Aika lähteä on

Anonyymi-ap

Jäi polkupyörällä auton alle pyörätiellä. Sain eriasteisia vammoja joita ei saa leikkaamalla kuntoon, En enää pysty tekemään niitä asioita joista nautin ennen onnettomuutta. Parisuhde hajoaa koska vaimo ei pidä enää minua miehenä. En pysty edes lamppua vaihtamaan. Olen vain tyhjä kuori joka kuluttaa happea.
Olen päättänyt että on aika lähteä. Vammoista johtuen joudun vielä miettimään miten lähtö tapahtuu mutta päätös on tehty.
Toivon jälkeen jääville parempaa elämää kuin minulla oli. Täältä tullaan sinne jonnekin.

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko edes puhunut vaimosi kanssa, vai onko se vain oma ajatuksesi, ettet olisi enää mies ?
      Ihan varmasti se syö itsetuntoa, jos menee kyky tehdä asioita, joita on aiemmin pystynyt tekemään.
      Ehkä olisi hyvä miettiä keksisitkö jotain uutta tekemistä, jotain mitä vielä pystyisit tekemään, jotain mikä saattaisi kiinnostaa.
      Et taida kuitenkaan olla neliraajahalvaantuneena vuoteen omana ? Mieti heitä, joilla on sellainen tilanne, heillä varmaan on oikeasti vaikeaa, vaikka siltikin moni heistäkin haluaa silti luultavimmin elää.
      Se on usein enemmän se psyykkinen puoli, joka hajoaa pahemmin, jos fyysinen toimintakyky heikkenee. Tulee varmasti itsesyytöksiä, ettei enää mihinkään kykene, ym.
      Toivon sinulle vielä vuosia lisää, ei kannata luovuttaa, ei vaimosikaan varmasti sitä toivo, että lähtisit lopullisesti. Voimia!

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja saitkin jo hyvän vastauksen, mutta vastaan vielä minäkin. Laitan tähän alle tiedoksi infoa eri auttamistahoista, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaisi ottaa puheeksi. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15–19 ja to klo 15–21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on lisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      Akuutissa tilanteessa ole yhteydessä oman alueesi psykiatriseen päivystykseen tai soita 112.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      308
      5544
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5109
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3514
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3143
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      74
      3027
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2207
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2148
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2098
    Aihe