Aktivointisuunnitelma 2025

Anonyymi-ap

Onko kellekään tehty? Mitä sanottiin ja onko pakollista taas kuntouttava tms? Itsellä edessä ja hirvittää mihin kuulusteluihin sitä taas joutuu.

16

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuntouttavaan ei voi pakottaa mutta huijata voi. Tosin määrärahat siihen ovat nyt vähissä, joten se muiluttamisen vaara on pienempi kuin ennen. Ennen sinne ohjailtiin ihmisiä ihan tilastojen siivoamisen vuoksi. Mutta jos kuntouttavaa suositellaan, niin siihen pitää olla hyvät perusteet. Kysy perusteet mitä elämänhallinta ongelmaa he epäilevät sinulla olevan ja miten kuntouttava heidän mielestään konkreettisesti korjaisi sen. Mutta tuskin he edes ehdottavat sitä jos näyttää siltä että sinulla on kaikki ok. Työpaikan puute ei ole peruste kuntouttavaan.

      Katso että olet siisti, normaalilla tavalla asiansa hoitava ihminen. Juttele vain ihan normaalisti ja katso silmiin. Jos kysyvät liian henkilökohtaisia niin ota aikaa ja kysy miksi kysyvät yksityisasioita.

      Älä allekirjoita nopeasti mitään mikä epäilyttää. Pyydä vaikka sopimus printattuna mukaan ja kerro että haluat näyttää sitä vielä ensin jollekin joka voi antaa siitä arvionsa. Ja äänitä koko haastattelu avoimesti. Sinulla on siihen oikeus ja tämän tiedostaminen karsii jo räikeimmät ylilyönnit virkailijoilta.

      Tilanne on jännittävä, mutta ihmisiä ne vain ovat siellä pöydän toisellakin puolella. Monenlaisia virkailijoita on tullut nähtyä ja vielä useammanlaisista olen kuullut. Mutta kun tietää oikeutensa niin ei tarvitse suostua kaikkeen mitä ne ehkä ehdottavat.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkeistä. Olen kyllä ollut noiden taholta jo aika monessa "kuulustelussa", että jotakin kokemusta löytyy. Mietityttää nyt vaan kun puhuivat jostakin kolmikannasta eli joku sossutäti siellä sitten arvioimassa myös. Ei se muuten haittaa, mutta sinne kuntouttavaan en tosiaan halua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkeistä. Olen kyllä ollut noiden taholta jo aika monessa "kuulustelussa", että jotakin kokemusta löytyy. Mietityttää nyt vaan kun puhuivat jostakin kolmikannasta eli joku sossutäti siellä sitten arvioimassa myös. Ei se muuten haittaa, mutta sinne kuntouttavaan en tosiaan halua.

        Ei sinne kuntouttavaan ole pakko mennä, mutta jos et mene et saa tukiakaan


      • Anonyymi

        Miten se huijaus oikein tapahtuu, voitko pikkaisen avata?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten se huijaus oikein tapahtuu, voitko pikkaisen avata?

        Vittuuntunut te-palvelia puhua pulpattaa ummet ja lammet kun tehdään sitä työllisyyssuunnitelmaa ja työtön syystä tai toisesta ei välttämättä huomioi kaikkea mitä sanottiin, sitten työtön menee allekirjoittamaan sopparin lukematta tai huonosti lukien...ja sopparissa lukeekin työkokeilusta ja kuntoutuksesta..

        Tämä ei ole sitten mitään huuhaata


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vittuuntunut te-palvelia puhua pulpattaa ummet ja lammet kun tehdään sitä työllisyyssuunnitelmaa ja työtön syystä tai toisesta ei välttämättä huomioi kaikkea mitä sanottiin, sitten työtön menee allekirjoittamaan sopparin lukematta tai huonosti lukien...ja sopparissa lukeekin työkokeilusta ja kuntoutuksesta..

        Tämä ei ole sitten mitään huuhaata

        Tiedän,minulle on tehty samoin. Sen takia ne pälpättää, jotta saavat sen kuntouttavan rivien välistä sinne paperiin. On kyllä ihmeellistä tämä byrokratia, että tätä työllisyyspalvelua ei saada korjattua. Jos ei olisi pakkoa ja jatkuvaa karenssin pelkoa, niin siellä voisi vaikka oikeasti jutella sen virkailijan kanssa haasteista työelämään paluussa. Mutta kun ei sitä uskalla suuta avata, kun se senkin kirjaa johonkin ylös jotta voi käyttää aseena minua vastaan. Surkeaa.


    • Anonyymi

      Työtön päättää itse mitä tekee. Työvoimapalveluissa on sen nimen mukaista palvelusväkeä, joiden työ on noudattaa työttömän käskyjä.

      • Anonyymi

        Oman kokemuksen mukaan ei mene näin. Toivottavasti jo armon vuonna 2025 jotakin olisi tuossakin muuttunut.


      • Anonyymi

        Niinhän sinä luulet :D .D


    • Anonyymi

      Kyllä määrätään kovia vaatimuksia jotta työt alkaa maistumaan eli hakuja tehtävä koska työtön työnhakoja!
      Itselle iski rajut ehdot eli on haettava 1 työpaikka 3kk välein seuraavat 9kk.
      Jos ei kutsuta 6kk jälkeen uudelleen suunitelman tekoon...

      No kyseessä erikoinen haku vaatimus, koska 2026 alkupäässä alkaa eläke...:D

    • Anonyymi

      Omalta osaltani voin sanoa, että tarvitsi lyödä yhteystiedot vain yhteen paikkaan kuukaudessa.

    • Anonyymi

      On pakollista! kun olet työttömyys koneen "asiakas" ja saat työttömyysturvaa tai työmarkkinatukea, niin kaikki mitä virkailijat sanoo ja käskee on pakollista tai tulee se karenssi. Jos olet huono osainen tms, eli esim vaikkapa 20 vuotta kokonaan työttömänä ei mitään koulutusta eikä työkokemusta ja ikää vaikkapa yli 50v, niin joudut hakemaa 4 työpaikkaa/kk ja käymään kuulusteluissa 3kk välein, jos sulla on ammatti ja hyvä työhistoria/työkokemus ja olet ollut työttömänä vaikkapa vuoden, niin joudut hakemaan yhtä paikkaa 3kk välein ja pelkkä puhelin yhteys riittää puolen vuoden välein

      • Anonyymi

        Höpöti höö..ei ole pakollista ellet ole päihde,- ja terveysongelmainen. Itse olen päälle 50 ja nyt ollut työttömänä neljättä vuotta, koulutus on 2v amista jostain 80-luvulta eikä muuta. Tosin olin töissä samalla työnantajalla tuossa 30v-50v, eipä siitä juurikaan jäänyt "osaamista" joten turha sille alallekaan hakea... Niin ja 2 paikkaa pitää hakea / kk. Just viime viikolla uusittiin 3kk suunnitelma


    • Anonyymi

      Miten jonkun muun suunnitelmat liityy sinuun, ne räätälöidään asiakkaalle tapauskohtaisesti

      • Anonyymi

        Siten että samaa lakia ne kaikki "soveltaa".


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe