Kemijärvelle suunnitellut Pumppuvomalat

Anonyymi-ap

Nämä pumppuvoimalat eivät näy ympäristöön, kun vesiputki upotetaan maan sisään ja kaivuu- ja ruppausmaat maisemoidaan lähijänkiin parantaen maisemallista näkymää mm. kukkapuistoina ja jopa tyrnipolkuina siellä missä metsäautotie lähentelee paikalle luonnossaliikkujan ja jopa porojen hyödyksi.
Purkuputken alapää kätkeytyy Kemijärven ulappain alle niin kesällä kuin jäisellä talvellakin, vaikka säännöstelyn vuoksi vesi tippuukin kevät'talvella sen 7 metriä.
Sähkönsyöttölinjoja rakennetaan sähkökapasiteetin lisäyksen vuoksi. Niin pitää tehdä oli sähköntuotantotapa mikä tahansa. Sähkölinjat on suunniteltu pääosin avohakatuille alueille. Uusia metsäaukkoja ei juurikaan tule.
Suomen sähkönkulutus lisääntyy ennusteiden mukaan valtavasti. Siihen pitää varautua järkevillä keinoilla JUURI NYT!!!!

6

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata.
      Vastustamme kehitystä, vaikka meillä ei oikeasti edes ole siitä tietoa.
      Palataan kivikaudelle, niin hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Kyllä ne pumppuvoimalat tulee.. Kemppa siirtyy nykyaikaan. Näitä meidän voimaloita tullaan katsomaan läheltä ja kaukaa! Niin... aventouintipaikka voitas siirtää lehtolaan . Avanto pysyy auki talvellakin .

    • Anonyymi

      Eivät maamiinatkaan näy päälle päin. Silti ne ovat siellä siinä hellittämättömässä uskossa, että ne tappavat vain vihollisia.

    • Anonyymi

      On eräänlainen ongelma se, ettei pumppuvoimalajärjestelmä juuri päälle päin näy. Jopa generaattori ja varsinainen pumppukin kätkeytyy kohtuullisen hyvin maaperään. Talvella toki putken pään seutu asuu sulana.
      Ääni- eikä hajuhaittoja synny.
      Useimmille paikallisille pumppuvoimalat näkyvät ainoastaan edullisempana sähkölaskuna.
      Muikut virkistyvät kuten Jumiskon voimalan purkukanavalla on ollut nähtävissä jo 70 vuotta. Sielläkin liki 100 m.n veden pudotus parantaa veden kalalle mieluisaksi. Tuollainen Voi olla tulevaisuudessa muikun ja muidenkin kalojen myyntivaltti.

    • Anonyymi

      Toivottavasti saadaan Kemijärvelle nuo pumppuvoimalat.
      Toivotaan parasta ja pelätään pahinta, ettei pumppuvoimaloillekin käy kuten biosellutehtaalle - eli että jäisivät vain pelkiksi haaveiksi ja toteutumattomiksi unelmiksi.

      • Anonyymi

        Sepä se. Jopa pelkästään Ailangan pumppuvoimalan kokonaistyöntekijämäärä työpäivissä on vakuuttavan suuri. Jos kaikki neljä pumppuvoimalaa toteutuisi, olisi Kemijärven Työllisyys useiksi vuosiksi hyvä.
        Urakkakilpailuissa on paikallisilla maaurakoitsijoilla tarjota niin henkilöitä kuin koneitakin. Tämän tyyppinen luettelo olisi pitkä.
        Samoin kaikenlainen tulos ja tulo koko paikkakunnalle hyvin pitkäksi aikaa. Luontoa tärvelemättä.
        🏆🥇🎖


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2358
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2018
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1997
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1708
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1632
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      158
      1341
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      190
      1294
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe