Ikääntyvän maratoonarin Bermudan kolmio

Anonyymi-ap

Mulla on nyt alkanut kerääntyä huolia terveyteen ja juoksuun liittyen. Mustia pilviä.

Täytän parin vuoden päästä 50 v ja aattelin silloin olla kunnossa, niin lupasin itselleni. Tässä kevään tultua mä aloin taas tehdä lenkkejä.
Maratoneja on takana kahdeksan ja ultraakin kokeiltu. Viime vuodet olleet hiljaisempia mut ei siitä niin kauaa ole kun harjoittelin kovaa omasta mielestä. Kovimpien kuukausien aikana viikossa usein yli sata kilometriä. Maratoonit neljän tunnin molemmin puolin.

Nyt alkaa kilometrit tuntua mutta matka urheilun parissa on myös antanut paljon.

Kolme syytä miksi jalat prakaa.
- koska mä en ole juossut viime aikoina, huono kunto
- koska mä olen juossut niin paljon elämäni aikana
- koska yleinen ikääntyminen alkaa kuluttaa

Hiukan jo huolestuttaa ja tää ei ole mukava aihe mut en varmaan oo ainoa juoksija jolla alkaa paikat pettää pahemman kerran.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juokse lyhempiä matkoja. Hittoako siinä maratonissa on?

    • Anonyymi

      Minulla ikää 40+ ja olen jo hellittänyt ahnehtimisen suhteen. Juoksu on mukava harrastus, jonka toivoisin jatkuvan vielä kymmeniä vuosia. Siinä ei muutaman minuutin ennätys parannus väkisin runnomalla paljon houkuta. Vielä ei tosin mitään vaivoja ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      106
      4743
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      400
      1447
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1094
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1078
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      932
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    8. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      917
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe