittaa vastustajia lyömällä heitä käsille.
- Anonyymi
Kiusa se on pieniki kiusaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst21214175Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555887Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58695063Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2883908PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1233645Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1413638Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852160Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171497Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581301Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3101236