Kerran olin hampilääkärissä ja lekuri tuumasi ettei voi tehdä mitään. Siitä keskussairaalaan ja sieltä yliopistolliseen.
Leegokirurgi sitten leikkauksen jälkeen vihelteli ja laittoi reseptin kassilliseen lääkkeitä. Oikeasti niitä oli kassillinen.
En syönyt kaikkia ja siinä oli jopa huumeiksi luokiteltavia lääkkeitä. Olisikohan niistä saanut hyvin rahaa pimeillä markkinoilla?
Leegokirurgi sitten leikkauksen jälkeen vihelteli ja laittoi reseptin kassilliseen lääkkeitä. Oikeasti niitä oli kassillinen.
En syönyt kaikkia ja siinä oli jopa huumeiksi luokiteltavia lääkkeitä. Olisikohan niistä saanut hyvin rahaa pimeillä markkinoilla?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Yksi diapam riitti minulle euforiseen oloon. Reseptiä en tietenkään saanut. Koukuttuisin siihen helposti koska sain siitä heti kunnon kiksit. Sana-solin monivitamiinin ensikerta pärähti tajuntaani, saattoi olla molybdeeni. Sitä kun ei aivan kaikkialta saa. Mistä tietää milloin hommat menee överiksi? Siitä, jos joku teloo itsensä saadakseen keskushermostoon vaikuttavia mömmöjä. Sitäkin kuulemma harrastetaan.
Kuulin kerran kuinka erään ala-asteen pihalta oli löydetty repullinen huumeita. Suomessa tapahtunutta. Ihme touhua. Repullisesta huumeita tuli mieleen repullinen hittejä. Kiitos Eput 🙏. Olen palannut. * Yhä hengissä ☝️. Juon juuri kahvia eli olenko huumeissa ☕️? -💊-.
Olen pitänyt lääkefirmoja ja apteekkeja pystyssä 7-vuotiaasta asti eli pian 42- vuotta jo. On tullut kiskottua vaikka mitä kipuun vuosien ajan. Ei ihme jos tulee sitten ohessa vähän muutakin vikaa lääkkeistä.
Jasu
Mutta koitappa laittaa pannulle juustoraastetta, kinkkupaloja, sieniä, katkarapuja, tomaattia ja päälle tortilla lätty. Nam, sitten kaksinkerroin ja syömään.
Jasu
On meinaan vatsa täynnä pitkään. Ja voittaa pizzankin. 🤤
Jasu
Kinkkupalojen sijaan saattaisin kokeilla vebappia.Siinä on enemmän protskua. 💪
Lääketiede perustuu pitkälti siihen mitä ihmiskunta on löytänyt ja hyödyntänyt luonnosta, kuten kasveista. Kasvien ainesosista on sitten jalostettu lääkkeitä. Se ei ole puoskaritoimintaa jos henkilö on perillä luonnon antimista ja luontaistuotteista. Lääkefirmat saavat vähemmän rahaa jos ihmiset kykenisivät hoitamaan itse itseään. Ovat ne rohtojen ja pillerien hyötyvaikutukset todellisia tai plaseboa, niin aivan sama. Kunhan ne vain toimivat omalla kohdalla niin sillä on väliä.
Jos on epätoivoinen tilanne terveytensä kanssa niin ei ole juurikaan menetettävää. Silloin voi kokeilla ties mitä hoitomuotoja. Energianvirtaukset <--> akupunktio voisi tarjota lääkkeen siihen että kuona-aineiden poistuminen elimistöstä tehostuisi. Ehkäpä myös mikromuovin? Hulluuden hoitamiseen suosittelen ayahuascaa. -💊-.
Migreeniä en ole saanut kuriin muulla, kuin tasaisella elämänrytmillä ja katsomalla miten ja mitä syön ja juon ja lääkkeillä.
Muut kivut nyt on sitten suolisto ja hermostoperäisiä joten niihinkin paras lääke on ravinto ja elämänrytmin kuormittamattomuus.
Jasu
En yksinkertaisesti voi elää kuten moni muu. Syöden ja juoden miten sattuu, valvien ja nukkuen miten sattuu, stressaava elämä ylipäänsä tuhoaa mut äkkiä kokonaan. Siihen sisältyy myös aistiärsykkeet kuten melu.
Näitä ei tajua ihmiset jotka ei itse kärsi näistä.
Tai pärjää vähällä muutoksella.
Jasu
Sekin käy tai vaikka pepperoni. Mikä kullekin maistuu. Suosittelen kokeilemaan, helppo ja nopea.
Jasu
Jösses s1miti, muista ne napit!
En ole tarvinnut vahvaa lääkitystä paitsi sairaalassa.
- Sheena
Sairaalassa aikoinaan järkyttävä määrä diapamia, oxyja, normaalit silloiset rivat sekä lyricat. Kyllä Simpsonit nauratti ja ruotsinkielisen huonekaverin kanssa tultiin hyvin juttuun 😂
Taikka joskus muutama vuosi sitten kotosalla temestoja, lyricaa, tramaleja, ataraxeja ja nopeasti tyhjiinkulunut rizlapakkaus. Silloin tuntui että tuli outoja säpsähdyksiä/korahduhksia yöllä eli mahdollisesti jotain pieniä hengityskatkoksia 😬 Onneksi se nokivalkea tapahtui iltapäivällä eikä yöllä. Talo meni viimeistään silloin pilalle, mutta mä olen tässä ja hiukan viisastuneena.
No huhhuh.. Et varmaan sais noita enää. Olen sinnitellyt jo vuosia kahdella opamoxilla päivässä. Tuokin vaatii nykyään sen, että päihdehoitaja soittaa kerran viikossa.
Aika vähän lääkkeitä on tullut syötyä, mitä nyt joskus Buranaa, ehkä allergialääkettä tms. Mitään vakituista lääkitystä ei ole, niin lääkkeiden syömiset ovat aina hetkittäisiä. Joskus olen kokeillut unilääkkeitä, mutta ne eivät sovi minulle alkuunsakaan, niin olen mieluummin ilman.
Ehkä silti tuhdein annos vaiiuttavaa ainetta on olut epiduraali, jos se voi tähän laskea. Sain sen juuri oikeaan aikaan, se tehosi ja toivuin siitä nopeasti. Ihmeellistä, mitä terveydenhuollon ammattilaiset osaavat tehdä.
Aletheias
Olen törmäillyt mönkijällä ja koiranulkoiluttaja tärisi löytäessään minut. Jälkeenpäin hihitytti kun paikalle tuli 2 paloautoa, 2 ambulanssia ja poliisipartio.
Ehkäpä se oli hieman liioittelua, kuten pohjanmaalla yleensä on. Toki synnytyksestä en tiedä, mutta aikoinaan sain pestä lapsukaisen ennen kuin vietiin happikaappiin.
Lisäksi täällä sattuu muutenkin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/07c7fffc-dc2b-4cf0-a6ec-669c4cc0ea27