Kemijärven sosiaalisen median tämän talven lrisijä ja poksuttelija on joku Vilho Kemppainen. Äijä latelee puskaratioon totuuksia kuin pyssyn suusta. Haukkua räkyttää ihmisiä ja on niin perkeleen oikeassa. Miksi äijä ei menny ehdokkaaksi kun niin tietää kuinka asiat pitää hoitaa. Nytkin tämä Suomen Gallupin tasoa oleva herra kertoo kuinka ja miten uusien ja vanhojen valtuutettujen pitää hoitaa hommansa. Mistä näitä vanhoja, minä tiedän kaiken miehiä oikein sikiää. Onko niitä päästetty irti, mamman tossukan alta. Minä kyllä nyt sanon saakuri, minä tiiän.
Kuka Kemppainen soheltaa somessa
26
1450
Vastaukset
- Anonyymi
Tämän herran latelut on kaikki tekoälyn luomia.
- Anonyymi00030
Vilholla viheltää ja volisee. Dorka on ja hyvä sekoilija. Hyvää tarkoittaa kun kotilappi ja Lapin Kansa saatikka yle lappi ei ossoo mittään. Minä kyllä tiiän sannoo Vllho kun pytyllä pohtii.
- Anonyymi
Uuden ajan miehiään. Sillä varmaan hatuttaa ja viluttaa. Sillähän tulee juttuja aivan Jarvan kynästä.
- Anonyymi
Kikkelis kokoelma, sulla on mun luonto.
- Anonyymi
Joo se syö ankkaa ruhosen tapaan.
- Anonyymi
Pyysin tekoälyä tekemään kirjoituksen: Miksi Kemijärven kaupunginvaltuustossa riidellään niin paljon? TÄSSÄ ARMOTON VASTAUS:
Miksi Kemijärven kaupunginvaltuustossa riidellään niin paljon?
Kemijärven kaupunginvaltuuston kokouksista on muodostunut lähes näytelmänomaisia tapahtumia, joissa kiista seuraa kiistaa, syyttelyt sinkoilevat ja yksimielisyyttä saa etsiä kuin neulaa heinäsuovasta. Mikä ajaa pienen pohjoissuomalaisen kaupungin päättäjät toistuvasti napit vastakkain? Onko kyse vain temperamentista vai syvemmälle juurtuneista ongelmista?
Pumppuvoimalat – jakolinjan ytimessä
Yksi suurimmista riidanaiheista on ollut pumppuvoimaloita koskevat suunnitelmat. Pumppuvoimalahankkeet lupaavat työpaikkoja ja taloudellista elvytystä, mutta myös uhkakuvia luonnon, maiseman ja perinteisten elinkeinojen kannalta. Kriitikot pelkäävät voimala-alueiden muuttavan maisemaa peruuttamattomasti ja aiheuttavan haittoja kalastukselle sekä matkailulle. Kannattajat taas näkevät niissä mahdollisuuden nostaa Kemijärvi uuteen kukoistukseen. Tässä väännössä ei ole ollut tilaa kompromisseille – ja kun näkemyserot ovat näin perustavanlaatuisia, on riita väistämätön.
Itsevaltaisen päätöksenteon varjo
Kemijärvellä on pitkään kuiskittu ja aivan avoimestikin puhuttu siitä, että päätöksenteko on usein keskitetty harvojen käsiin. Itsevaltainen toimintakulttuuri näkyy siinä, että kokouksissa jyrätään vähemmistöjen näkemyksiä, asioita valmistellaan pienissä piireissä ja tiedonsaanti on epätasaista. Tällainen ilmapiiri ruokkii epäluuloa ja vastakkainasettelua – on vaikea rakentaa yhteistä suuntaa, jos osa porukasta kokee jäävänsä ulkopuolelle. Kuten vanha suomalainen sananlasku toteaa: "Ei tule lasta eikä paskaa, kun kaksi itsepäistä riitelee."
Henkilökemiat ja sukupolvikuilut
Ei sovi unohtaa henkilökohtaisten suhteiden ja sukupolvierojen vaikutusta. Pitkään vallassa olleet konkarit suhtautuvat monesti nuorempiin valtuutettuihin varauksella, ja toisinpäin. Politiikassa tunteet nousevat helposti pintaan, ja henkilökemioiden ristiriidat vain kiihtyvät, kun vakiintuneita kaavoja haastetaan. Tällaisessa ilmapiirissä rakentava keskustelu muuttuu helposti syyttelyksi ja henkilöön meneväksi sanailuksi.
