Jos joku ei vielä tiedä, niin se on Halvalla Hyvää Helposti.
Tekisi mieli sanoa keitettyjä perunoita sinappisillin ja punajuuri viipaleiden kanssa.
Mutta vielä helpompaa on lihapiirakka johon päälle cheddarjuustoa ja mikroon. Jos oikein ökyilee sunnuntaina, niin siihen vielä tomaattipohjaista kastiketta päälle.
>simiti<
Tekisi mieli sanoa keitettyjä perunoita sinappisillin ja punajuuri viipaleiden kanssa.
Mutta vielä helpompaa on lihapiirakka johon päälle cheddarjuustoa ja mikroon. Jos oikein ökyilee sunnuntaina, niin siihen vielä tomaattipohjaista kastiketta päälle.
>simiti<
Vastaukset 24
Vanhimmat
Voi piiraaseen sujauttaa yhden nakinkin.
Mielestäni.
Vilma
Miksei kaks?
-keinovaginamies-
Tuo menee jo ökyilyksi, mutta hyväksytään silti. Sitäpaitsi laitoin itsekin kaiken muun lisäksi sinappikurkku salaattia!
Hirmu ökyilyä!
>simiti<
Eikö hk sininen olis parempi
Helsingin kauppiaiden sinimusta teurasjätemakkara kelpaa vain perusjunteille.
>simiti<
jep
Kivikylän Hennariikka on minun HHH (ilman nakkeja).
Vilma
Aaaapuuua. Mikä ihmeen Hennariikka??
Venemaalainen oikolukija tekee virheitä yhtenään.
Po. Kivikylän hernari....
Oh my
Vilma
Tykkään Hetki-salaateista. Tokmannilla ne oli tarjouksessa 3kpl/10€ 👍
Nämä ovat minunkin suosikkeja.😊🙄
Perunamuusi 😆
- Sheena
Kylmäsavulohisalaatti:
- Pussillinen valmissalaattia
- Kreikkalaistyylistä salaattijuustoa
- Kylmäsavustettua lohta
- Etikkasäilöttyjä pikkukurkkuja (Lidlistä)
- Valkosipulikastiketta (Lidlistä)
Timppa!
Saisinko arvion HHH:stani?!
🦄
Ei ole HHH vaan ihan puhdasta ökyilyä. Eli HÖH. Hyvää Ökyilyä Helposti.
Tokikin ihmispolon on joskus vähän panostettava einekseensäkin.
>simiti<
Kyllä minä joskus olen lihapiirakkaakin syönyt innolla. Pidän itse tehdystä peltilihapiirakasta (se on pelti-lihapiirakka, ei peltiliha-piirakka). Taikinan (pohja + kansi) voi tehdä miten haluaa. Täytteeksi sekoitusta, jossa on riisiä, jauhelihaa, tuoreita yrttejä, juustoa ja mausteita oman mielen mukaan (pippuria, paprikajauhetta, chiliä yms.). Siitä tulee tosi hyvää.
Se on HHV. Halvalla, hyvää, vaikeasti. 🤔
🦄
Tänään muuten tein 15 munan munakkaan herkkusienillä, tomaattipavuilla ja cheddar juustokuorrutuksella.
Uunissa paistoin.
>simiti<
Liha puuttui! 😵
🦄
anna ohje!
Kanamuna on käytännössä puhdasta lihaa. Se on kanan sikiö ja ainakin ennenwanhaan voimanostajien suosiossa.
Eikä munakkaaseen monestikaan laiteta mitään nyppylälihaa, tai vastaavaa.
Toki halutessaan voi laittaa vaikkapa kinkkusuikaleita.
>simiti<
Nykyään salmonellaa ja matoja ym täynnä
Madoissa on protskua ja salmonellabakteeri kuolee 70 asteessa.
>simiti<
Ei kananmunan sisällä kuulu olla matoja ja viiruksii eikä salmonellaa
"[...] käytännössä puhdasta lihaa." Are you kidding me? Kananmunassa on proteiinia noin 12 %, sianlihassa noin 19 %.
Että se siitä "käytännöstä".
Kananmuna (luomu) on erittäin, erittäin herkullista, mutta se on lihan lisuke samaan tapaan kuin pavut tai tofu. Tässä hommassa ei seurata trendejä vaan prosentteja. 💪
🦄
Kananmuna ei ole sikiö.
Se on munasolu, jos sitä ei ole hedelmöitetty, tai alkio, jos se on hedelmöitetty. Itse ostan vain luomumunia, ja ne ovat usein hedelmöitettyjä, koska luomukanojen joukossa elää kukko. En kuitenkaan voi todeta munan hedelmöittymisen tilaa ennen kuin syön sen. Jos voisin sen todeta, laittaisin hedelmöitetyt munat sivuun ja tilaisin Temusta haudontalampun.
🐔🐔🦄🐔🐔
Helly hansen takki on niin helppo ottaa kaupasta helly hansen takki eli hh