Huomenna työtön

Anonyymi-ap

Huolehdin 4 ihmisestä. Olen 15- vuotiaan lapseni yksinhuoltaja lisäksi huolehdin liikuntakyvyttömästä isätäni ja vanhasta äidistäni. Molemmat ovat pienellä eläkkeellä, joten olen joutunut auttamaan heitä myös taloudellisesti. Nyt koko perhe on vaipunut murheeseen. Mikä avuksi, en jaksa ajatella eteenpäin?

11

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omaishoitajahan olet täydelleen.
      Jos et vielä virallisesti, hoida asia kuntoon!
      Saat vanhempiesi hoitamisesta lomapäiviäkin ja taloudellista tukea.

    • Anonyymi

      Omaishoitajuutta haetaan hyvinvointialueen sote-keskuksesta.
      Sieltä tekevät kotikäynnin ja tarvekartoituksen!

    • Anonyymi

      Teet oikein koska poliiseilla on raskasta raskaissa varustimissa ja työtätekeväiset jättää veronsakin verottajan hoitoon.

    • Anonyymi

      Juu hae omaishoidon tukea, sitä varmasti saat kun vanhempien hoito työllistää sinut. Lisäksi saat varmaan vielä lapsilisät jne. Miten asutte? Kannattaisiko teidän muuttaa yhteen asumaan niin olis kolme sukupolvea yhdessä ja asumismenot voi jakaa? Nykyään on se hyvä asia ettei samassa taloudessa asuvien tulot vaikuta työttömyysturvaan. Mutta omaishoidon tuki voi vaikuttaa jos se on kovin suuri koska se katsotaan työllistymiseksi. Harva niin suurta tukea kuitenkaan saa, tosi huonokuntoiset vanhukset on jo hoitokodissa. Tsemppiä sinulle! Olen ollut itsekin työtön yksinhuoltaja ja vähän samassa tilanteessa. Millä alalla olet?

    • Anonyymi

      Työtön ei voi olla omaishoitaja. Se on tuloa. Lisäksi pienempi summa kun työt.avustus. Ei kannata.

      Moni on samassa asemassa. Leipäjonot valtaisat.

      • Anonyymi

        Kyllä työtön voi olla omaishoitaja. Omaishoidon tuki on niin pieni ettei se vaikuta työttömyysturvan. Se voidaan katsoa sivutoimiseksi jos se ei työllistä koko päivää. Työllistävyys on tässä se juju.


    • Anonyymi

      Siinä on se etu, että omaishoidettavalle saa omien, lakisääteisten lomapäivien ajaksi ulkopuolisen hoitajan/ hoitopaikan.
      Omaishoitokorvaus kartuttaa myös eläkettä.

      Hopesta voi pyytää esim harrastusvälineitä, vaatteita jne nuorelle.
      Seurakuntien diakonit auttavat myös.
      Omalla paikkakunnalla antavat hakea kirpputorilta tietyllä rahasummalla tarvikkeita.

      Toivon sydämestäni, että aloittaja jaksaa tämän kuluttavan elämänvaiheen keskellä! ❤️

    • Anonyymi

      Ei pidä paikkaansa. Juuri oli juttu lehdessä miehestä, jolla tämä ei käyny.

    • Anonyymi

      Kannattaa vaan nyt hankkia uusi hyväpalkkanen työ. Ne, jotka on ollut vähimmän aikaa työttömänä työllistyy nopeimmin. Tsemppiä.

    • Anonyymi

      juu, IT-alalla olen, omaishoitajan työ ei taida vielä tulla kysymykseen. Velkainen omistusasunto, vahemmat ja tämä peruskoululainen vaikeittavat muuttamista, muuten lähtisin sinne missä töitä on.

    • Anonyymi

      Kannattaa siellä it-alalla ilmotella kaikille yhteysksille, että olet vapaana.

      Sukulainenkin sai vanhan paikkansa takasin, kun lähtiessä sanoi, että jos tilanteet muuttuu hän tulee takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      631
      2723
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2150
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      423
      2128
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      83
      1829
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1759
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1560
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1332
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1217
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1130
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      60
      1076
    Aihe