Kesätöitä 12 vuotiaalle?

Anonyymi-ap

Heipähei. Oon siis 12v poika ja tarvitsisin kesätöitä kesäkuuksi, ei ole väliö päiväpalkasta, mutta tarvitsisin edes jotain palkkaa. Ei ole väliä missä Suomessa, kunhan on työ ja vaikka yösija jos se on kaukana. Olisi kivaa päästä edes jonnekin avustajaksi tai jotain. Kiitos jos autatte!

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saanko vastauksia pls 🙏

    • Anonyymi

      Kannattaisi lähteä kiertelemään lähiseutuja ja kyselemään.
      Tuskin näillä palstoilla kirjoittelevilla on mahdollisuuksia tarjota töitä.
      Itse olen ollut työnantajana yli 30 vuotta mutta enään ei ole ollut pariin vuoteen työntekijöitä.
      Olen nyt pari vuotta tehnyt yksin remonttia talooni ja aina kun on ollut "apuvoimaa" niin remontti on hidastunut kun joudun lopettamaan omat hommat ja alkamaan pelkästään järjestelijäksi.
      Mosesti sitten vielä joudun korjaamaan apuvoiman tehtyjä töitä.

      Ennen maatiloilla oli heinähommissä haravoijat jotka siistivät paikat irtoheinistä mutta nykyään ei työturvallisuuden takia saa mennä paikanpäälle kun on vaarana tulla ruhjotuksi isojen koneiden takia.

      Joten lähialuoeiden ruohonleikkuuta ja rikkaruohojen kitkeminen voisi olla se homma mitä voisit tehdä.

      Niin ja jos löydät hommia niin opettele sitä oma-aloitteisuutta.
      Eli rikkaruohojen kitkemisessä, tietenkin mitä kitketään mutta se että lätee mahdollisimman hyvin juurineen ja se että mihin ne roskat laitetaan ja sen jälkeen minne ne sijoitetaan yms.
      Pahin mahdollinen on sitä että tohautetaan ja ollaan heti kyselemässä että mitä sitten.

      Nuorena kun aloittelin raksoilla työhommat tuli vastaan että työtä ei päästy aloittamaan ajoissa vaan mestari käski odottamaan.
      No palkka olisi juossut odottaessakin mutta päätin siivota varastokontin.
      Sen jälkeen aina löytyi töitä kyseiseltä mestarilta.

      • Anonyymi

        Kiitos tuo auttoikin


    • Anonyymi

      Suomen laki kieltää ottamasta 12- vuotiaita palkkatöihin muualle paitsi esiintymis- ja mallinhommiin.
      Omat kotiporukat saa työllistää kyllä. Rupea neuvottelemaan heidän kanssa.
      4H taitaa pitää yrittjäkursseja nuorille. Ota selvää, niin voit talvella oppia ja seuraavana kesänä ehkä tienata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      156
      5600
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5409
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5022
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2963
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2507
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      50
      2411
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2154
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1848
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1584
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1546
    Aihe