Mikä tämä IL:n juttu?

Ketä siinä syytettiin? Eikö häke tee sääntöjen mukaan ?
121151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eipä siinä ketään syytetty, kerrottiin vain kuinka sekaisin terveystoimi on Suomessa. Apua ei kovin helposti saa.
Tämä juttu pitää saada koko Suomen kansan tietoon, niin kamalaa ja härskiä kohtelua.
Toivon, että joku vinkkaa Lapin Kansan toimittajille ja asiasta tulee vielä julkisempi.
Tämän soten aikana moni kuolee hoitamattomuuteen.

Äänestä
  • Ottamatta sen enempi kantaa,mutta eiköhän häken säännöt ole ollut samat vuosia. Toki epäkohdat pitää jokaisen tuoda julki,harva uskaltaa.

    Äänestä

  • Näitä tyhjänvalittajia on pilvin pimein on eletty paljon huonompia kuin aikoja ja tullaan elämään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Näitä tyhjänvalittajia on pilvin pimein on eletty paljon huonompia kuin aikoja ja tullaan elämään.

    Minustakin, pienipalkkaiset hätäkeskusten työntekijät tekee arvokasta työtä. Potilas kuitenkin sai tarvitsemansa. Nythän pääsee ainakin hoitajan vastaanotolle heti. Ennen sai odottaa portin aukeamista vastaanotolle kaksikin viikkoa,osa on menehtynytkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Näitä tyhjänvalittajia on pilvin pimein on eletty paljon huonompia kuin aikoja ja tullaan elämään.

    Olet oikeassa siinä, että jos menee liian hyvin, niin pitää määrätietoisesti palauttaa tilanne asiaankuuluvalle tasolleen. Vähän niinkuin suomalaisen hiihtäjän sopiva sijoitus kilpailuissa on juuri ja juuri kolmen kympin sakissa tai mieluiten niukasti ulkopuolella.

    Sodan jälkeen suomalainen yhteiskunta eri osa-alueineen rakennettiin liian hyväksi. Vaikka ongelmaa ei tunnusteta, on sen romuttamisessa on ollut valtava työmaa. Kokoomuksen apu on ollut tässä korvaamatonta. He ovat väsymättömästi olleet siirtämässä yhteiskunnalta pois turhaa, sille kuulumatonta omaisuutta oikeille omistajilleen. Sosialistit ovat puolestaan joutuneet myöntymään siihen tosiasiaan, että muutama kuukausi töissä käymällä ansaittu viidensadan arkipäivän loma on ehkä liikaa. Tilannetta onkin yritetty pahentaa tuhlaamalla velkarahaa erilaisiin hankehumppiin ja etsimällä puolueesta mahdollisimman huonosti suoriutuvat yksilöt isopalkkaisiin julkisen sektorin pomopesteihin, joissa ovat sitten varmistaneet, että hommat tulevat hoidetuksi mahdollisimman tehottomasti ja kalliilla. Keskusta puolestaan on huolehtinut siitä, että rahaa ei riitä liikaa teveydenhuoltoon ideoimalla kolmannen päätöksenteko portaan. Yhteiskuntarauhan järkyttämisessä meillä ei ole ollut omaa osaamista, joten on jouduttu hankkimaan kalliilla pilluvarkauksien, puukotusten, jengiytymisen ja kouluhäiriköinnin knouhauta Lähi-Idästä ja Afrikasta.

    Paljon on kuitenkin vielä tehtävää. Omasta mielestä julkisella sektorilla ja erityisesti terveydenhuollossa ei käydä riittävästi tupakalla ja someteta työajalla tai kiusata työkavereita. Osa terveydenhuollon henkilöstöstä hoitaa edelleen potilaita, eikä kohtele heitä asiakkaina, joiden pitää ensiksi ansaita palvelu ennenkuin aukeaa mahdollisuus hoitoonpääsyyn. Itse palaisin vanhaan hyvään malliin eli lahjuksiin. Lahjukset keräisi hoitajakunnan ylimielisin ja itseriittoisin edustaja ensin kuitenkin arvioiden, että onko asiakkaan sisääntulo riittävän nöyrä vai otetaanko uudelleen.

    1Äänestä

On tämä sellainen juttu, joka vaikuttaa tavallisen kansalaisen luottamukseen niin hätäkeskuksen kuin koko sote-uudistukseen.

Jos paikallinen terveysaseman ylilääkäri ei tahdo saada ambulanssia liikkeelle, miten tavallinen meikäläinen saa.

Hälytyskeskuksen päivystäjilta tulee vaatia joku suojelualan koulutus. Tämä kyseinen tapaus osoittaa sen.

Äänestä

Eiköhän hän soittanut tavallisena kansalaisena,ei hätäkeskuksen henkilöt voi tuntea kaikkia pikkukuntien ylilääkäreitä. Ja sai avun.

Äänestä
  • Millähän ne tunnistetan lääkärit, jotka soittavat hätäkeskukseen töistä ja
    pyytävät ambulanssia.

    Äänestä

Asia selviää pikaisella goolgetuksella, jos aihe kiinnostaa oikeasti. Huonoon jamaan on meillä terveydenhuolto mennyt, sen on saanut kyllä huomata viimeisen kahden vuoden aikana.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ketä siinä syytettiin? Eikö häke tee sääntöjen mukaan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu