Työsopimuksien kierto eri termeillä?

Anonyymi-ap

Koko ajan tulee vastaan ihmeellisiä sopimuksia yrittäjiltä, työnantajilta.

On ollut Toimeksiantosopimusta, Tuntityötä, Sopimusta & Provisioon pohjautuvaa sopimusta.

Tavallinen Työsopimus ei näille käy aina kun ehdottaa.

Eiköhän näillä yritetä kiertää Työsopimuksissa olevia työllisten oikeuksia ym.

Onko tämä sitä oikeiston ihannoimaa paikallista sopimista, jolla heikennetään työntekijöiden asemaa ja poljetaan oikeuksia.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko vihervasemmiston työkokeilut, kuntouttavat työtoiminnat, työvoimakoulutukset joiden oikea tarkotus ei ole koskaan ollut sen enempää koulutus kuin siitä seuraava työpaikkakaan, palkattomat ikityöharjoittelut, palkkatukityöpaikat jne jne jotenkin parempia vaihtoehtoja? Vihervasemmisto on tehtaillut työnantajille valtion tukia ja palkatonta työvoimaa aina kun ovat olleet vallassa.

      On se jumalauta ihme juttu etteivät nämä vasuripällit kykene havainnoimaan omilla aisteillaan yhtään mitään. "Oikeistohallitus" on syypää kolkyt vuotta jatkuneeseen työttömyys- ja työelämäkriisiin vaikka hallitukset ovat vaihdelleet oikealta vasemmalle koko tämän ajan. Et oo huomannut etteivät nämä ongelmat ilmaantuneet riesaksemme eilen eikä viime vuonna?

    • Anonyymi

      Kokoomus, etsi köyhä ja tapa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      239
      4613
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3055
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1703
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      79
      1451
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe