Porokuolemat vääristelty.
Suurpedot aiheuttivat porotaloudelle viime vuonna ennätys pienet vahingot , Petoja ei yksinkertaisesti ole , porot kuolevat nälkään ja huolaatuisiin rehuihin ja tauteihin joita saavat rehuista tuodaan ulkomailta ja kylvetään surutta jångille ja maastoon..ne aiheuttavat ympäristö tuhoja
ja tuovat mukanaa satoja vieraslajeja lapin luontoon.
Tautien tappamista poroista koitui valtiolle viime vuonna jättilasku, lähes yhdeksän miljoonaa euroa. Kyse on suurimmasta summasta nykymuotoisen korvausjärjestelmän historiassa.
Syy moiseen löytyy paitsi poromiehistäja kulttuurista rosvoaminen ja rikollinen toiminta on normalisoitunut , Tahallaan valehtelusta porot merkitään petojen tappamiksi vaikka kuolin syy on aivan eri
Tämän seurauksena petovahikoja liioitellaan jokka kasvaneet veronmaksajan kannalta kestämättömälle tasolle myös poronhoitoalueella.
Kaikki tietää missä laki ja oikeus
Porokuolemat vääristelty.
9
355
Vastaukset
- Anonyymi
Sama raato sirtyy paikasta A paikkaan B.....
Kaikkihan tätä tekee- Anonyymi
Poron kuolema on tavallaan arvokas asia, joka kannattaa hyödyntää maksimaalisesti
- Anonyymi
Poronhoitoalueella poro kuolee vähintään kahdesti: ensin luonnollisen kuoleman tai autokolarissa, sitten pedon syömänä. Lapin tapa.
- Anonyymi
siitä saisi jo hyvät korvausrahat, jos poro kuolee ensin autokolarissa ja sitten hieman myöhemmin vielä pedon syömänä. ei taida lihatuottona saada samaa rahasummaa?
- Anonyymi
Onko sellainen toiminta mahdollista, että jos poro kuolee vaikkapa nälkään ja ahma vierailee myöhemmin kuolleen poronraadon haaskalla, niin sen jälkeen kyseinen poro merkattaisiin ahman tappamaksi koska poronraadolla on todistettavasti ahman jäljetkin lumella ?
Ja miten yleensäkään voi tietää tai todistaa, että mikä on poron kuoleman alun perin aiheuttanut (nälkäkuolema, sairaus, pedot yms.) ? - Anonyymi
Joha sitä sanotaan vanhassa inarilaisessa laulussakin että pedot julmat vei tokkani rauhan ahma ilves ja jomppanem kai jne....
- Anonyymi
Minun mielestä valtion kuuluisi maksaa korvaukset myös luonnossa esim. nälkään kuolleista poroista. Silloin ei olisi enää väliä miten poro on kuollut metsään korvauksia hakiessa. Eli aina kun löytyy poronraato metsästä, niin valtion pitäisi avata lompakkoa ja maksaa omistajalle hyvät korvaukset.
- Anonyymi
Näistä oli keskustelu luonto ja retkeily Suomi 24 palstalla 2007-01-07 13:22:04.
Löytyy kirjoittamalla : Porotukiaiset nyt julki. - Anonyymi
Kaikista tärkeintä lienee asiassa, että valtio korvaa hyvin porokuolemat elikkä pedontappamat porot.
Kuollut poro on kuollut poro.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372300
- 551327
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361256- 631181
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39904Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31741
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23596Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55575