Voiko ystävyys aiheuttaa sen?

Anonyymi-ap

Ettei ehdi seurustella?

14

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ainakaan minulle voi käydä niin, koska en halua seurustella kenenkään kanssa koskaan! Näin päätin jo silloin kun olin eroamassa lasteni isästä monia vuosia sitten.

      • Anonyymi

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?

        Ei välttämättä. Keskustelu olisi silloin varmaan paikallaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No toinen kysymys: onko se sairasta, jos ystävä roikkuu minussa kuin takiainen?

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen

        Miehet ja naiset taitavat kokea tämän eri tavalla? Miehillä tuntuu olevan naiset ystäviä tärkeämpiä noin parikymppisinä, itse jäin silloin aika ulkopuoliseksi monissa tilanteissa? Kaikki porukka kohtaamiset olivat sellaisia, et parit oli pareina juttelemassa ja itse tunsin oloni ulkopuoliseksi.

        Nyt vanhempana ymmärtänyt yskän ehkä paremmin? Parina olo antaa paljon enemmän anteeksi omaa käyttäytymistä, kun on aina joku tukemassa ja turvaamassa sinua. Yksin joudut tilanteissa kantamaan itse vastuuta siitä, miten muut sinut kokevat ja monesti yksin ollessa sinut voidaan kokea outona tai jopa homona?

        Luottamus katoaa helposti toisiin silloin, kun kokee ulkopuolisuutta tai jollei koe olevansa samanarvoinen frendiensä kesken. Asioita koetaan eri tavoin ja tässä minusta suuri poikkeavuus yksin ollessa kuin parina. Yksin oleva ei viihdy tilaisuuksissa, jossa tämä selkeästi esillä. Näin itse koen.

        Yksin oleva voi ajatella myös, et onko kelvollinen suhteeseen, epäileväinen varsinkin, jos mielikuva siitä on liian pinnallisen oloinen ulospäin. Ehtisin seurustelemaan, jos kohtaisin sellaisen, jonka kanssa viihtyisi ja olisi hyvä olla, mut onko sellaisia olemassa.

        Nyt vanhempana ymmärtänyt, että niitä voi olla olemassakin, kun naisetkin osaavat ajatella asioita syvemmin, eikä niin ulkonäkö keskeisesti kuin nuorempana olisi tapana? Ihmiset muuttuvat kokemansa mukana, toiset traumatisoituneita ja toiset oppivat sen, että kaikki eivät ole samanlaisia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän saattaa olla läheisriippuvainen

        Onko se roikkumista kirjaimellisesti vai onko se sitä, että jatkuvasti on yhteydessä?


    • Anonyymi

      Parempi kun pidät ystäväs si mulla ole edes viitaimystä yrittää panemaan päädytte kuitenkin kunnensimmäinen vastoinkäyminen seurustelu suhteessa sattuu eteen mu onnea varmman oli loistoyksilö se ystävä syitä miksi mulla on vai kavereita mu sitäkin luotettavampia kuin mitä nuo bestikset ystävinä on

    • Anonyymi

      Ystävä voi luvata auttaa mutta ei ole tosipaikan tullen antamassa lupaamaansa apua. Sanoo että voit luottaa oon aina sun apuna. Sitten toinen kysyy apua eikä sitä koskaan tule. Onko tämä läheisriippuvuutta ? Ei vaan kusipäinen epäluotettava ystävä joka tekee toiselle vain hallaa.

      • Anonyymi

        Joo ei tällainen touhu ainakaan luottamusta lisää ihmisten välille.


    • Anonyymi

      Ei mun mielestäni.
      Mut sitten on niitä jotka unohtavat ystävät kun alkaa seurustella tai edes tapailemaan jotakuta.
      Aika pskaa sellanen.

    • Anonyymi

      Pettäminen aiheuttaa sen ettei ole aikaa seurustella . Ystävä voi joutua kantanaan salaisuutta pettämisestä , helvettiä se on . Joten seurusteluun aikaa jää vähän ja ystävyys roskiin , mitä jää se on kunkin om valinta.
      Terve seurustelu alkaa seurustelevien tutustumisella jos tähän väliin ystävän laittaa ei seurustelusta tule mitään . Ystävyys voi olla katkolla tai taka alalla jos haluaa satsata toisen ihmisen tuntemiseen ehkä johtaa jopa vakavaan suhteeseen . Sitten tämän jälkeen ystävyys .

    • Anonyymi

      ei vain toistenpäin. Mulla on tuolla toisessa kohtaa kommentti omasta kokemuksesta.

      OIin aikanaan paljon chatissa ja tuli tutustua vastakkaiste sukupuolta oleviin ihmisiin. Mentiin chatista messengeriin, vaihdettiin numerot ehkä kuvat... juteltiin aika kovia asioitakin..... Sitten toinen ilmottaa että on alkanut seurustelemaan ja on menossa naimisiin.... kaveruus ei muutu mihinkään....... lukekaa se toisesta ketjusta, mutta ei se yksinoleva voi alkaa spämmäämään tekstiviesteillä ja hyvin näkyy ihmiset unohtuvan sitlä naimisissa olevaltakin.... ja unohdettua kaveria vaikkakin virtuaalista on todella vaikea saada enää takas, koska kynnys kasvaa!

    • Anonyymi

      Jos aiheuttaa niin miksi seurustelka edes eikö se tarkoita että kaverit on tärkeämpiä

      • Anonyymi

        Kyllä minä parisuhdettakin kaipaan. Tuo yksi ystäväni roikkuu minussa kuin takiainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8617
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5892
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      287
      4901
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      72
      4189
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3962
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3788
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1731
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1292
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe