Vaalit tulossa, lupauksia lupausten jälkeen! Kuka todella kuuntelee kuntalaisia? Esim. Kuntalaisten niin nuorten kuin vanhempien toive oli se nostoautomaatin saanti kirkonkylälle, miksi sitä ei tule, missä se viipyy? Varautumisohjeissakin on mm. varata käteistä rahaa poikkeusolojen varalta. Perjantaina tulee kylälle (siitä ISO KIITOS) elokuva "VALITUT" ihan ensi-iltana, siinäkin käteismaksu. Osalle kuntalaisia on kirkko tärkeä paikka, sielläkin kerätään kolehtia, johon moni mielellään laittaa roposensa, kun vain olisi sitä käteistä rahaa, ettei tarvitse tutuilta "kerjätä"! Nämä tuntuu monelle olevan mitättömiä asioita, mutta monelle tosi tärkeitä. On kyllä ilonaihekin, että vihdoin viimein nousee uusi lintutorni Kilpiaavalle, sitä on kyllä odotettu, kuin kuuta nousevaa.
Nyt kun vain tulisi se korjattu kamera myös paikoilleen. Muuttolinnut tulevat kohta maisemiin, kamerasta on voinut seurata tätäkin tapahtumaa, sekä revontulia, myös liikuntavammaiset, heillä ei ole ollut tätä mahdollisuutta nyt vuosiin!
Nyt kun vain tulisi se korjattu kamera myös paikoilleen. Muuttolinnut tulevat kohta maisemiin, kamerasta on voinut seurata tätäkin tapahtumaa, sekä revontulia, myös liikuntavammaiset, heillä ei ole ollut tätä mahdollisuutta nyt vuosiin!
Vastaukset 78
Vanhimmat
Nykyiset valtuutetut jotka hakevat jatkokautta ovat kyntensä näyttäneet kuntalaisten kuunteluun. Raatelujälkiä on vain syntynyt. Kaikkia muita kun äänestää niin varmasti oikein hyvin sujuu tulevaisuus.
Huonommaksi tuskin voi muuttua.
Toivo herää, jospa nyt tapahtuisi muutos???? Maalaisjärkeä tarvitaan, loppujen lopuksi peruskuntalaiset ovat melko vähään tyytyväisiä. On tuntunut siltä, että kun he jotain pyytävät tai kysytään mitä haluaisivat, kun heiltä on esim. kysytty ehdotuksia tulevaan budjettiin. Niin mitä tapahtuu, varmasti sen asian kanssa vitkutellaan, niin että kuntalaiset saadaan "ärsyyntymään", että asia tai toive tulee huomioiduksi, jos se joskus tulee? Siis se kuntalaisten kuuleminen on ollut kaikkea muuta kuin kuulemista! Ymmärrys ei riitä siihenkään, että kunnassa on isoa palkkaa nauttiva hyvinvointijohtaja, milloin hän on näyttänyt sen, että olisi kuntalaisten puolella hyvinvoinnin lisäämiseksi? Eikö kaikessa pitäisi olla keskusteluyhteys ja asioita mietittävä monelta kantilta, ottaa vakavasti kuntalaisten kuuleminen, etsiä yhdessä ratkaisuja asioille?? Siinäpä on miettimistä tosiaan! Kovasti mietityttää myös se, että talkoohenki sammutetaan kyläläisiltä tällä menolla ja se on ollut kuitenkin yksi voimavara meilläkin!!
Käykää Pyhällä nostamassa rahaa, siellähän on automaatti. Nykyinen valtuustohan sen sinne on saanut hankittua. Tää on taas tätä kun mikään ei kelpaa märinää!
Kerrankin ratkaisu eikä pelkkiä ongelmia. Harmi että ratkaisu ei ole kestävä. Autoton ikäihminen ei Pyhälle pääse rahaa hakemaan. Aloittajan viesti koski juuri niitä jotka eivät voi ajaa Pyhälle hakemaan käteistä. Seuraavassa valtuustossa tuskin on yhtään jäsentä pyhän ulkopuolelta. Tilanne pahenee.
