Mulla on nyt alkanut kerääntyä huolia terveyteen ja juoksuun liittyen. Mustia pilviä.
Täytän parin vuoden päästä 50 v ja aattelin silloin olla kunnossa, niin lupasin itselleni. Tässä kevään tultua mä aloin taas tehdä lenkkejä.
Maratoneja on takana kahdeksan ja ultraakin kokeiltu. Viime vuodet olleet hiljaisempia mut ei siitä niin kauaa ole kun harjoittelin kovaa omasta mielestä. Kovimpien kuukausien aikana viikossa usein yli sata kilometriä. Maratoonit neljän tunnin molemmin puolin.
Nyt alkaa kilometrit tuntua mutta matka urheilun parissa on myös antanut paljon.
Kolme syytä miksi jalat prakaa.
- koska mä en ole juossut viime aikoina, huono kunto
- koska mä olen juossut niin paljon elämäni aikana
- koska yleinen ikääntyminen alkaa kuluttaa
Hiukan jo huolestuttaa ja tää ei ole mukava aihe mut en varmaan oo ainoa juoksija jolla alkaa paikat pettää pahemman kerran.
Ikääntyvän maratoonarin Bermudan kolmio
6
265
Vastaukset 6
- Anonyymi
Juokse lyhempiä matkoja. Hittoako siinä maratonissa on?
- Anonyymi
Minulla ikää 40+ ja olen jo hellittänyt ahnehtimisen suhteen. Juoksu on mukava harrastus, jonka toivoisin jatkuvan vielä kymmeniä vuosia. Siinä ei muutaman minuutin ennätys parannus väkisin runnomalla paljon houkuta. Vielä ei tosin mitään vaivoja ole.
- Anonyymi
Tavoitteena oli juosta maraton läpi vielä 50 vuotiaana mut en tiedä olisko syytä jättää juoksematta niin pitkä matka.
- Anonyymi
Nyt 70 mittarissa ja aloin hölkätä/kävellä 10 vuoden paussin jälkeen.
Onnistuu hyvin vaihdetulla lonkkanivelellä.
Mukavaa menoo, kun ei enää satu joka toisella askeleella.
- Anonyymi
Vierivä kivi ei sammaloidu.
- Anonyymi
Miula juoksuvuosia 30 ja ikää 45 eikä kilometrit ole vielä täynnä. Ei pidä ahnehtia maratoneja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä341029Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153670Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13660- 46649
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja184616- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528