Keskusvaalilautakunta teki päätöksiä Kemijärven kuntavaaleihin!

Anonyymi-ap

Lue mielenkiintoista tekstiä! Ehdokaslistojen käsittelyssä tullut erikoisia tilanteita!

https://paatoksetd10.kemijarvi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=20251473

Keskusvaalilautakunta totesi, että saapuneessa ehdokashakemuksessa Paula Alatalo oli vaalilain (28.6.2013/496) 153 §:n vastaisesti ilmaistu ehdokkaan arvo, ammatti tai toimi käyttäen kolmea ilmaisua, hallintotieteiden ja kasvatustieteen maisteri, väitöskirjatutkija. Ehdokkaan arvo, ammatti tai toimi (titteli) ilmaistaan käyttäen enintään kahta ilmaisua. Vaaliasiamieheltä on pyydetty virkatyönä tarkennus ehdokkaan Alatalo tittelistä käyttäen enintään kahta ilmaisua. Vaaliasiamies muutti tittelin muotoon "rekrytointipäällikkö, väitöskirjatutkija". Keskusvaalilautakunta hyväksyi muutoksen.

Keskusvaalilauta totesi saapuneissa ehdokashakemuksissa ja niihin liittyvissä asiakirjoissa joidenkin ehdokkaiden kohdalla olevan epäselvyyttä ehdokkaan vaalikelpoisuudesta.

Keskusvaalilautakunta keskusteli viran puolesta tehdystä lisäselvityksestä ja keskusvaalilautakunnalle toimitetusta vastineesta koskien Yhteinen Kemijärvi -yhteislistan ehdokkaan Sirpa Iivarin kotikuntaa. Keskusvaalilautakunta päätti, että vaaliasiamiehelle ei anneta huomautusta.

Keskusvaalilautakunta keskusteli ja päätti antaa huomautuksen vaaliasiamiehelle ehdokkaan Sirpa Ollila vaalikelpoisuudesta kuntalain (410/2015) 72 §:n perusteella. Johtavaan tehtävään rinnastettava tehtävä.

Keskusvaalilautakunta totesi saapuneissa valitsijayhdistysten ehdokashakemuksissa ja niihin liittyvissä asiakirjoissa joidenkin ehdokkaiden kohdalla olevan epäselvyyttä valitsijayhdistyksen perustamisjäsenissä.

Keskusvaalilautakunta päätti antaa huomautuksen valitsijayhdistyksen vaaliasiamiehelle ehdokkaan Toivo Stenroos valitsijayhdistyksen perustajajäsenistä vaalilain (8.5.2015/563) 150 §:n perusteella. Valitsijayhdistyksen jäsen Anneli Lassila, Marita Hourula, Marjatta Pekkarinen ja Saara Lindqvist ovat myös toisen valitsijayhdistyksen jäseniä. Äänioikeutettu voi olla jäsenenä vain yhdessä valitsijayhdistyksessä.

Keskusvaalilautakunta päätti antaa huomautuksen valitsijayhdistyksen vaaliasiamiehelle ehdokkaan Henna Jyrkkä valitsijayhdistyksen perustajajäsenistä vaalilain (8.5.2015/563) 150 §:n perusteella. Valitsijayhdistyksen jäsenet Anneli Lassila ja Marjatta Pekkarinen ovat myös toisen valitsijayhdistyksen jäseniä. Äänioikeutettu voi olla jäsenenä vain yhdessä valitsijayhdistyksessä.

Keskusvaalilautakunta päätti antaa huomautuksen valitsijayhdistyksen vaaliasiamiehelle ehdokkaan Sirpa Iivari valitsijayhdistyksen perustajajäsenistä vaalilain (8.5.2015/563) 150 §:n perusteella. Valitsijayhdistyksen jäsen Marita Hourula on myös toisen valitsijayhdistyksen jäsen. Äänioikeutettu voi olla jäsenenä vain yhdessä valitsijayhdistyksessä.

Keskusvaalilautakunta päätti antaa huomautuksen valitsijayhdistyksen vaaliasiamiehelle ehdokkaan Ari Aho valitsijayhdistyksen perustajajäsenistä vaalilain (8.5.2015/563) 150 §:n perusteella. Valitsijayhdistyksen jäsen Saara Lindqvist on myös toisen valitsijayhdistyksen jäsen. Äänioikeutettu voi olla jäsenenä vain yhdessä valitsijayhdistyksessä.

Keskusvaalilautakunta arpoi puolueiden, vaaliliittojen ja yhteislistojen keskinäisen järjestyksen ehdokaslistojen yhdistelmää varten seuraavaksi:

2

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä jos on 2 allekirjoittanut eri listoja?

    • Anonyymi

      No onhan toi ihan vitun naurettavaa kiusantekoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2408
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2094
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2037
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1808
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1761
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      184
      1478
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      207
      1379
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1225
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1002
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      1001
    Aihe