Autoton ikäihminen pääsee liikkeelle siinä missä autollinen työssäkäyväkin.Ottaa taksin ja menee asioille ja sillä hyvä.Ei kukaan muukaan autoton pääse yhtään minnekään ilmatteeksi.Eikä auton hankkiminen ja tankkaaminen muillekaan suinkaan ole ilmaista.Ihme valittamista tuollainen.
Vai, että taksilla. Kuinkahan monella on siihen varaa.
Taksi. Ratkaisu. Upeaa. Onneksi on iso eläke.
Sinunkin kirjoituksestasi paistaa tämä itsekkyys, mikä tuntuu nyt olevan yleinen suuntaus. Ei mitään ymmärrystä ja empatiaa toisi kohtaan. Kaikki ei ole syntyneet kultalusikka suussa. Lupaus on lupaus köyhillekin, moni on täälläkin ikänsä asunut ja tehnyt oman osuutensa kunnan hyväksi. Sinunko mielestäsi, vanhoilla ja sairailla ei olisi enää mitään oikeuksia ja arvoa, sekä kunnalla velvollisuuksia heitä kohtaan. Kukaan ei ole ikänsä nuori, et sinäkään, Kyllä meillä on velvollisuus pitää huolta heikoimmistakin, kukaan ei pärjää tässä elämässä yksin, vaikka kuinka olisi sitä mammonaa ja valtaa. Tiedätkö kuinka pieni on monen ikäihmisen eläke, kuinka kalliita ovat esim. lääkkeet ja syödäkin pitäisi! Jos he peräävät kunnalta esim. sitä luvattua nostoautomaattia, ei siihen kyllä voi ajattelemattomasti tokaista ota taksi ja mene Pyhältä rahaa nostamaan, "herää pahvi", näinkö nykynuoret sanoisi?
Miten me muut autottomat? Sääli meitä.
Ainakin viina ja kalja ostoksille pääsee
Mistä päättelee että olen nuori? Yhtälailla voin olla nuori tai keski-ikäinen matalapalkkaisten joukossa .Silti on elettävä.Ei täällä saa kunnon asuntoa edes. Oletko varma että työni on kunnan palkkalistoilla? Tai että haluan asua juurikin kirkolla-tai että lapset viihtyy kirkolla?? Siltikään mistään ei tule apuja.Pakko vaan on jokapäivä töihin mennä vaikka käteen jäävä osuus on mitätön. Ja kyllä kuule nuoretkin sairastaa ja tarvii hoitoa.
Ne kellä on pieni eläke,eivät ole olleet hyvässä palkkatyössä .Lienee se on oma valinta,tai sitten on ollut yrittäjä joka ei ole raaskinut maksaa eläkemaksuja. Kuten useimmat ennenvanhaan,omaisuutta on mutta ei eläkettä..
Kauppias hommasi. Kunnalla ei mitään roolia asiassa.
Pyllykät on itsekkäitä.
Kuntalaiset unohdettu, matkailuun kaikki "tulopohhan laajentamisen vuoksi "
Jos haluatte palvelut muualle, ääni pyllyköille ja vihreille.
Nyt kun vaalit ovat ihan kynnyksellä, onneksi meillä on Sami, joka ottaa valokuvia tapahtumista! Nyt oli paljon kuvia Sinipulssista, sinne oli kokoontunut paljon kyläläisiä ympäri pitäjää. Siellä oli juhlan aika, moniko ehdokas ja kuntaan palkattu henkilö kävi siellä tervehtimässä ja onnittelemassa pitkäkestoisesta työstä kunnan asukkaiden hyväksi? Kuvista bongaa vain yhden ehdokkaan osallistumisesta. Siellä kuvissa oli myös uusi tänne muuttanut perhe, jonka perheen isä on esiintyvä taiteilija Talonpoika Lalli, hänen räppäämisestä oli myös pätkä videota Sinipulssissa esiintymisestä! Tässä tapahtumassa olisi ollut hyvä mahdollisuus tavata pelkosenniemeläisiä, jos vain olisi intoa heitä tavata! Tuli myös mieleen, että mikä on sisältö sillä tervetuliaispaketilla kylän uusille asukkaille ja kuka huolehtii, että he myös sen saavat? Siitähän oli toritapahtumassa ihan kysely, mitä niemiläiset siihen ehdottaisivat? Sen koommin ei ole tullut asiasta tietoa!
