Näin ehdokas kommentoi mm Ylen vaalikoneessa.
"Opetuksen laadun varmistaminen ja kyläkoulujen toiminnan jatkumisen varmistaminen
Kaikille Tornion lapsille ja nuorille on taattava laadukas koulutus lähellä kotia. Pienet opetusryhmät mahdollistavat yksilöllisen opetuksen ja tukevat oppilaiden erityistarpeita.
Sitoudun kyläkoulujen säilyttämisen edistämiseen yhteisöllisyyden lisäämisellä sekä vähentämään koulumatkojen aiheuttamaa kuormitusta oppilaille ja perheille."
Tarkemmin ehdokkaan Mikko Kaipainen #129 näkemyksiä voit lueskella mm. täällä
Facebook: https://m.facebook.com/100064208314469/
Yle vaalikone
https://vaalit.yle.fi/vaalikone/kuntavaalit2025/234/ehdokkaat/6538?language=fi
MTV vaalikone: https://www.mtvuutiset.fi/vaalikone/101/vaalipiiri/293/ehdokkaat/11682
Iltasanomat vaalikone: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011070516.html
Ehdokas kuuntavaleissa, joka vastustaa koulujen lakkauttamista ja jättiluokkakokoja
12
330
Vastaukset
- Anonyymi
Mikon kaltainen ehdokas tarvittaisiin valtuustoon.
En tiedä miten Torniossa on asioita hoidettu, mutta kouluja lakkauttamalla hankaloitamme myös pienempien oppilasmäärien saamista luokille.
Esimerkiksi keskenään kothalaisen lähellä oleviin kouluhin voisi tarjota seuraavaa. Vaikka oma koulu kuuluisi olla asuinpaikan mukan joku toinen, mikäli tiedämme että johonkin kouluista on aloittamassa vähän oppilaita 1.luokalle, olisi luontevaa tarjota haluisiko osa siirtyä tähän kouluun. Näin saadaan kustannustehokkaasti pienennettyä luokkien oppilasmääriä ja pidettyä myös pienet koulut elinvoimaisina.- Anonyymi
Kuka hoitaa Kivirannan ulostejutun
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka hoitaa Kivirannan ulostejutun
Kesän kukkaset kiittää ! luonnon lannoite ! :)
- Anonyymi
jaana olet listalla veljesi velkojen vuoksi
- Anonyymi
jaana tuleeko transu klaudio, uudeksi nais opettajaksi seminaarille,
- Anonyymi
paska puolue eläkerosvo orpon leiri
- Anonyymi
Orpo ei määrää kunnissa. Onneksi. Kyseinen ehdokas ei edusta Orpon kokoomusdemaria vaan puheidensa perusteella talousoikeistoa. Mikäli Kokoomuksen suunta halutaan muuttaa muuksi kuin Orpon, se alkaa kunnista äänestämällä ei kokoomusdemari ehdokasta.
- Anonyymi
Tuulimyllyyn kylvää sitä niittää.
- Anonyymi
eikö mikko tiedä että kokoomus leikkaa koulutuksesta ja tekee opiskelijoista kodittomia.
- Anonyymi
Kun lukee näitä sinun viestejä ja katsoo oikeinkirjoitustasi, niin sanoisin, että koulutuksesta ei voisi ainakaan leikata enempää.
- Anonyymi
Ennen oli luokassa noin 30 oppilasta, joka oli normi. Ihan hyvin tultiin toimeen. Nykyään naristaan joka asiasta, koska netti on jo osin pilannut aivot . Ei pystytä enää keskittymään mihinkään. Jo yhden kirjan lukeminen tuottaa tuskaa. Ei ihme, ettei koulu enää maistu. Vanhemmilta puuttuu ryhtiä puuttua lasten asioihin, kun ovat samanlaisia älykännykän tuijottajia. Rajoja ei uskalleta asettaa, kun se meidän "kullanmuru"voi vaikka traumatisoitua. Tässä on se totuus.
- Anonyymi
Meillä ei ollut 30 oppilasta edes koko koulussa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846605- 353591
- 443148
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402372Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282211- 1202123
- 2002116
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292039- 401942
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241668