Aktivointisuunnitelma 2025

Anonyymi-ap

Onko kellekään tehty? Mitä sanottiin ja onko pakollista taas kuntouttava tms? Itsellä edessä ja hirvittää mihin kuulusteluihin sitä taas joutuu.

2

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kuntouttavaan ei voi pakottaa mutta huijata voi. Tosin määrärahat siihen ovat nyt vähissä, joten se muiluttamisen vaara on pienempi kuin ennen. Ennen sinne ohjailtiin ihmisiä ihan tilastojen siivoamisen vuoksi. Mutta jos kuntouttavaa suositellaan, niin siihen pitää olla hyvät perusteet. Kysy perusteet mitä elämänhallinta ongelmaa he epäilevät sinulla olevan ja miten kuntouttava heidän mielestään konkreettisesti korjaisi sen. Mutta tuskin he edes ehdottavat sitä jos näyttää siltä että sinulla on kaikki ok. Työpaikan puute ei ole peruste kuntouttavaan.

      Katso että olet siisti, normaalilla tavalla asiansa hoitava ihminen. Juttele vain ihan normaalisti ja katso silmiin. Jos kysyvät liian henkilökohtaisia niin ota aikaa ja kysy miksi kysyvät yksityisasioita.

      Älä allekirjoita nopeasti mitään mikä epäilyttää. Pyydä vaikka sopimus printattuna mukaan ja kerro että haluat näyttää sitä vielä ensin jollekin joka voi antaa siitä arvionsa. Ja äänitä koko haastattelu avoimesti. Sinulla on siihen oikeus ja tämän tiedostaminen karsii jo räikeimmät ylilyönnit virkailijoilta.

      Tilanne on jännittävä, mutta ihmisiä ne vain ovat siellä pöydän toisellakin puolella. Monenlaisia virkailijoita on tullut nähtyä ja vielä useammanlaisista olen kuullut. Mutta kun tietää oikeutensa niin ei tarvitse suostua kaikkeen mitä ne ehkä ehdottavat.

    • Anonyymi
      UUSI

      Työtön päättää itse mitä tekee. Työvoimapalveluissa on sen nimen mukaista palvelusväkeä, joiden työ on noudattaa työttömän käskyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      297
      8129
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      2405
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1525
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1459
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      65
      1378
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      20
      1146
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      1059
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      39
      1005
    9. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      39
      984
    10. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      971
    Aihe