Vittuun koko pyhä
Pyhä olkoot mutta pylleröt pulkkamäkeen!
Autoton työtönkö pääsee automaatille,häh? Tai autoton työssäkäyvä? Täh? Mikä se aina on että ikäihminen? Täällä ajelee varsin iäkkäät sataa vuotta lähestyvät autoilijatkin vielä.Tosin hieman miten sattuu,mutta kuitenkin ajelevat.
Eläke kertyy aikanaan tehdyistä palkkatöistä. Toisilla enemmän toisilla vähemmän.Onneksi on kunnan järjestämä yhteiskyyti sentään.
Yhteiskyytiin voi hypätä myös pyhän woke kansa kun punavihrr kuplassaan eivät autoa osta tai siihen ei ole varaa.
Eikö niillä ollu se virtapailakka käytössä? Lieneekö vieläki.
Onko se muijen vika jos on huono eläke tai työtön?
Onneksi kunta ostaa nyt asuntoja niin päästään muuttamaan uusiin edullisiin asuntoihin!Nämä murjut riittää jo!
Kuinka monella on varaa autoa pitää?
Ei nykynuoret edes tiedä mistä tulee sanonta herää pahvi. Miten pahvi voi herätä kun se ei ole elollinen .Vai laitetaanko pahvinkeräykseen vain elottoman pahvit.?.?.
Se on työttömälläkin hankalaa.Jos asuu kauempana kaupasta,sitä joutuu ihan autolla kulkemaan sieltä .Eikä oo rivitaloa,tuskin vuokrataloakaan. Eli omaisuutta on ,joten kaikki ne lasketaan tuloksi jos yrittää hakea sosiaaliapua. Ei siihen auta pankkiautomaatti ollenkaan. Saattaa se työtönkin tarvita lääkkeitä sekä joskus haluaa syödäkkin.
Eikä taaskaan auta pankkiautomaatti ollenkaan kun siellä ei ole paljon mitä nostaa.
Tietenkin se helpottaa pimiän taksin maksamisessa kun on sellainen pankkiautomaatti.Onhan se paljon halvempaa ajella sillä,jos joku vain tohtii ajaa.
Oisko sulla mulle töitä kylällä, ettei tarvis tuonne tunturiin ajella töihin? Totta ne kaikki muutkin mielellään kylällä kävisivät töissä jos olis joku paikka vapaana.
Vakuutan kuuntelevani herkällä korvalla kaikkien kuntalaisten marinat. Tupaillassa tavataan, muistakaa olla äänestämättä sosialisteja.
Eikö ole torilla enään makkaran jakoa? Joko se loppui?
Mieluummin sosialisti, kuin pyllykkä
Joo se oli jo tällä viikolla.
Niin nämä terotaksit ei ainakaan kuntalaisten etuja aja.
Vuodeisasto lakkautettiin aivan väkisin omien valtuutettujen toimesta, tehtiin järjettömiä investointeja, lopetettiin pankkiautomaatti ja ajettiin järki työntekijät kunnasta pois. Ei jatkoon.
Eikö sieltä kaupasta saa enää rahaa?
Ei kauppa ole mikään pankki.
Eikö tässä ollut käteisen saamisesta? Häh?
Kuinka se kunta auttaa pienellä palkalla pinnisteleviä? Jotka lähtee ajamaan naappurikuntaan töihin? Jotka maksaa sitä kauheaa vuokraa tai asuntolainaa ,autovelkaa ja veroja? Tuleeko ilmainen taksi hakemaan??Ei tule. Tuleeko automaatista rahaa? Ei tule! Maksaako apteekin laskun? Ei maksa! Joten turha on vikistä,että automaatti pelastaa jokaisen kuntalaisen vauvasta vaariin.Nyt mökin mummot ja papparaiset,n
Laittakaapa ne mettät ja tilat myyntiin ja rahat omaan käyttöön,eikä säästellä niitä jälkipolvia varten ja vikistä,ettei pääse automaatille ilmatteeksi! Se on se vanhuudenvara,joka pitää olla jokaisella säästössä ja jota käytetään kun tarvitaan.
