Taloyhtiöihin pesiytyi kuuma sähköautoperuna

Anonyymi-ap

Jos yhtiö hallinnoi parkkipaikkoja, latausjärjestelmän asentamisesta voidaan päättää yhtiökokouksen yksinkertaisella enemmistöllä. Tällöin kustannukset jaetaan osakkaiden kesken vastikeperusteidensa mukaisesti. Niinpä autotonkin osakas joutuu maksamaan järjestelmästä.

Melko reilua, eikö vain?

https://www.is.fi/autot/art-2000011141273.html

9

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taloyhtiön hallitus voi päättää asfaltoida hiekkaparkkiksen ja asentaa lämpötolpat polttomoottorien lämmittämistä varten talvella. Niinpä polttomoottori autotonkin osakas joutuu maksamaan järjestelmästä. Melko reilua, eikö vain?

    • Anonyymi

      Mut kaikkein törkeintä että parvekeremontin joutuu maksamaan myös osakas jolla ei ole parveketta!

    • Anonyymi

      Niinhän taloyhtiöissä joutuu usein maksamaan asioista jotka ei koske omaa asuntoa. Hissiremontista joutuu maksamaan vaikka asuisi pohjakerroksessa eikä hissiä tarvitse. Samoin parvekeremontista maksaa nekin joilla ei parveketta ole.

      Sinänsä latausjärjestelmä luultavasti nostaa asunnon arvoa eli jotain hyötyä on.

      • Anonyymi

        Voihan sillä lohduttautua, ettei autottoman tarvitse maksaa latauksen sähköjä. Lataajat maksavat sen.


      • Anonyymi

        No ei todellakaan nosta arvoa eikä myyntihintaa, pyyntiin voi laittaa enemmän,
        mutta ainut että on laajasti enemmän tai vähän enemmän mahdollisia ostajia.


    • Anonyymi

      Tekoälyn mukaan asunnon arvo todennäköisesti nousee jos on mahdollista ladata sähköautoa.

      "Kyllä, sähköauton latauspaikka voi nostaa asunnon arvoa – tai ainakin parantaa sen myytävyyttä ja houkuttelevuutta ostajien silmissä. Tämä korostuu erityisesti kaupunkialueilla tai taloyhtiöissä, joissa latausmahdollisuudet ovat vielä rajallisia.

      Tässä muutama syy miksi latauspaikka voi vaikuttaa positiivisesti asunnon arvoon:

      Kasvava sähköautojen määrä: Yhä useampi harkitsee tai omistaa sähköauton, joten ostajat arvostavat valmiiksi olemassa olevaa latausinfrastruktuuria.

      Mukavuus ja käytännöllisyys: Latauspaikka omalla pihalla tai taloyhtiön pihassa tekee arjesta helpompaa, mikä lisää asunnon houkuttelevuutta.

      Tulevaisuuden varautuminen: Ostajat näkevät latauspaikan myös sijoituksena tulevaisuuteen – se kertoo, että asunto on ajan tasalla ja valmiina muuttuvaan autokantaan.

      Kilpailuetu: Asunto, jossa on latauspaikka, voi erottua edukseen muista vastaavista, etenkin jos latausmahdollisuudet ovat muuten vähäiset alueella.

      Arvon nousun määrä riippuu toki monesta tekijästä: missä päin Suomea asunto on, onko kyseessä omakotitalo vai kerrostalo, ja kuinka hyvin latauspaikka on toteutettu (esim. oma kotilatausasema vs. taloyhtiön yhteinen pistorasia)."

    • Anonyymi

      Aika moni artikkeli tukee sitä että todennäköisesti asunnon arvo nousee jos on mahdollista ladata sujuvasti sähköautoa. Harvoin se ominaisuus on kaupan esteenä.

      "Sähkö- ja ladattavien hybridiautojen käyttö Suomessa on yleistynyt. Miten sähköautojen latauspaikkojen puute vaikuttaa asunnon myytävyyteen?

      Asunnot eivät mene yhtä hyvin kaupaksi taloyhtiöissä, joissa sähköautopaikkojen latauspisteitä ei ole – tämä on fakta. Autoalan Tiedotuskeskus julkaisi Trafin tilaston, joka kertoo etenkin ladattavien hybridiautojen määrän liikenteessä nousseen rajusti. "

      https://www.tapioarvo.fi/Sahkoauton+lataus+kotona

      https://moottori.fi/uutinen/nakokulma-sahkoauton-latauspaikat-nostavat-taloyhtion-asuntojen-arvoa-ja-asukastyytyvaisyytta/

      https://igl.fi/blogi/sahkoautojen-latausmahdollisuus-voi-nostaa-myytavan-asunnon-arvoa

      https://vuokranantajat.fi/2021/01/kolme-harhaluuloa-sahkoautoista/

      https://www.timokanerva.fi/autojen-latauspaikkojen-vaikutus-asunnon-arvoon/

    • Anonyymi

      Suomi on niin tasa-arvoinen maa, että jokainen joutuu maksamaan että joku saa hyödyt, eli halvemmat tuotteen tai palvelut. Varsinkin vauraan väen kuluja saa maksaa jokainen

      • Anonyymi

        Verotuksessa ne paremmin tienaavat maksaa moninkertaisesti veroja huonosti tienaaviin nähden, eikä saa mitään tukia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3333
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1506
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe