Mistä johtuu, että sallalaisia pidetään vaikeina? Tämmöisiä kokemuksia on kuulunut.
Sallalaiset
53
3294
Vastaukset
- Anonyymi
Kysy sieltä mistä kuulit.
- Anonyymi
Samma mieltä. Kannattaa ehkä katsoa peiliin :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samma mieltä. Kannattaa ehkä katsoa peiliin :D
Kyllä. Pitkään ja tarkasti.
- Anonyymi
En tiedä vaikeita mutta olennaisilla alueilla vakavia puutteita.
- Anonyymi
Koitappa ite kasvaa täyspäiseksi kun elät koko elämäsi korvessa muiden hullujen keskellä.
- Anonyymi
Kyllä sallalaisten metsäläisyys muiden ihmisten seassa korostuu vielä nykyäänkin.
Itse eivät älyä hävetä. Kiroilu, räkäiset pornahtavat puheet ja kaikenlainen, lapsellinen vinoilu on seudulla arvossaan.- Anonyymi
Paljon on erilaista kun siirtyy tuhannen kilometriä etelämmäs. Makuasia paraneeko, naapureista ei tiedä muuta kuin nimi mikä kerrostalon ilmiótustaululla näkyy. Jutellaan mutta ei kysellä eikä tiedetä edes ammattia kumminkaan puolin. Näin ei sitten tule niitä juoruja eikä riitoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljon on erilaista kun siirtyy tuhannen kilometriä etelämmäs. Makuasia paraneeko, naapureista ei tiedä muuta kuin nimi mikä kerrostalon ilmiótustaululla näkyy. Jutellaan mutta ei kysellä eikä tiedetä edes ammattia kumminkaan puolin. Näin ei sitten tule niitä juoruja eikä riitoja.
No se naapurin ammattihan onkin tärkeä tieto.
- Anonyymi
Joo mettäläisiä ollaan.Minä vieläkin jossain määrin,vaikka Kaupungissa asunut jo pitkään.Ei sen puoleen,kyllä mettäläiset on aidompia ihmisiä.Minun Kerrostaloasuntoni naapurit molemmilla puolilla täysiä Kusipäitä.Täällä suurehkossa Kaupungissa.
- Anonyymi
Oletko muuttanut Kemijärvelle vai peräti uskaltautunut Rovakylään asti?
- Anonyymi
Reilusti pitemmälle..
- Anonyymi
Mukava olla vaikia..
- Anonyymi
Se on syntymävika,kun sieltä mettästä...
- Anonyymi
Paljon poikamiehiä ja vähän naisia, pelkäävät , että vievät rahat reppanoilta. Asutaan vanhempien kanssa synnyinkodissaan eläkeiän kynnykselle, katkeroidutaan maailmalle ja maailman katsomus on suppea.
- Anonyymi
Paskahuusin ja pirtin väliä tepastelleet 50v.Tulomatkalla syli puita.
Tulis se kesä että pääsis ongelle- Anonyymi
Totta on.
- Anonyymi
Ainakin asiakaspalvelu tunturissa on surkeaa.
- Anonyymi
Niin on sanonut usea turistikin.
- Anonyymi
Kelossa ei ainakaan hymyä saa ja vessat on tosi surkeassa kunnossa. Remontoida pitäisi kun hanakin on ollut rikki jo useamman vuoden.
- Anonyymi
Kelossa ei tosiaankaan tunne olevansa arvostettu asiakas. Tympeää palvelua.
Palvelut tulee vielä pärstäkertoimen mukaan,kun ei pärstä miellytä,niin huomaat sen kyllä saamassasi palvelussa. - Anonyymi
Niillä on noussut ns.virka päähän.Joillakin lirahtaa vähästäkin.Varmaan jostain mettäperältä päässeet maalikyliin...
- Anonyymi
Uudelle Sallan Majalle toivon menestystä. Oli hyvää ruokaa, todella hyvät leivonnaiset ja paikka oli laitettu kivaksi. Asiakaspalvelu oli sydämellistä.
- Anonyymi
Sinne palaamme.Oli aikoinaan todella hyvä.
Ruoka todella hyvää - Anonyymi
Sallalaiset ovat tympeitä eikä sovitusta pidetä kiinni.
- Anonyymi
Mistä tunnistat Helsingissä sallalaisen? Hän tulee pyytämättä kertomaan sinulle sen.
- Anonyymi
sallasta muutin etelä lappiin pudasjärvelle .täälläkin samat ongelmat.
