Poromies ampui koiranpennun

Anonyymi-ap

Pitää muistaa että poromiehet tehokkaasti poistavat ahmat, ilvekset ja sudet pois päiviltä. Etelä- Suomessa hallinto- oikeudet ovat torpanneet näiden eläinten tappamisen. Poroalueella tappaminen on sallittu jopa kansallispuistoissa. Lupa irtoaa helposti.

21

1781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      poromiesten tietotoimiston uutisia. koiranpennun tappajaa puolustat .

      • Anonyymi

        Ei pentu ole 1,5 vuotias koira.
        Koirat kiini eikä toisten aitauksiin. Laki määrää.


    • Anonyymi

      Milloinkaha seuraavaksi nuo liipasinhullut poromiehet ampuvat jonku ihimisen?! En yhtään ihimettelisi jos näin kävis.

      • Anonyymi00004

        Itte sie olet uhka naisille ja lapsille. Kamalaa puhetta. Tästä ilmoitus väkivallasta.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Itte sie olet uhka naisille ja lapsille. Kamalaa puhetta. Tästä ilmoitus väkivallasta.

        Lepakot lentää ja lepattaa.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Lepakot lentää ja lepattaa.

        Teuralainen sölet pöljä.


    • Anonyymi00009

      Jollei vapaana mellastavaa ja yhteiskuntarauhaa uhkaavaa koiranpentua saada muilla keinoin hengiltä, on soitettava saukonmurhaajalle!

      • Anonyymi00010

        Nyt ilvesjahti käynnissä .Kannattaako niitä ampua .Petovahinko korvaus parempi ko teuras poro ja veronmaksajien rahoilla.a.Ajethan ilvesten perässä kelkoila ja pensat verovjennyksiin .Koiran pennun tappaja on minusta kuitenki vielä pahempi rikollinen ko tet.Sole muutako pittää elon niin ,että non turvassa ja eikä kenenkhän riesana eikä luonnon eläimithen ulottuvissa.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Nyt ilvesjahti käynnissä .Kannattaako niitä ampua .Petovahinko korvaus parempi ko teuras poro ja veronmaksajien rahoilla.a.Ajethan ilvesten perässä kelkoila ja pensat verovjennyksiin .Koiran pennun tappaja on minusta kuitenki vielä pahempi rikollinen ko tet.Sole muutako pittää elon niin ,että non turvassa ja eikä kenenkhän riesana eikä luonnon eläimithen ulottuvissa.

        Hyvä kommentti .On ollu autolla lähellä tilanteita tiellä porojen kanssa.Joutuuko poron omistaja vastuuseen jos joku kuolee poro kolarissa vai saako poron omistaja korvauksen ja vainajalle pikku sakko.


    • Anonyymi00012

      Höh.. Melkein vuojen vanha juttu !

    • Anonyymi00013

      Höh. Sinun mielestä poron henki on arvokkaampi kuin jos ihminen menehtyy poro kolarissa .Luuletko , että koiran omistajat unohtavat vuodessa koiran tappajan. Koirat ainaki mulle perheenjäseniä .Et taida olla koiran omistaja?

      • Anonyymi00014

        Semmoselle ampujalle pittää antaa hivutus


    • Anonyymi00015

      käyppä antamassa.

      • Anonyymi00021

        Ja son vissi


    • Anonyymi00016

      Veronmaksajien rahoja yheksän miljoonaa petovahinkhoin . Tarkemmalla tarkastukssella summa varmasti pienenis huomattavasti.Viehän luita ja poron karvoja kaihran ja sitä kautta näytöt petovahinkhoin.Norjassa tarkastuksia lisäthin .Korvaukset väheni huomattavasti. Näyttää, että kahessa maassa tämän ammattikunnan harjoittajat ovat todistetusti epärehelisiä. Ei valtion kannata tukea rosvoja eikä koiran tappajia.

    • Anonyymi00017

      Suomen pystykorva on meän kansallis koira .oli joskus postimerkissäki kuva.

    • Anonyymi00018

      Jos minun koiran ampuu poromies ?

    • Anonyymi00019

      Jousimies tulee toimeen tuhansien järvien maan vesimiesten kanssa.

      • Anonyymi00020

        Jaa no niin .paha garma tullee sulle.


      • Anonyymi00022

        Vesimies on ilmamerkki.


    • Anonyymi00024

      vbb

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe