Oliko vaalikelpoisuuden evääminen vihreiden ehdokkaalta loppuun harkittu teko?
Keskusvaalilautakunta joutuu odottamaan Kho:n päätöksen?
Äänestetäänkö uudestaan?
Keskusvaalilautakunta joutuu odottamaan Kho:n päätöksen?
Äänestetäänkö uudestaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä, tämä oli sellainen ponnistus vaali. Kohta käydään todellinen.
Pumppusirpan kelpoisuus tulee vielä myös arvioitavaksi. Nähkää vaan.
Kotipaikkakikkailusta tulee jo päiväsakkoja. Kysymyksessä rekisterimerkintärikos riippumatta siitä, onko sillä tavoiteltu taloudellista hyötyä tai ei.
Oli todella typerää torpata ehdokkuus. Jos myöhemmin Ollila olisi todettu vaalikelvottomaksi, hänen äänensä olisi lisätty puolueelle. Se siitä!
Nyt jos hallinto-oikeus toteaisi aiheettomaksi torppauksen, seurauksena olisi uudet vaalit, vaivaa ja kustannuksia.
Pitäisi vähän ajatella!
Ja uusi tulos
Jos ei asu oikeasti paikkakunnalla ja muuttanut pois, niin ei ole vaalikelpoinen. Siitä kannattaa tehdä valitus. Jos sitten se hylätyn ehdokkaan valitus menee läpi, niin menee koko vaalitoimitus uusiksi. Ketä sitten uusinta-vaaleissa äänestetään? Voisiko sinne laittaa uuden yhteislistan, joka on sitoutumaton eikä mikään persu-lista, nyt oli sitoutumattomia persuja, huonosti kävi monelle. Lisäksi moni kaipaa, että Suomun asiat olisivat enemmän esillä ja kaupunki menisi rakentamaan sinne keskusrakennuksen Suomun rinteiden läheisyyteen, esim. hirsimajana aluksi.
Suomun jättäisin tässä kontekstissa ihan omaan arvoonsa. Hommat hoituvat kyllä.
Harjulan aloite toteutukseen!
Pari pudonnutta Tötteröistä vai oliko se Torveloa on vaatinut jo ääneen uusintavaaleja, kun ovat saaneet väärinkäsityksen vuoksi liian vähän kunnallisvaaliääniä.
Kumipallona luokses pompin....!
Haluaisimme kuulla vaalilautakunnan puheenjohtaja Eeva Moilasen kommentit. Miksi hän ei vastannut haastatteluun?
Menikö tässä takareki etureen edelle?
Iivarista kannattaa valittaa. Ei ole tosiallisesti paikkakuntalainen.
Jos on paikkakunnalla kirjoilla, on paikkakunnan asukkaiden oikeudet.
Vrt. HJallis Harkimo. Hän on Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen nyt ja seuraavallakin kaudella. Hänellä on vaalikämppä Töölössä, joskus airbn, mutta hän asuu myös Sipoossa. Hän on siis helsinkiläinen. Näin se vain on mennyt.
Mutta vihreiden Ollilan torppaaminen oli vailla pidempää ajattelua. Minäkin haluaisin kuulla perustelut. Päätös oli 3 - 2 torppaamisen puolesta.
Typerää saivartelua päätös oli, mikä voi maksaa 100 000 ekua ja uudet vaalit.
Oli kyll niiin mielekiitoisat että uusintaa touvotaan kyll
Jos tulee uudet vaalit, niin saako lisää makkaraa!
Ei pidä paikaansa. Takkula on saanut turpiinsa kotipaikkakikkailussa euroedustajan aikana. Tuorein tapaus Savukoskelta joulukuulta 24. Miehet muuttivat kirjansa parempien metsästysoikeuksien toivossa Savukoskelle. Miehet saivat käräjäoikeudelta kikkailusta sakot. Hovioikeus piti päätöksen ennallaan. Sakot 1000-2000 €/nuppi.
Toinen vakiasunto tai lomasellainen postiosoitteineen ei takaa kotipaikkaa. Katsotaan sitä missä tosiasiallisesti aikaansa viettää ja siinä mm perhesuhteillea on suuri merkistys.
Kannattaa todellakin varoa. Rekisterimerkintärikos ei ole mikään pikkujuttu ja menee aina käräjille. Tuomio sakkorangaistuksesta kolmeen vuoteen vankeutta ja silloin kun tuomio on yli 2 vuotta niin tuomitaan pääsääntöisesti ehdottomana.