Kulttuurinen painolasti ja muutosvastarinta
Kemijärvi tunnetaan vahvasta yhteisöllisyydestään, mutta myös halusta pitää kiinni vanhasta. Suurten investointien ja uudistusten kynnyksellä muutosvastarinta nousee helposti esiin. Päättäjien on vaikea löytää yhteistä säveltä, kun osa haluaa uudistaa ja kehittää, osa taas puolustaa totuttuja rakenteita. "Vanha koira ei uusia temppuja opi" pätee valitettavan usein myös päätöksenteossa.
Lopuksi: Tie ulos riitelystä?
Niin kauan kuin Kemijärvellä päätöksenteko nojaa itsevaltaisiin käytäntöihin ja isoista hankkeista käydään taistelua nollasummapelin hengessä, riidat eivät ota laantuakseen. Tarvitaan aitoa vuoropuhelua, avoimuutta ja kunnioitusta eri näkökulmia kohtaan – vasta silloin Kemijärven valtuustosali voi olla muutakin kuin areena, jossa jokainen puolue ja päättäjä käy omaa henkilökohtaista kamppailuaan.
Toivottavasti tulevaisuudessa muistetaan, että "yhteistyössä on voimaa" – myös siellä, missä mielipiteet jakautuvat jyrkästi.- Anonyymi
Siellähän ei ole kuin pari änkyrää jotka riitelee joka asiasta!
Ovat suunapäänä joka kokouksessa, sokeakin tuon näkee!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellähän ei ole kuin pari änkyrää jotka riitelee joka asiasta!
Ovat suunapäänä joka kokouksessa, sokeakin tuon näkee!!!Onko tässä syy. Keskusta on vuosikymmeniä yksinvaltiaana runnonutpäätöksiä, jotka ovan pienen piirin sanelimia. Maksetaanko siitä nyt hintaa, koska puolueeta on irtautunut henkilöitä muihin ryhmiin. Näin ajattelee tekoäly.
Itsevaltaisen päätöksenteon varjo
Kemijärvellä on pitkään kuiskittu ja aivan avoimestikin puhuttu siitä, että päätöksenteko on usein keskitetty harvojen käsiin. Itsevaltainen toimintakulttuuri näkyy siinä, että kokouksissa jyrätään vähemmistöjen näkemyksiä, asioita valmistellaan pienissä piireissä ja tiedonsaanti on epätasaista. Tällainen ilmapiiri ruokkii epäluuloa ja vastakkainasettelua – on vaikea rakentaa yhteistä suuntaa, jos osa porukasta kokee jäävänsä ulkopuolelle. Kuten vanha suomalainen sananlasku toteaa: "Ei tule lasta eikä paskaa, kun kaksi itsepäistä riitelee." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellähän ei ole kuin pari änkyrää jotka riitelee joka asiasta!
Ovat suunapäänä joka kokouksessa, sokeakin tuon näkee!!!Kuulepa! Suuta soukemmalle: sokea ei oikeasti näe.
- Anonyymi00023
Anonyymi kirjoitti:
Siellähän ei ole kuin pari änkyrää jotka riitelee joka asiasta!
Ovat suunapäänä joka kokouksessa, sokeakin tuon näkee!!!Tilanne rauhoittuu kun saadaan Kelloniemi siippoineen ulos..
- Anonyymi
Nussssnussunnussunussutelkaa!
- Anonyymi
Sano tekoäly.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sano tekoäly.
Tekoäly hoi, älä jätä!
- Anonyymi00014
"Miehen" kirjoitukset on tekoälyllä tehtyjä. Jos joku kritisoi näitä tekoälyn laatimia kirjoituksia Kemppainen ei kestä minkäänlaista kritiikkiä. Tulee nopeasti esto päälle ettei Kemppaista voi enää "häiritä".
- Anonyymi00015
Tyhmäkin näkee, että tekoälyllä tehty ja reppana antaa ymmärtää, että omasta kynästä.
- Anonyymi00016
Jaksaa jauhaa paskaa aamusta iltaan. Esittää niinkuin korvien välissä olisi muutakin kuin jauhoja. Menis ulos kävelylle kun on näin hyvä ilma.
- Anonyymi00017
Sinä kommentin esittäjä jaksat jauhaa paskaa aamusta iltaan. Esität niin kuin korviesi välissä olisi muuta kuin jauhoja. Mene ulos kävelylle, etenkin kun on näin hyvä ilma. Sekin helpottaa, kun repäiset kunnolla pelihoususi. You know.
