Voiko ystävyys aiheuttaa sen?

Anonyymi-ap

Ettei ehdi seurustella?

15

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ainakaan minulle voi käydä niin, koska en halua seurustella kenenkään kanssa koskaan! Näin päätin jo silloin kun olin eroamassa lasteni isästä monia vuosia sitten.

      • Anonyymi

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?

        Ei välttämättä. Keskustelu olisi silloin varmaan paikallaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen

        Miehet ja naiset taitavat kokea tämän eri tavalla? Miehillä tuntuu olevan naiset ystäviä tärkeämpiä noin parikymppisinä, itse jäin silloin aika ulkopuoliseksi monissa tilanteissa? Kaikki porukka kohtaamiset olivat sellaisia, et parit oli pareina juttelemassa ja itse tunsin oloni ulkopuoliseksi.

        Nyt vanhempana ymmärtänyt yskän ehkä paremmin? Parina olo antaa paljon enemmän anteeksi omaa käyttäytymistä, kun on aina joku tukemassa ja turvaamassa sinua. Yksin joudut tilanteissa kantamaan itse vastuuta siitä, miten muut sinut kokevat ja monesti yksin ollessa sinut voidaan kokea outona tai jopa homona?

        Luottamus katoaa helposti toisiin silloin, kun kokee ulkopuolisuutta tai jollei koe olevansa samanarvoinen frendiensä kesken. Asioita koetaan eri tavoin ja tässä minusta suuri poikkeavuus yksin ollessa kuin parina. Yksin oleva ei viihdy tilaisuuksissa, jossa tämä selkeästi esillä. Näin itse koen.

        Yksin oleva voi ajatella myös, et onko kelvollinen suhteeseen, epäileväinen varsinkin, jos mielikuva siitä on liian pinnallisen oloinen ulospäin. Ehtisin seurustelemaan, jos kohtaisin sellaisen, jonka kanssa viihtyisi ja olisi hyvä olla, mut onko sellaisia olemassa.

        Nyt vanhempana ymmärtänyt, että niitä voi olla olemassakin, kun naisetkin osaavat ajatella asioita syvemmin, eikä niin ulkonäkö keskeisesti kuin nuorempana olisi tapana? Ihmiset muuttuvat kokemansa mukana, toiset traumatisoituneita ja toiset oppivat sen, että kaikki eivät ole samanlaisia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen

        Onko se roikkumista kirjaimellisesti vai onko se sitä, että jatkuvasti on yhteydessä?


    • Anonyymi

      Parempi kun pidät ystäväs si mulla ole edes viitaimystä yrittää panemaan päädytte kuitenkin kunnensimmäinen vastoinkäyminen seurustelu suhteessa sattuu eteen mu onnea varmman oli loistoyksilö se ystävä syitä miksi mulla on vai kavereita mu sitäkin luotettavampia kuin mitä nuo bestikset ystävinä on

    • Anonyymi

      Ystävä voi luvata auttaa mutta ei ole tosipaikan tullen antamassa lupaamaansa apua. Sanoo että voit luottaa oon aina sun apuna. Sitten toinen kysyy apua eikä sitä koskaan tule. Onko tämä läheisriippuvuutta ? Ei vaan kusipäinen epäluotettava ystävä joka tekee toiselle vain hallaa.

      • Anonyymi

        Joo ei tällainen touhu ainakaan luottamusta lisää ihmisten välille.


    • Anonyymi

      Ei mun mielestäni.
      Mut sitten on niitä jotka unohtavat ystävät kun alkaa seurustella tai edes tapailemaan jotakuta.
      Aika pskaa sellanen.

    • Anonyymi

      Pettäminen aiheuttaa sen ettei ole aikaa seurustella . Ystävä voi joutua kantanaan salaisuutta pettämisestä , helvettiä se on . Joten seurusteluun aikaa jää vähän ja ystävyys roskiin , mitä jää se on kunkin om valinta.
      Terve seurustelu alkaa seurustelevien tutustumisella jos tähän väliin ystävän laittaa ei seurustelusta tule mitään . Ystävyys voi olla katkolla tai taka alalla jos haluaa satsata toisen ihmisen tuntemiseen ehkä johtaa jopa vakavaan suhteeseen . Sitten tämän jälkeen ystävyys .

    • Anonyymi

      ei vain toistenpäin. Mulla on tuolla toisessa kohtaa kommentti omasta kokemuksesta.

      OIin aikanaan paljon chatissa ja tuli tutustua vastakkaiste sukupuolta oleviin ihmisiin. Mentiin chatista messengeriin, vaihdettiin numerot ehkä kuvat... juteltiin aika kovia asioitakin..... Sitten toinen ilmottaa että on alkanut seurustelemaan ja on menossa naimisiin.... kaveruus ei muutu mihinkään....... lukekaa se toisesta ketjusta, mutta ei se yksinoleva voi alkaa spämmäämään tekstiviesteillä ja hyvin näkyy ihmiset unohtuvan sitlä naimisissa olevaltakin.... ja unohdettua kaveria vaikkakin virtuaalista on todella vaikea saada enää takas, koska kynnys kasvaa!

    • Anonyymi

      Jos aiheuttaa niin miksi seurustelka edes eikö se tarkoita että kaverit on tärkeämpiä

      • Anonyymi

        Kyllä minä parisuhdettakin kaipaan. Tuo yksi ystäväni roikkuu minussa kuin takiainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3693
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3599
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3312
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      90
      1383
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1323
    Aihe