Viestisi on: Jos ei ole rahaa, ole hiljaa. Sinun mielestäsi ihmisen arvo mitataan varallisuudessa.
Ei mitata.Ja kyllä täällä saa huutaa,vertaan vaan siihen ettei tässä keskustelussa tunnuta ajattelevan muita jotka pinnistelevät vähine rahoineen kunnan asukkaana. Kuten tuo asunnottomuus,valitus lähtee heti jos esitetään uusien asuntojen rakentamista.
Entiset purettiin maan tasalle,kyllä niissäkin olis voinut vielä asua..
Onko Niemessä asunnottomia?
Juurikin näin
Useamman pihin vanhuksen olenkin jo tavannut. Rahaa on kuin rantarosvolla,mutta ajatus heillä on sellainen ,että tililläni ovat ja siellä myös pysyvät.Eivät ole valmiita maksamaan korvausta vaan odottavat ilmaista työntekijää saapuvaksi. Rahat säästetään sanotaan vaikkapa ..etelässä asuvalle Pojalle ja Tytölle .Mutta hehän käyvätkin vain kesäisin viikonloppuna häthätään.Joten arkiavuksi heistä ei ole. Osa toki mielellään hankkisi omaisilleen palvelun,mutta sitä nämä eivät huoli,koska se maksaa!! Siinä sitä sitten ihmetellään,miksei kukaan käy eikä auta. .
Eikö diagoniasta saa ruokalappua? Siinä pihapiirissä olis paikka jossa voisi syödäkkin? Totta luulisi ikänsä kirkollisveroa maksaneet saavansa edes lounaan silloin tällöin kurnivaan vatsaansa??
Kauhean kuuloista heikompien ihmisten solvaamista tällä palstalla!! Hyvänen aika te puhutte meidän ikäihmisistä joilla on oikia huoli! Aivan taattua pyhän pyllyjen kirjoittelua, he ovat kiusanneet kaikkia ja kohtelevat meidän vanhuksiakin ilman kunnioitusta!! Pyhän Pyllyt - eli etelän rantarosvot tai pitäiskö sanoa etelän tunturirosvot! Niitä ei kenenkään koskaan pidä äänestää!
Tarjoa makkaraa,kaikki on hyvin.
Niinhän luulet,koska sulla on pyhä fetissi.
Ne on täysin tunteetonta sakkia.
Ketkä on muuten siinä kunnianloukkaus rikostutkinnassa? Onko vielä pidätetty ketään?
Jaaa! On vissiin komisarion ovi käyny! Hallitus siellä vastailee kysymyksiin
Kakkaa nyt ei ainakaan.
Sitä tulee suusta, aina kun pyllykkä sen aukaisee.
Kengän pohjassa koirankakka ei mittään haittaa .Hevosenpaskaakin saa olla polovia myöten pihassa .Ja lapset saa sotkea kinttaansa koiranpaskaan.Ja pistää suuhunsa.Näin se oli ennenkin ja näin pitää olla nyttekkin.
Saako jätkänpaska olla tien laidassa? Jos sattuu kaljarapa ulos rävähtämään kesken kulukemisen ? Sehän kyllä maatuu sinne.
Katsotaan nyt, kuinka ystävällistä tekstiä sieltä jatkossa kirjoitellaan ja annetaan miellyttävä kuva julkisuuteen itsestään,olemmehan heidät sinne nyt äänestäneet .Kjäh kjäh.
Sossuasiakkaat antaa täällä neuvoja vanhuksille.
Jaa,no en ole enkä pääse,kuten ei vanhuksetkaan,koska heillä on mökki ja mettää..joten se siitä sinun aprikoinnistasi. Vanhat vaan kinuaa täällä tyhjää
...