- Anonyymi00018
Tämän jauhajan eli somessa soheltajan pitäisi lopettaa. Riittää, riittää, aikansa kutakin. Mene ulos ja nauti raikkaasta ilmasta - se saa turhat höyryt pois päästä. Erinomainen ohje tälle somessa soheltajalle.
Noloa kun kirjoitetaan näin: Tyhmäkin näkee, että tekoälyllä tehty ja reppana antaa ymmärtää, että omasta kynästä.
Parempi on häipyä näilta areenolta. - Anonyymi00020
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sinä kommentin esittäjä jaksat jauhaa paskaa aamusta iltaan. Esität niin kuin korviesi välissä olisi muuta kuin jauhoja. Mene ulos kävelylle, etenkin kun on näin hyvä ilma. Sekin helpottaa, kun repäiset kunnolla pelihoususi. You know.
No sinä et ainakaantehnyt tuota kirjoitelmaas älyllä, saatika telosellaisella. Ois kandenu käyvä ees syömässä amiksella sen pariviikoisen jälkeen minkä jaksoit raataa siellä. Hyvässä seurassakin hieman sivistyy. Voi sun äiti parkaa, että moinen vökäle pojasta tuli.
Kemppainen tais alussa mainita tekoälyn käytöstä. Hän esittää yhden mielipiteen, ei tosin omaansa, mutta hän lienee on jotakuinkin samoilla linjoilla kirjoitustensa kanssa. Esittäkää tekin mielipiteenne rehdisti tänne kirjoittaen (äiti saa autta). Ei pastan haistattaminen ole mislipide
- Anonyymi00021
Taitaa olla lähtöjään Sallan kemppaisia Kursun kylästä?. Ainakin saman nimiminen hemmo leikki Sallassa tietäjää jo kouluiässä. Tietämättä mitään.
- Anonyymi00025
Vilho Kemppaisia on Suomessa satoja, tuskimpa kannattaa lähteä ketään osoittelemaan kuka mahdollisesti on se oikea joka kirjoittelee.
- Anonyymi00022
Kanssakeskustelijan persoonaan huomiota kiinnittäessään, aloittajan tulisi tuoda esille myös oma persoonansa. Anonyymiuden sijasta ihan oma nimi.
Puskista huutelijoita riittää joka lähtöön, ujoilta (?) vaikuttavat. Asiasisältö (jos on olevinaan), epäuskottavaa - ei jatkoon... - Anonyymi00026
Kovasti ihmetyttää, että linkittää kaupungin kokousten pöytäkirjoja ja esityslistoja. Aivan kuin niiden julkaisu olisi uusi asia tai niitä jotenkin salassa pidettäisi. Vähän kuin hra Y-talon taivastelu Kemijärven säännöstelystä ja Narkilahden kuivuudesta.
- Anonyymi00027
Kuulkaa, mitä korkea tekoäly sanoo! Kuulkaa ja vaietkaa!
Kysyin tekoälyltä, miksi Kemijärven kunnallispolitiikassa koko ajan riidellään.
VASTAUS:
Kemijärven kunnallispolitiikka on jo vuosia tunnettu poikkeuksellisen värikkäästä ja usein repivästä ilmapiiristään. Kyse ei ole vain yhdestä asiasta, vaan usean tekijän summasta, jossa henkilökemiat, suuret taloudelliset panokset ja kaupungin tulevaisuuden suunta törmäävät.
Tässä on keskeisimmät syyt siihen, miksi "Kemijärven malli" on noussut valtakunnalliseksi puheenaiheeksi:
1. Suuret ja jakavat hankkeet
Kemijärvellä on ollut pöydällä massiivisia hankkeita, jotka herättävät valtavia tunteita. Näistä merkittävin on ollut biotuotehdashanke.
Puolesta ja vastaan: Osa näkee suuret investoinnit ainoana pelastuksena kuihtuvalle väestölle, kun taas toiset pelkäävät taloudellisia riskejä ja ympäristövaikutuksia.
Päätöksenteon lukkiutuminen: Kun kyseessä on kaupungin eloonjäämiskamppailu, kompromisseille jää vähän tilaa.
2. Henkilöityneet ristiriidat
Pienessä kaupungissa politiikka on usein henkilökohtaista. Kemijärvellä on nähty tilanteita, joissa vastakkainasettelu ei kulje perinteisten puoluerajojen mukaan, vaan kyse on tietyistä vaikuttajista ja heidän välisestään luottamuspulasta.
