Olen ajatellut verenluovutusta, mutta askarruttaa millä tavalla se vaikuttaa liikuntasuorituksiin. Harrastelen omaehtoisesti rehellistä kuntoliikuntaa, reippaalla vauhdilla ja sykkeellä. Luovuttaisin mielelläni verta, jos voisin olla varma, että olen pian taas "hikoilukykyinen". Siis onko kenelläkään kokemuksia siitä miten luovuttaminen vaikuttaa urheilusuorituksiin?
Verenluovutus
Katja
44130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllähän tuo luovutus vaikuttaa suoritukseen, muttei tavallisella terveellä pulliaisella onneksi kauaa. Suurin vaikutus on verivolyymin lasku, joka korjaantuu juomalla. Saman päivän rehkimistä en suosittele, kokeiltu on. Olo on kuin krapulassa rehkisi. Seuraavana päivänä jo hiki irtoaa varsin turvallisesti, kunhan muistaa juoda reilusti luovutuksen jälkeen. Hb tippuu kymmenkunta pykälää, joten jos tähtäät johonkin suoritukseen/tapahtumaan kannattaa luovutus lykätä sen jälkeen.
No jos vaikka menisit sinne luovutukseen ja kyselisit ammattilaisilta asiasta. Sitten voit päättää että luovutatko vai et. Jos et aikaisemmin ole luovuttanut niin pakko sun on kuitenkin luovutuspaikassa ennen luovutusta käydä, että ne saa kysellä sulta kaikkee ja ottaa verikokeet. Vai luuletko, että se vaan hoituu sillä että menet paikan päälle, ne iskee ruiskun suoneen ja 10 minuutin päästä homma hoidossa ja sit joku sairas saa jonkun sattumalta käyneen ihmisen verta. Noissa asioissa ollan pikkasen tarkempia.
Olen aktiivinen kuntoilija ja käyn säännöllisesti verenluovutuksessa pari kertaa vuodessa.
Omakohtaisesti voin sanoa että, luovutus heikentää suorituskykyä ainakin meikäläisellä melkoisesti.
Mutta se on pieni murhe, sillä tilanne korjaantuu 2-3 viikossa. Luovutuksessa saa hyvän mielen, eikähän se kunto siinä ajassa mihinkään katoa.
Rohkeasti vaan luovuttamaan.
tapahtuu ja tehdään
http://pikaopas.net/index.php/Terveys-ja-Hyvinvointi/Terveys-ja-Hyvinvointi/Terveys2/Miten-verenluovutus-tapahtuu.opas