Missä näitten vaikeuksissa olevien ihmisten läheiset on? Eikö ne auta ollenkaan?
Rahat on loppu. Mummonmarkat vietiin aikoja sitte
Tero kuuntelee ja ymmärtää...
Itseään kuuntelee ja hylkää kuntalaiset.
Pimppat kuuntelee.
Hyvä jos edes joku kuuntelee.
Kjäh kjäh niin varmasti.
nii ja eippä ne sanat vaan teot! Kyllä kaikkea suu suoltaa parhain päin. Voi voi.
Joitakin ihmisiä voi hujata kaiken aikaa ja kaikkia ihmisiä jonkun aikaa, mutta ei kaikkia ihmisiä kaiken aikaa. (Abraham Lincoln)
Pyllykät oppii tuon nyt
Pylleröiden communistiappi on sitä varten.
Laittaa pyynnön, niin heti joku pyllerö hyppää pyllerömobiliin ja kiitää paikalle.
Jos käy tuuri, saa laulun luikautuksen kaupan päälle.
Pylleröt ovat pahimpia kommunisteja koskaan. Kyllä menneet ajat kalpenee. He syytävät kunnan rahat tuosta noin vaan, vailla huolta huomisesta! Vain kommunistit tämän osaa.
Pinppaa apista.Voiko saada,voiko? Voiko?
Voi. Kysely appiin, niin saattaa saada
Onko hevosen kuivalihavelliä apissa?
Vieläkö se Elokapinalainen vaikuttaa kunnan rajojen sisäpuolella millään tavalla?
Valitettavasti vastaus on kyllä ja elokapinallinen on laajentanut reviiriä myös etelänaapuriin vastustamaan pumppuvoimaloita. Nauttikkaa!
Eniten olen huolestunut niiden ihmistaimien puolesta joille tätä agendaa syötetään
Toivottavasti.Jollakin sentään säteilee pollassa!
Entä jos koiranpökäle lintaantuu kengän pohjaan tai hevonpallero pyörähtää nahkavirsun sisään? Pitääkö ne ottaa joskus pois vai voiko ne jalassa kävellä? ? Olen miettinyt tätä paljon .Hyvin paljon.
Voi kävellä,se on kuin akupunktio hierontaa varpaille. On ihan luonnontuote.
Pursuaako hevonpallero varpaiden välistä jos siihen astuu paljain jaloin? Olen miettinyt tätä jo pitkään.
Kuka on todella kuunnellut tai tavannut kunnan asukkaista heitä joiden elämä on päivästä toiseen kituuttamista? Kukaan valtuustoehdokkaista ei ole ottanut esille, mitä tekisi, jos olisi valtuutettu, olisiko ääni heikompien puolella, toisi heidän asiat ja olot esille, miten voisi edistää sitä, että olisimme yksi kunnista hyvinvointivaltiossa? Ihmisillä on tosi hätä esim. mihin joutuu, kun ei pärjää enää kotona? Ollaanko taas kylän vanhukset "heittopusseja", sinne mistä joku paikka löytyy, jos Onnela on täynnä, niin kuin joskus se oli Utsjoki tai Sallan Aatsinki? Miksi useampi ikäihminen huokailee, voi kun Luoja korjaisi pois! Mitä esim. kunnan hyvinvointijohtaja tekee sen eteen, että kaikilla kunnan asukkailla olisi turvallinen olo? Loisi päättäjien ja kuntalaisten kanssa sitä uskoa tulevaan kaikille, tehdään yhdessä parempi Pelkosenniemi, se sydän kunta! Huomioidaan kaikki "vauvasta vaariin"!
Kyllä vapaaehtoiset voisivat kiertää jokaisen tykönä auttamassa ja pitämässä seuraa. Kyllä pitäisi ihmisen työpäivän jälkeen jaksaa mennä sellaiseen toimintaan mukaan
Innolla odotan kun kokoukset striimataan .Seuraan kalu kovana ja silmä vetelänä.