- Anonyymi
Juu ei semmonen perustympeys ole kyllä asiakaspalvelijan oikea asenne
- Anonyymi
90 prosentti venäläisiä revi siitä..
- Anonyymi
Koirat ja Kissat tosi kivoja.
- Anonyymi
Äkkiväärät vaikiat tullehet muualta. Lännestä vissihin.
- Anonyymi
Ei siellä Keloilla ole kaikki Sallalais syntyisiä.
Eikö ne ole kempasta tänne tulleet,ainakin ne omistajat.
Siispä jos näin onkin,niin Sallalasia moititaan ,,,väärän petäjän takaa.
Elikkä Sallalaiset kyllä osaa asiakaspalvelussa !!!!!- Anonyymi
Joo, alkuperäinen Salla on venäjän puolella ja niitä siellä syntyneitä ei varmaan ole montaa jäljellä. Äitimuorini oli yksi niistä, poistui keskuudestamme jo neljä vuotta sitten hänkin.
- Anonyymi
Käytöstapojen puute
- Anonyymi
Helge valittava valtuuston johtajaksi
- Anonyymi
?
Äänten mukaan ei - Anonyymi
Kuntalaiset äänestäneet sen Keskustan paikaksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuntalaiset äänestäneet sen Keskustan paikaksi
Äänet ei ratkaise osaamista. Jos on korkea koulutus ja osaaminen ja kokemus, niin mitä se vaikuttaa paljonko on ääniä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äänet ei ratkaise osaamista. Jos on korkea koulutus ja osaaminen ja kokemus, niin mitä se vaikuttaa paljonko on ääniä?
Meinaakko että me äänestäjät ollaan väärässä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaakko että me äänestäjät ollaan väärässä
Sallassa oli ennen kommunisteja. Nyt on tullut porvari-yhdyskunta, jossa ei työläiset saa päättää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äänet ei ratkaise osaamista. Jos on korkea koulutus ja osaaminen ja kokemus, niin mitä se vaikuttaa paljonko on ääniä?
Ryhmä muut yhteen liittymällä vei kepulaisilta paikkoja, mutta ei net tainneet Helgelle mitään antaa. Heidän vallassahan se olisi ollut, kun eivät äänestystulosta kunnioittaneet
- Anonyymi
Eikös se Salla ole sellainen kirkonkylä, missä melkein kaikki tuntee toisensa? Kai siellä on sellaista tyypillistä kylä meininkiä, mitä kaikki ei ymmärrä.
- Anonyymi
Vaikeetahan se on kuulla jos on vaikkoa korvissa.
- Anonyymi
Kommunismin aika oli parasta aikaa Sallalle.Toimeentulo vakaa ja pärjättiin hyvin.Joskus jouduimme Kepulaiset nujertamaan kun astuivat punaisille varpaille.
Nyt Kepulaiset hilluu ja suutelevat toisiaan.
Ei ne osaa Juntit edes hävetä.- Anonyymi
Kommunismin aikahan on ollut parasta aikaa joka puolella maailmaa. Kaikilla meni hyvin, kaikkia ja kaikkea sai vapaasti arvostella, vankilat oli tyhjillään, aurinko paistoi joka päivä ja kaikki naiset antoi.
- Anonyymi
Hyvää oli niin kauan kuin kaalipellot kukoisti ja Vodka riitti.
Harasoo.
Sallassa nautimme aikoinaan Kossua ja Dry Vodkaa.Ruokapuoli oli kunnossa,lapioon nojaamallakin huippupalkat.
Tosin Kemijärvellä aatteemme alkutaipaleella lähin Alko.Mutta LadaLujaa Laatua.- Anonyymi
Saman palkan ja vähän enemmänkin te vassarit saatta nykyään pelkästään nojaamalla KELA;n oveen ja rapakalija ja mieliala lääkkeet saa pään samalla lailla sekasin ku kossu ja votka.
- Anonyymi
Porvarien lapset lellitty pilaan.Huume pöllyssä puolet ikäluokasta.Peli on pelattu,rappio syvenee.
- Anonyymi
Kyllähän ne on vassareita ne narkkarit, kotoota jo opitaan päihteiden käyttö ja työttömän ammatti.
- Anonyymi
Valtuuston puheenjohtajaksi valittava vasemmistolainen
- Anonyymi
kts. peugeot suomi24
- Anonyymi
Oi Salla, tuo rattijuoppojen luvattu maa, harvase viikko saa lukea lehdestä, että joku poloinen on kärynnyt ratista.
- Anonyymi
Lottovoitto kärytä Sallassa ratista!
- Anonyymi
Tylsä paikka ja umpimielisiä ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510