että poro seuraa rehurekien jälkiä ei tunturissa olevia olemattomia jälkiä, on teillä mielikuvitus ettekö parempaa keksi?
Se on vain niin pojat
15
1684
Vastaukset
- Anonyymi
Korvausten toivossa
- Anonyymi
Porot ovat syy ilmastonmuutokseen. Ja ilmsstonmuutoksesta porokoijarit vaativat korvauksia
- Anonyymi
Tähän on puututtava.
- Anonyymi
Kauaksi tulevat tunturilaapat kun marjanpäivillä puhuvat että poroja näkkälän paliskunnan puolella
- Anonyymi
Onko Enontekiöllä vielä navetoita ja maan viljelystä? Millä sielä eletään? Poron omistajia tällä palstalla haukutaan joka päivä,häiritseekö porot turismia? Kunta työllistää ja valtio muutaman viran verran,onko muuta?
- Anonyymi
Kovalaiset ovat oikeita vätyksiä ja loisia . pitäneet matalaa profiilia että kukaan ei mainihe heitä . Koska petolistaus tulee ? Onko dille ja isänsä kanssa kärjessä vaiko peeisäntä perh ? Miksi yliluku vaikka petos tappaa käsivarressa paljon ?
- Anonyymi
No arvaahan. Löytyykö koskaan sitä määrää raatoja mitä ilmotetaan.
- Anonyymi
Sanovat että ahmakki on yhtä isoja ko karhut etelässä, no ompa tietenki ko syövät joka kylässä kaikilta 40 - 100 tuhannen € verran poroja!
- Anonyymi
On teilä jutut.
- Anonyymi
Poronhoito on tuhoaa luontoa vuosivuodelta enemmän, ja on jo tuhonnut kasvillisuuden osalta (jäkälän) poron pääasiallisen ravinnon, jota ei ole enään paljon missään. Ja nykyisin rehottava "hätäruokinta" joka kulkee nimellä laitumet jäätyneet tai jotain muuta, että saadaan tuettua ruokintaa poroille! Tämä on pakkotilanne, koska ei siellä ole talvisin lumen alla syömistä, ainoa missä on jotain purtavaa on puut ja kivet! Kesäisin on vain laitumet kunnossa. Poronomistajat on omilla toimillaan aiheuttaneet tämän tilanteen, muita on aivan turha syyttää! Olis jo Luonnosuojelijoiden ja muitekin tutkijoiten ja Valtion herättävä ko. tilanteeseen ennen kuin on liian myöhäistä, ja lopettaa yhteiskuntaa tuottamattoman yritystoiminnan pakonomaisen tukemisen.
- Anonyymi
Tästä korvauskuppaamisesta täytyy ottaa ministeriöön asia. Rikosilmoituksen tästä voisi tehdä.
- Anonyymi
Hyvä että nimet julkastaan. Tietää ketkä suurimmat kuppaajat on.
- Anonyymi
Sanotaan että maahanmuuttajat loisivat. Nuo korvauksilla eläjät ovat vielä suuremmat loiset
- Anonyymi
Verottajalle on mennyt
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230