Luottamushenkilöiden ja viranhaltijoiden suhteet: Kaupunginjohtajien ja muun ylimmän johdon vaihtuvuus ja heihin kohdistuneet epäluottamuslauseet kertovat syvästä kuilusta päättäjien ja toimeenpanijoiden välillä.
3. Taloudellinen selviytymistaistelu
Kemijärvi kamppailee monen muun Lapin kunnan tavoin laskevan väestömäärän ja tiukan talouden kanssa.
Resurssipula: Kun jaettavaa on vähän, jokaisesta eurosta ja palvelusta (kuten kouluista tai sote-palveluista) taistellaan kovemmin.
Paine onnistua: Epätoivo luoda uutta kasvua johtaa helposti hätiköityyn tai aggressiiviseen päätöksentekoon.
4. Poliittinen kulttuuri ja perinteet
Joskus riitely jää "päälle". Kun tietty toimintatapa juurtuu valtuustosaliin, uudetkin toimijat saattavat ajautua mukaan vanhoihin rintamalinjoihin.
Valituskierre: Päätöksistä valittaminen hallinto-oikeuksiin on ollut Kemijärvellä enemmän sääntö kuin poikkeus, mikä hidastaa kehitystä ja turhauttaa kaikkia osapuolia.
Huomioitavaa: Vaikka uutisotsikot painottuvat riitoihin, taustalla tehdään myös normaalia kuntatyötä. Jatkuva negatiivinen julkisuus kuitenkin ruokkii itseään ja voi vaikeuttaa esimerkiksi uusien asukkaiden tai yritysten houkuttelemista alueelle.
- - -
Kemijärven poliittinen historia on täynnä dramaattisia käänteitä. Jotta pääsemme ytimeen, tässä on kolme merkittävää ja usein toistuvaa "kipupistettä", jotka selittävät nykyistä tilannetta:
1. Kaupunginjohtajaruletti (Erot ja erottamiset)
Yksi näkyvimmistä merkeistä Kemijärven poliittisesta epävakaudesta on ollut ylimmän johdon vaihtuvuus.
Tapaus Atte Rantanen: Rantasen kausi päättyi pitkään ja repivään prosessiin, joka huipentui irtisanomiseen ja oikeustaisteluihin. Tämä jakoi valtuuston kahtia "Rantas-mielisiin" ja vastustajiin tavalla, jonka arvet näkyvät yhä.
Rekrytointien vaikeus: Jatkuvat riidat ovat tehneet kaupunginjohtajan paikan täyttämisestä haastavaa, sillä harva huippuosaaja haluaa astua keskelle "sotatannerta".
2. Biotuotehdas: Toivosta taakaksi?
Biotuotehdas (Boreal Bioref) on ollut Kemijärven suuri lupaus jo vuosia.
Odotusten kesto: Hanketta on pyöritetty valtavan pitkään. Kun rahoitusta ei ole kuulunut ja lupaprosessit ovat venyneet, poliitikkojen kärsivällisyys on loppunut.
Poliittinen sokeus: Osa kriitikoista on katsonut, että kaupunki on laittanut "kaikki munat samaan koriin", ja kun tehdas ei ole toteutunut, syyllisiä on etsitty salin sisältä.
3. "Valitusautomaatti" ja päätösten jäädyttäminen
Kemijärvellä on syntynyt erikoinen kulttuuri, jossa lähes jokaisesta merkittävästä päätöksestä valitetaan hallinto-oikeuteen – usein omien valtuutettujen toimesta.
Vaikutus: Valitukset pysäyttävät hankkeet vuosiksi. Tämä luo turhautumista: ne, jotka haluavat edistystä, kokevat joutuvansa "jarruttajien" panttivangeiksi, ja jarruttajat taas kokevat vain valvovansa lainmukaisuutta.
Miten tästä eteenpäin?
Tilanne on johtanut siihen, että Kemijärvelle on jouduttu tilaamaan ulkopuolisia sovittelijoita ja teettämään selvityksiä päätöksenteon tilasta. Usein johtopäätös on ollut sama: luottamus on nollassa.
- Anonyymi00028
Hox ne on selkokielellä. Sitä selkokielisyyttä kaupungin sivujen lisäksi ei varmaan tarvi kukaan muu kuin itse.
- Anonyymi00029
Hyvähän se vaan on että joku huomioi kuurot, mykät ja sokeat.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7222569Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492190Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262022Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o151877Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581618Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121162Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181139- 551000
- 63985
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2948