Nyt on paha valinta. Läänin tasolla valinta on selvä, velipoikaa tietenki, mutta Kemin valtuustoon? Paha paikka, todella paha paikka.
Demarit vakuuttavat kaikkea aluevaali-asiaa, yrittävät kovasti vähän tyhjänpäiväisillä asioilla markkinoida kaupunginvaltuuston ehdokkaita.
Mutta niistä todella tärkeistä asioista ei puhuta mitään. Esimerkiksi siitä, että menetämme kohta poliisilaitoksen Torniolle. Kemin poliisilaitos lakkaa olemasta. Tai että poliittinen kähmintä kulisseissa jatkuu, toki joskus kulisseissa saadaan kaikille hyvääkin aikaan, mutta nyt näyttää siltä että muutama kaupungin virkamies ja pari poliitikkoa ajavat vähän muiden kuin kaikkien kemiläisten etuja. Voisitte edes hävetä, asia tulee julkiseksi juuri ennen vaaleja...
Kommareita tai vihreiksi naamioituneita kommareita en äänestä, persuilla on ollut jämäkkyyttä mutta heidän toimintansa on sellaista pilipali-näperrytä, ettei tuota voi ottaa vakavasti. Kokoomus... Hyviä tyyppejä listoilla, mutta ei sytytä. Keskustalla vähän sama homma.
Vähän vaisuilta tuntuvat vaalit, onko persu-sohvaperunoilla menestyksen krapula? Ei viitsitä enää perussuomalaisia olla, kun valtakunnan tasolla kaikki vaalilupaukset on jo rikottu.
Ketä äänestäisi Kemissä?
16
574
Vastaukset
- Anonyymi
Kunhan nyt kattoo ettei äänestä sellaista joka oli energialaitoksen myynnin kannalla. Ne hävittäs koko kaupungin
- Anonyymi
Juuri näin
- Anonyymi
Keskustan listalla on mm. Aki Pyykkö, joka on konkaripoliitikko ja varma keskustalainen, aatteessa varma ja vakaa! Kun Puro loikkasi PS, niin pitääkö nyt kaikkien keskustalaisten äänestää Pyykköä sitten?
- Anonyymi
Mikähän taitaa olla Akin todellinen taloudellinen osaaminen, minusta melko heikko sekä ikäkin tulee jo vastaan.
- Anonyymi
No ei ainakaan näitä tuholaispuolueita vasemmistoliittoa tai vihreitä.
- Anonyymi
Henkilövaalit näitte miten äänet jakutuu tiukassapaikassa, ei ainakaan sitä joka myy omaisuutta
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
Ei ongelmaa kun ei äänestä ollenkaan.
- Anonyymi
Oravaa "kurrea" en ainakaan äänestä melekonen takin kääntäjä.
- Anonyymi
SKP on revisionistien porvari-jäännös! Eurokommunistien ja saarislaisten oikein sellainen jäännösten jäännös. Tosi kommunistit ei äänestä SKP, mutta Kemissä KTP loppui, vaikka ovat elossa, niin ei lähteneet enää ehdokkaaksi -MIKSI!?
- Anonyymi
Pitäs pysyä faktoissa. Poliisitalo ei mene Tornioon. Palvelut oli hetken Torniossa, koska Kemin poliisitalossa oli remontti joka on valmistunut. Uusi poliisitalo tulee Kemiin kunhan tonttiasia ja rahoitus on saatu ratkaistua.
https://yle.fi/a/74-20146490 - Anonyymi
En ainakaan pallopoikia äänestä enkä kaupunginhallituksen puh,johtajaa,pelaavat omaa peliään. Demareilla pari hyvää naisehdokasta.
- Anonyymi
Jm Sampon vastustajaa tietenkin. Kuka se sitten onkin?
- Anonyymi
Mitä eroa on SKP:lla ja KTP:llä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä eroa on SKP:lla ja KTP:llä?
toiset on palloilijoita ja toiset Pulloilijoita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
toiset on palloilijoita ja toiset Pulloilijoita
trolli asialla yaas
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su17310398- 785305
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494902Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234152Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.433922Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko363773Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383628- 483303
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?443219- 492844