Menkää te vaan töihin

Minä en mene, kelalta tulee rahaa joka kuukausi
10249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aloittajaa ahdistaa kun työkkäri on pääsiäisenä suljettu mutta älä huoli, tiistaina jo pääset taas tätien ja setien kanssa juttelemaan:D

Äänestä
  • Ei tarvii mennä, en ole käynny enään monee vuoteen. Mene sinäkin töihin ja maksa verot, niin saan minäkin ja kaikki muut kelalta rahaa muahahahaahah

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei tarvii mennä, en ole käynny enään monee vuoteen. Mene sinäkin töihin ja maksa verot, niin saan minäkin ja kaikki muut kelalta rahaa muahahahaahah

    Taidatte saada sitä rahaa paljon. Kertokaa jo, minkä verran, ja mitä sillä rahalla teette kuukaudet.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Taidatte saada sitä rahaa paljon. Kertokaa jo, minkä verran, ja mitä sillä rahalla teette kuukaudet.

    Minä saan noin 1200e. Tosihan on se että jollain 11e/tunti minimipalkalla jäädään kyllä melkein tuohon samaan nettona mutta joudutaan kuitenkin sen eteen raatamaan 8 tuntia päivässä.....

    Äänestä

Kela pummeja on ihan liikaa, ja me työssä käyvät maksetaan lusmujen elämä. Jos ei työt maistu niin kaikki tuet vaan pois, mutta eihän niin tehdä koska suomi, suomessa saat olla ihan vapaasti työtön ja elää veronmaksajien kustannuksella, eikä asialle tehdä mitää.

Äänestä
  • Onhan siihen tehty jo se, että pitää hakea töitä ja käydä kuntouttavssa työtoiminnassa.
    Työkokeilukin tuli käytyä. Yrittäjät eivät palkkaa jos senkin käy joten se ei ole työttömien syy jos yrittäjiä ei kiinnosta ottaa työttömiä palkkatyöhön jos käy työkokeulun ja hakee töitä!

    Äänestä

Aloitus ja jatkokommentit sama ihminen.

Äänestä

Mistä tunnistaa. Iso alkukirjain erisnimistä puuttuu..

Äänestä

Et kai sä menekään kun et mihinkään kelpaa. Tukijussi ja loinen, siinä sinun elämäsi pähkinänkuoressa :D

Äänestä

Kela maksaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minä en mene, kelalta tulee rahaa joka kuukausi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu